به گزارش افکارخبر، پروپییچ هم می‌گوید اگر او و سجاد با هم بازی کنند، می‌توانند یکی از خطرناک‌ترین زوج‌های هجومی لیگ را تشکیل دهند. با این مهاجم کروات درباره همه چیز گپ زدیم؛ از دلیل سفرش به ایران و حضور در استقلال تا وضعیت حضور برانکو در تیم‌ملی کرواسی که حاصل، مصاحبه‌ای خواندنی شد…

استقلال و پرسپولیس تیم‌های بزرگی هستند
من دسامبر سال ۲۰۱۴ از پرسپولیس پیشنهاد داشتم ولی کوکسی، باشگاهی که در آن بازی می‌کردم، اجازه نداد جدا شوم و به ایران بیایم. در نقل و انتقال زمستانی بود که این باشگاه به من پیشنهاد داد. در زندگی این چیزها طبیعی است که در لحظات مختلف با پیشنهادهای مختلفی روبه‌رو می‌شوید. من از استقلال پیشنهاد خوبی داشتم و خوشحالم که به این تیم ملحق شده‌ام. چنین اتفاق‌هایی در زندگی هر فوتبالیستی می‌افتد. من حرفه‌ای هستم و به پیشنهاد خوبی که داشتم پاسخ مثبت دادم. همان زمان اطلاعات زیادی درباره فوتبال ایران به ‌دست‌ آوردم. می‌دانستم که استقلال و پرسپولیس تیم‌های بزرگ و پرافتخاری در فوتبال ایران هستند. ضمن اینکه دوستانی از جمله ایوان پتروویچ، لک چیرا، ماته و… داشتم که در اینجا بازی کرده بودند. آنها اطلاعاتی درباره فوتبال ایران به من دادند.

برانکو و کرانچار شانس مربیگری کرواسی را دارند
بلاژویچ و برانکو جزو بهترین مربیان کرواسی هستند که در ایران کار کرده‌اند. هر دو آنها در فوتبال کرواسی دارای احترام هستند. برانکو از مربیان خیلی خوب کشور ما به حساب می‌‌آید. اتفاقاً چند روز پیش سرمربی تیم‌ملی کشورمان عوض شد و من شنیدم که از بین برانکو یا زلاتکو کرانچار یکی سرمربی تیم‌ملی کرواسی می‌شود. البته در رسانه‌ها گفتند چند گزینه دارند و باید بعد از بررسی، سرمربی تیم‌ملی را انتخاب کنند. برانکو شانس سرمربیگری کرواسی را دارد.

تفاوت دربی ایران با کرواسی
من به هر دو باشگاه بزرگ استقلال و پرسپولیس احترام می‌گذارم. این دو باشگاه رقابت دارند و رقیب هم به حساب می‌آیند. در کرواسی هم هایدوک و دینامو با هم رقابت دارند. در فوتبال ایتالیا، اینتر و میلان یا در اسپانیا رئال و بارسا. من از انتخابی که داشتم راضی‌ام. در آن مقطع پرسپولیس من را می‌خواست ولی نشد همکاری کنیم. حالا به عنوان یک فوتبالیست حرفه‌ای به استقلال آمده‌ام.

مهمتر از عدد، برد در زمین است
هواداران استقلال و پرسپولیس عدد ۴ و ۶ را دوست دارند ولی برای من مهمتر از این اعداد، موفقیت در زمین است. دوست دارم پرسپولیس را ببریم نه اینکه عدد نشان بدهیم. روز اولی که من آمدم گفتند عدد ۴ نشان بده و اولین سؤالم این بود که چرا؟ به من گفتند تیم در دو سال ۴ بار پرسپولیس را برده است ولی من به شخصه ترجیح می‌دهم در دربی گل بزنم تا اینکه عدد ۴ را نشان بدهم. با نشان دادن این اعداد که نمی‌شود نتیجه گرفت.

اگر در زاگرب لباس سفید بپوشی…
در کرواسی تیم هایدوک سفید می‌پوشد و تیم دینامو هم با لباس آبی بازی می‌کند. اگر بازی در زاگرب باشد، همه آبی‌پوش هستند و اگر یک نفر لباس سفید به تن داشته باشد، همه به او خیلی بد نگاه می‌کنند ولی ما در کرواسی عدد به همدیگر نشان نمی‌دهیم.

