به گزارش افکارخبر، در همین راستا دیروز عصر با کریم باقری تماس گرفتیم که حرف‌های جالبی زد.

چرا بازی با پیکان گره خورد؟
جام حذفی، جام شگفتی‌هاست. این مسابقات با همه رقابت‌ها فرق می‌کند و تیم‌ها به خوبی می‌دانند با یک بازی ممکن است حذف شوند، به همین خاطر با تمام قوا بازی می‌کنند، از طرفی ۵ بازیکن ما در اردوی تیم ملی و هلند به سر می‌بردند که این موضوع کار ما را مشکل می‌کرد. البته باید به علیرضا مرزبان تبریک گفت که تیمی به این خوبی ساخته است.

پس با سرمربی پیکان مشکلی ندارید؟
(با تعجب) نه، چرا باید مشکل داشته باشم؟!

قبل از شروع بازی به رسم میزبانی سمت نیمکت پیکان نرفتید؟
بگذارید یک نکته را بگویم که من از این هندی‌بازی‌ها خوشم نمی‌آید! البته این نظر من است و سردرنمی‌آورم که چرا باید مربیان و یا بازیکنان تیم‌ها قبل از بازی سمت نیمکت حریف بروند؟

به هر حال رسم شده است دیگر…
گفتم که این نظر من است. البته رفتن به سمت نیمکت مهمان هم به سرمربی میزبان برمی‌گردد.

شنیدیم صادق بارانی زنگ زده و از شما عذرخواهی کرده است؟
اولاً باید بگویم کار من اشتباه بوده که رفتم توی زمین. قصد درگیری هم نداشتم فقط به خاطر اینکه امید عالیشاه احساسی نشود و کار دست خودش و تیم ندهد جلو رفتم تا وساطت کنم. حالا نمی‌دانم چرا این همه حرف و حدیثدرست شده است؟!

جواب سؤال ما را ندادید آقاکریم!
بله، بارانی بازیکن پیکان با من تماس گرفت و گفت که حرفی نزده و بی‌جهت شلوغش کردند. بنده خدا معذرت‌خواهی هم کرد اما من خودم پیش‌دستی و از او عذرخواهی کردم!

جداً؟
بله، آن‌‌قدر شهامت دارم که اشتباهم را بپذیرم. از زبان آن‌ بنده‌ خدا هم چیزهایی نوشته بودند و… به هر حال این چیزها خیلی اهمیت ندارد. اتفاقاتی است که در فوتبال می‌افتد.

شما، آن هم به عنوان کریم باقری آمدید و از یک بازیکن جوان عذرخواهی کردید؟
بزرگ‌تر و کوچک‌تر ندارد. هرکس اشتباه کند باید بپذیرد و عذرخواهی کند. من کریم باقری هم خصوصیات اخلاقی‌ام این‌طوری است.

مشکل شما با علی‌اکبر طاهری حل شد؟
ببینید من باید مشکلات پرسپولیس را می‌گفتم. شما چند ماه یک مصاحبه از من دیدید؟(بدون آنکه منتظر جواب ما شود ادامه می‌دهد) هیچ حرفی نزدم. آن روز هم که سر تمرین حرف زدم چون دلم سوخت. دیدم سرمربی و بازیکنان تلاش می‌کنند، مردم هم با وجود نتایج از نحوه بازی پرسپولیس راضی هستند ولی بی‌تفاوتی برخی‌ها دارد به تیم لطمه می‌زند. هرکس که مسئولیت قبول می‌کند وظیفه‌اش است به تعهد خود به موقع عمل کند. حالا می‌خواهند دوستان ناراحت شوند یا نشوند، من حرف حق را زدم.

برخی‌ها می‌گویند دلیل ناراحتی کریم باقری به وضعیت زندگی سیدعلی فاطمی بازیکن جوان پرسپولیس برمی‌گشت که در محل تمرین تیم می‌خوابید!
مشکل سیدعلی فاطمی هم بود. چرا وقتی بازیکن خارجی به ایران می‌آید پول، آپارتمان، ماشین شخصی، راننده و همه رقم امکانات در اختیارش می‌گذاریم اما به فوتبالیست جوان خودمان اهمیت نمی‌دهیم؟!

مثل اینکه هنوز هم عصبانی هستید؟
عصبانی نیستم اما بازیکن جوان پرسپولیس به هر حال عضو تیم محسوب می‌شود و باید او را تر و خشک کرد، این همه تبعیض بین بازیکنان ایرانی و خارجی برای چیست؟ من نه دشمن طاهری هستم و نه با کسی مشکل دارم. حرف بدی هم نزدم منتهای مراتب این مشکلات وجود دارد و باید هرچه زودتر حل شود. اینکه نمی‌شود باشگاه فقط به فکر بازیکن خارجی باشد!

اعتصاب بازیکنان پرسپولیس هم به خاطر همین تبعیض بود؟
حرکت بازیکنان پرسپولیس اعتصاب نبود، اعتراض بود. اگر آن روز حرف نمی‌زدم به خودم بدهکار می‌شدم. من کریم باقری وظیفه دارم وقتی مشکل بازیکن خودم را می‌بینم جلو بروم و واقعیت‌ها را عنوان کنم.

ولی شنیدیم شما جلوی اعتصاب بازیکنان را گرفتید و اگر دخالت نمی‌کردید تمرین آن روز پرسپولیس تعطیل می شد.
گفتم که اعتصابی در کار نبود. بچه‌ها اعتراض داشتند و مدت‌هاست پرداخت مطالبات آنها به تعویق افتاده است. هیچ‌کس هم به فکر نبود و همین اعصاب همه را به هم ریخته بود.

