به گزارش افکارخبر، رئیس فدراسیون فوتبال در برخورد با مشکلات بسیار ساده رفتار می‌کند. وقتی از او درباره اختلاف میان مسئولان تیم امید با کادرفنی تیم ملی بزرگسالان می‌پرسیم، پاسخ کفاشیان خیلی ساده است. «آنها کار خودشان را انجام می‌دهند و کادرفنی تیم ملی هم تلاش می‌کند تا با تیمی آماده به جام جهانی برود.» علی کفاشیان که پیش از این گفته بود برای حل مشکلات جلسه‌ای بین کارلوس کی‌روش و محمد خاکپور برگزار می‌کند تا بین سرمربی تیم ملی و سرمربی تیم امید تعامل به وجود بیاید، از زمان این جلسه هم خبر داد.

علی کفاشیان درباره قرعه‌کشی رقابت‌های انتخابی المپیک، وضعیت تیم امید، استعفای اعضای کمیته اخلاق و دیگر مسائل پیرامون فدراسیون فوتبال صحبت کرد.

قرعه‌کشی مسابقات انتخابی المپیک برگزار و تیم امید کشورمان با قطر، سوریه و چین هم‌گروه شد. ارزیابی‌تان از این گروه و رقابت تیم امید کشورمان برای پایان دادن به حسرت ۴۰ ساله المپیک چیست؟

تیم امید با قرعه خوبی مواجه شده است و باید رقابت خوبی انجام دهد. تیم‌های این گروه قوی هستند اما اگر ما بخواهیم به المپیک صعود کنیم باید از سد هر حریفی بگذریم. برای ما فرقی نمی‌کند با قطر، چین، سوریه، کره‌جنوبی یا ژاپن هم‌گروه شویم بلکه باید از سد هر تیمی بگذریم تا بتوانیم به المپیک برسیم. برای رسیدن به چنین رقابتی باید قدرت‌مان را نشان دهیم.

سختی کار اینجاست اگر از این گروه بالا بیاییم با تیم‌های به مراتب قدرتمندتری نظیر ژاپن روبه‌رو خواهیم شد.

بالاخره که باید از گروه‌مان بالا بیاییم و حتی اگر در مرحله بعدی هم به ژاپن نخوریم، در مراحل بعدی به تیم‌های قدرتمندتری خواهیم خورد. پس نباید از مصاف با هیچ تیمی ترس داشته باشیم و برای رسیدن به المپیک باید تلاش کنیم. این تلاش هم مستلزم این است ما از سد همه تیم‌ها بگذریم.

به عنوان رئیس فدراسیون چه تلاشی برای رفع مشکلات بین مسئولان تیم امید و بزرگسالان انجام می‌دهید؟

کادرفنی تیم امید کار خودش را انجام می‌دهد و کادرفنی تیم ملی هم تلاش خودش را می‌کند تا تیم به جام جهانی برود. یکسری بازیکن هم بین این دو تیم مشترک هستند که هر زمان تیم‌های ما بازی رسمی داشته باشند، می‌توانند از این بازیکنان بهره ببرند. تمام تلاش ما هم این است به جمع‌بندی لازم برسیم تا هم برای رقابت‌های انتخابی المپیک و هم برای انتخابی جام جهانی تیم‌های خوبی را روانه مسابقات کنیم.

پیش از این گفته بودید برای تعامل بین تیم ملی و تیم امید جلسه‌ای بین کی‌روش و خاکپور برگزار خواهید کرد و تدارک این جلسه هم انجام شده است.

ما تلاش‌های‌مان را انجام داده‌ایم و به امید خدا در مهرماه این جلسه را برگزار می‌کنیم تا پیش از آغاز اردوهای جدید تیم ملی و تیم امید، هماهنگی‌ها صورت بگیرد و بین کادرفنی دو تیم تعامل وجود داشته باشد.

حسنی‌خو، مدیرکل حراست وزارت ورزش اعلام کرد که فدراسیون فوتبال باید جواب انتقادهای کی‌روش را بدهد و قرارداد او باید طوری بسته می‌شد که این مربی نتواند اعتراض کند.

کی‌روش کار خودش را انجام می‌دهد و کاری به کار کسی ندارد. او بعضی وقت‌ها مصاحبه‌هایی انجام می‌داد و صحبت‌هایی علیه برخی مسئولان می‌کرد که ما هم به او تذکر دادیم و از او خواستیم تا فقط درباره مسائل فنی صحبت کند. خداراشکر کی‌روش هم تیم ملی را به خوبی آماده کرده و اکنون آمادگی بالایی داریم. باید تلاش کرده و این آمادگی را بالاتر هم ببریم.