می‌خواهم در لیگ‌برتر هم گل بزنم
برای من خیلی مهم است که گل بزنم. به ‌هر ‌حال مهاجم هستم و از من توقع دارند. اولین گل‌هایم را برای استقلال در جام‌ حذفی زدم. طرفداران استقلال منتظر بودند برای تیم گل بزنم. خیلی خوشحالم که در حذفی پایم به گلزنی باز شد و می‌خواهم در مسابقات لیگ‌ برتر هم به گلزنی‌ام ادامه بدهم.

شدنی است که آقای گل لیگ شوم
من اطمینان دارم این کار شدنی است که حتی بتوانم آقای گل لیگ ‌برتر شوم. در ۳،۴ سال گذشته همیشه بالای ۲۰ گل زده‌ام. فصل قبل در بازی‌های مختلف ۳۱ گل برای تیم کوکسی به‌ثمر رساندم که یکی از بهترین فصل‌های فوتبال من بود. خوشحالم که هواداران در استقلال هم از من به عنوان یک بازیکن خوب یاد می‌کنند و انتظار دارند من برایشان گل بزنم. با توجه به توانایی‌ام می‌خواهم بهترین عملکرد را داشته باشم. حالا اینکه بهترین گلزن شوم یا نه، مشخص نیست اما می‌دانم که تمام تلاشم را در زمین انجام می‌دهم.

اگر با سجاد بازی کنم…
با سجاد شهباززاده رابطه خیلی خوبی در استقلال دارم. او انسان بسیار بسیار خوبی است. پست ما در زمین بازی یکی است. در همان منطقه‌ای که او بازی می‌کند، من هم حضور دارم. می‌تواند پشت سرم بازی کند. بعضی وقت‌ها در تمرینات مربی، سجاد را پشت‌سر من می‌گذارد. در آن صورت می‌توانیم با هم در زمین بازی باشیم که این خیلی خوب است. می‌توانیم خطرناک‌ترین زوج خط حمله فوتبال ایران تشکیل دهیم. واقعاً چراکه نه؟ اگر با هم بازی کنیم این اتفاق می‌افتد. سجاد در همان بازی اول فصل دو گل زد و در بازگشت هم دوباره دو گل به‌ثمر رساند. اگر کنار هم باشیم می‌توانیم در گلزنی موفق باشیم.

تفاوت لیگ‌های اروپایی با ایران
تا جایی که من دیدم تیم‌های ایرانی خوب بازی می‌کنند. سطح فنی فوتبال ایران خوب است ولی در بخش‌هایی قابل قیاس با فوتبال اروپا نیست. در فوتبال اروپا نکات بیشتری را در زمین بازی رعایت می‌کنند. منظورم یک سری نکات کوچک است. من در ایران ۴،۵ بازی دیده‌ام که به نظرم سطح فنی بازی‌ها بد نیست ولی همان‌طور که گفتم در اروپا و مثلاً کشوری مثل ایتالیا شما می‌بینید جزئیات تاکتیکی بیشتری را رعایت می‌کنند. فرق مهمی که بین فوتبال اروپا و ایران وجود دارد این است که در اروپا تاکتیکی‌هایی که تمرین می‌کنید، باید ۱۰۰ درصد در زمین بازی پیاده شود. شاید واقعاً ۹۰ درصد از تاکتیک‌ها در زمین به کار گرفته شود ولی در ایران این‌طور نیست. معمولاً ۷۰،۸۰ درصد از کارهای تمرینی در زمین بازی اجرا می‌شود. این بدان معنا نیست که تاکتیکی وجود ندارد. وجود دارد ولی باید تمرین کنید که به ۱۰۰ درصد اجرا برسید. شاید این تفاوت اصلی فوتبال ایران و اروپا باشد. البته به نظر من این خیلی مشکل بزرگی نیست. شما لیگ خوب، تاکتیکی و قدرتمندی دارید. همین که نفت تهران می‌تواند در جمع ۸ تیم‌ برتر آسیا قرار بگیرد یعنی فوتبال‌‌تان قدرتمند است. همین‌ طور تیم ‌ملی ایران هم نتایج خوبی به‌ دست‌ آورده است.

بازی ایران و آرژانتین باید مساوی می‌شد
من بازی ایران و آرژانتین را در جام‌جهانی‌ برزیل تماشا کردم. تیم ایران خیلی خوب بازی کرد. همه چیز ۵۰-۵۰ بود و به نظر من عادلانه بود که بازی بدون گل و مساوی تمام شود. ولی در دقایق آخر مسی روی یک اتفاق نتیجه بازی را عوض کرد. حالا اینکه شما نسبت به داور چه حسی دارید را، دیگر من نمی‌دانم.