ملی‌پوشان شما خسته نبودند؟
چرا، به هر حال خود شما هم که به یک سفر داخلی می‌روید خسته و فرسوده می‌شوید چه برسد به اینکه یک فوتبالیست پس از پرواز طولانی بیاید و بخواهد در زمین مسابقه هم بدهد.

پس چرا از رامین رضاییان، امید عالیشاه و مهدی طارمی در ترکیب اصلی استفاده کردید؟
این تصمیم سرمربی تیم بود. جام حذفی جای ریسک و اشتباه نیست و می‌خواستیم با تمام قوا بازی کنیم.

قبول دارید بازی ندادن به علی علیپور که مردم هم او را تشویق کردند، اشتباه بود؟
همه ما باید به تصمیم سرمربی تیم احترام بگذاریم. هیچ‌کس به اندازه برانکو دلش برای تیم نمی‌سوزد و به علیپور هم در آینده بازی می‌رسد.

عملکرد محسن مسلمان راضی‌کننده بود؟
محسن مسلمان دیر به ما ملحق شد و الان در تمرینات خیلی باانگیزه نشان می‌دهد. محسن بازیکن خوبی است و باید از فرصت‌هایی که نصیبش می‌شود به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

چند درصد شانس برای قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی قائل هستید؟
در جام حذفی همه تیم‌ها شانس قهرمانی دارند چون یک اشتباه یا فرصت‌طلبی می‌تواند نتیجه مسابقات را تعیین کند. به نظرم پرسپولیس هم به اندازه بقیه مدعیان شانس دارد و ما باید در همه مسابقات ششدانگ و حواس‌جمع بازی کنیم.

سایپا را چگونه حریفی برای پرسپولیس در هفته ششم می‌دانید؟
سایپا تیم خوبی است که از کادر فنی و بازیکنان باتجربه‌ای بهره می‌برد و قطعاً بازی راحتی پیش روی پرسپولیس نیست اما با حمایت هواداران امیدوارانه پا به زمین مسابقه می‌گذاریم.

در پایان حرف ناگفته‌ای ندارید؟
از قول من خطاب به بازیکنان پرسپولیس بنویسید ما ۳۰ مسابقه در لیگ و چند دیدار هم در حذفی داریم و به همه بازی می‌رسد. هیچ‌کس نباید به خاطر بازی نکردن اخم کند و ناراحت شود. ما باید یک تیم و همدل باشیم و کمک کنیم ان‌شاءا… پرسپولیس در فصل جاری حداقل یک جام بگیرد.

عذرخواهی یک بزرگتر از یک جوان
فقط از آقاکریم برمی‌آید
برعکس آن دسته از چهره‌های سرشناس فوتبال که تصور می‌کنند از دماغ فیل افتاده‌اند و سر زمین و زمان منت می‌گذارند، کریم باقری بی‌شیله پیله است. او خیلی راحت حرف می‌زند و اگر اشتباهی کرده باشد، به راحتی می‌پذیرد.
آقاکریم که همین چند هفته پیش گفته بود من زمان فوتبالم کریم باقری بودم و در مربیگری هنوز آن قدر باتجربه نشده‌ام که سرمربی پرسپولیس باشم، حالا هم یک روز بعد از درگیری‌اش با بازیکن جوان پیکان، می‌گوید وقتی صادق بارانی برای عذرخواهی با او تماس گرفته، از این جوان عذرخواهی کرده است.
وقتی می‌گوییم کاش می‌شد باقری را تکثیر کرد تا فوتبال ایران چند تا الگو داشته باشد، حرف بی‌ربط نمی‌زنیم. فوتبال ما برای پیشرفت فنی و اخلاقی، برای کنار گذاشتن تعارف‌های الکی و برای ارتقا نیاز به آدم‌هایی مثل کریم باقری دارد، با همین میزان جسارت، شهامت و واقع‌بینی که در وجود آقاکریم هست.

باقری چرا سمت نیمکت پیکان نرفت؟
شایعه اختلاف آقاکریم و مرزبان از زمان پرسپولیس
کریم باقری در جریان بازی حذفی پرسپولیس و پیکان وسط میدان پرید و وارد دعوای امید عالیشاه و صادق بارانی شد تا با کارت قرمز داور از بازی اخراج شود اما ساعتی قبل از این اتفاق، از باقری حرکتی سر زده بود که عجیب به نظر می‌رسید. باقری قبل از شروع بازی، در حالی که برانکو و دستیارانش به عنوان تیم میزبان برای خوش‌وبش به سمت نیمکت پیکان رفتند، روی نیمکت پرسپولیس نشست و از جای خود تکان نخورد.
این حرکت برای بازیکنان پیکان عجیب بود. کادرفنی این تیم هم جا خورد. بعد از پایان بازی، مجید نوروزی، دستیار علیرضا مرزبان که خودش همبازی و هم‌دوره کریم باقری بوده، به خبرورزشی گفت: «همان اول بازی جا خوردیم. آقاکریم سمت نیمکت‌ ما نیامد. برانکو و دستیارانش آمدند و با مرزبان سلام و علیک کردند اما باقری از جایش بلند نشد. من به شخصه از کریم باقری خیلی بیشتر از این توقع داشتم.»
شایعه شده باقری از زمان همکاری مرزبان با کادرفنی پرسپولیس به عنوان دستیار افشین قطبی و در مقطعی دیگر دستیار زلاتکو کرانچار با این مربی مشکل داشت و از آنجایی که اهل دورویی و تظاهر نیست، از جایش تکان نخورد اما نزدیکان باقری می‌گویند او اصلاً هیچ اختلاف و مشکلی با مرزبان نداشت و چون از این ادابازی‌ها خوشش نمی‌آید، قبل از بازی، سمت نیمکت هیچ تیمی نمی‌رود.