درباره برنامه‌هایی که برای تیم ملی دارید با کی‌روش صحبت کردید. منظور همان خروجی‌های سفرتان به آلمان و هلند است…

خروجی این سفر را که اعلام کردیم و نکته جدیدی وجود ندارد. صحبت‌ها در خصوص این سفر هم پیش از انجام آن با کی‌روش صورت گرفته بود و با سرمربی تیم ملی مسائل را در میان گذاشته بودم. از او خواسته‌ایم برنامه‌های جدیدش را برای تیم ملی به ما ارائه کند.

پس ممکن است در برنامه کی‌روش درخواست بازی با تیم‌های آلمان و هلند وجود داشته باشد و تیم ملی با این دو تیم بازی دوستانه برگزار کند؟

در حال حاضر که فقط بازی با ژاپن را برنامه‌ریزی کرده‌ایم و بازی دیگری در برنامه‌ها نیست اما همانطور که گفتم کی‌روش قرار است برنامه‌هایش را به زودی به فدراسیون فوتبال بدهد. هر درخواستی که کی‌روش داشته باشد و هر بازی دوستانه‌ای که بخواهد ابتدا نیازمند درخواست آن به صورت برنامه است و سپس ما با کشورهای مدنظر سرمربی تیم ملی صحبت خواهیم کرد تا اگر توافقی انجام شد، بازی دوستانه را رسمی کنیم. هنوز اتفاقی رخ نداده و اگر مذاکرات ما به نتیجه برسد، خبر قطعی‌اش را اعلام خواهیم کرد. مطمئناً با توجه به مذاکراتی که داشتیم، بازی دوستانه با آلمان و هلند هم در چرخه برنامه‌های تیم ملی خواهد بود.

نظرتان درباره اتفاقات کمیته اخلاق چیست و گویا با استعفای اعضای این کمیته موافقت کرده‌اید.

به این موضوع رسیدگی می‌شود و به زودی نتیجه را اعلام خواهیم کرد. صحبت‌هایی در حال انجام است که به زودی نتیجه‌اش را می‌گوییم و اینکه چه تصمیمی درباره کمیته اخلاق گرفته‌ایم.

آبانگاه دبیر مستعفی کمیته اخلاق اعلام کرده کمیته اخلاق قدرت برکناری شما را هم دارد…

او نظرش را داده و من نمی‌توانم درباره آن صحبتی کنم.

اما این موضوع را به صراحت اعلام کردند.

مسئولان کمیته اخلاق بهتر است خودشان به این صحبت‌ها رسیدگی کنند. من هم دقیقاً نمی‌دانم کمیته اخلاق چه اختیاراتی دارد و باید آیین‌نامه آنها را ببینم که می‌توانند من را برکنار کنند یا نه.

درست است که شما رأی کمیته اخلاق در خصوص خانبان(آنالیزور تیم ملی) را وتو کردید و از بین رفتن استقلال این کمیته در قبال این رأی باعثاستعفای اعضای کمیته اخلاق شده است؟

ما رأیی را وتو نکردیم. کمیته اخلاق گفته بود خانبان روی نیمکت نباشد و از نشستن روی نیمکت محروم است که ما هم گفتیم او روی نیمکت نمی‌نشیند. اینکه در بازی مقابل گوام خانبان روی نیمکت نشست، تخلف کرد که بابت این تخلف جریمه‌هایی هم برای او در نظر گرفته شده است، اما وتو کردن رأی کمیته اخلاق صحت ندارد و ما این کار را نکردیم.

مسئله انتخابات سازمان لیگ به کجا رسید؟

خوشبختانه اعضایی مجمع سازمان لیگ را هفته گذشته مشخص کردیم و اکنون باید مجمع انتخاباتی برگزار شود تا این اعضا نفرات جدید حاضر در هیئت رئیسه را مشخص کنند.

گویا تاریخ انتخابات هم مشخص شد.

ابتدا باید گزارش حسابرسی سازمان لیگ تکمیل شود تا آن را در مجمع بررسی کنیم و همزمان که این گزارش آماده شد، انتخابات را هم برگزار خواهیم کرد. باید بپرسیم و ببینم گزارش حسابرس چه زمانی آماده خواهد شد، اما پیشبینیام این است مهرماه انتخابات سازمان لیگ را هم برگزار کنیم.