استقلالی‌ها من را شناختند
تهران شهر خوبی است. بزرگ است و جمعیت زیادی دارد. من بیشتر وقت‌ها در هتل هستم. معمولاً در تمرین هستم و اگر زمان استراحتم باشد، شاید سری هم به داخل شهر بزنم. اتفاقاً چند روز قبل به مرکز خرید کوروش رفتم و تعدادی از طرفداران استقلال من را شناختند و با هم عکس گرفتیم. آنها به من می‌گفتند باید گل بزنی. قبل از بازی حذفی بود و خوشحالم توانستم اولین گل‌هایم را بعد از درخواست هواداران بزنم. آنها می‌گفتند بازیکن خوبی هستی و امیدوارم جواب حمایت‌شان را بدهم.

دو گل برای دو قلوهایم
با زندگی در هتل مشکلی ندارم. به خصوص اینکه هتل تنها ۵ دقیقه تا زمین تمرینی فاصله دارد و این خیلی خوب است. تازه بچه‌های دوقلویم به دنیا آمده‌اند و امیدوارم زود بزرگتر شوند تا بتوانم آنها را برای زندگی به ایران بیاورم. فعلاً خیلی کوچک هستند و نمی‌شود. اتفاقاً دو گلی که زدم هدیه من بود به بچه‌هایم ماری و فرانه. خیلی‌ها بعد از بازی به من پیغام دادند که دو گل زدی و دو تا بچه‌ات هم که به دنیا آمده‌اند. این پیغام‌ها خیلی من را خوشحال کرد.

اگر حنیف زبان بلد بود کلاً با هم بودیم
حنیف عمران‌‌زاده در استقلال خیلی با من شوخی می‌کند. او واقعاً شوخ‌طبع است. همیشه به من می‌گوید اگر حوصله‌ات در هتل سررفت فقط لازم است به من یک زنگ بزنی. اصلاً همیشه به خانه من بیا و بمان. سجاد(شهباززاده) مترجم من و حنیف است و حرف‌هایمان را برای هم ترجمه می‌کند. شاید اگر او انگلیسی بلد بود صبح تا شب را با هم می‌گذراندیم چون واقعاً شوخ است.

چیزی که من را سورپرایز کرد
رابطه گرمی که در تیم دیدم من را سورپرایز کرد. وقتی شما به باشگاه جدیدی می‌روید، نزدیک به دو ماه زمان می‌برد تا کم‌کم با بازیکنان گرم بگیرید. من هم به عنوان یک بازیکن تازه‌وارد توقع نداشتم اینقدر زود با بازیکنان صمیمی شوم. در استقلال از همان روز اول برخورد خیلی گرمی با من داشتند و انگار دو سال در این تیم بازی کرده‌ام.

هر چقدر می‌مانم جوانتر می‌شوم
هیچ برنامه‌ای برای خداحافظی از فوتبال ندارم. شرایط جسمانی‌ام فعلاً خوب است و ۳۲ ساله هستم. مصدومیت خاصی هم نداشته‌ام. برای یک بازیکن این بسیار خوب است که مصدومیت شدید و بزرگی نداشته باشد. من یک بازیکن حرفه‌ای هستم و همیشه اضافه‌تر از تمرینات تیم، خودم کار می‌کنم. حتی روزهایی که تیم تمرین ندارد، من به صورت شخصی تمرین می‌کنم. می‌خواهم تا جایی که می‌توانم بازی کنم و به بازیگری ادامه بدهم. بعضی وقت‌ها دوستانم به شوخی به من می‌گویند مثل فرش ایرانی هستی. هر چقدر می‌مانی، بهتر و جوان‌تر می‌شوی(خنده). با استقلال هم که قرارداد دو ساله امضا کرده‌ام. می‌خواهم فعلاً تا پایان این قرارداد بازی کنم. بعد از آن هم که تصمیم تازه‌ای می‌گرفتم ولی از الان می‌دانم که می‌خواهم بیشتر از دو سال فوتبال بازی کنم.

تعریف از ۳پرسپولیسی
قبل از اینکه به ایران بیایم بازیکنانی چون علی دایی، مهدوی‌کیا و علی کریمی را می‌شناختم. در تاریخ فوتبال شما، آنها بازیکنان بزرگی هستند. دایی، مهدوی‌کیا و کریمی مثل یک پادشاه در کشور شما قابل احترام هستند.

نه برای من مشکل پیش می‌‌آید و نه استقلال
من از روز اول اطمینان داشتم و دارم که هیچ مشکلی به خاطر قراردادم برای من و استقلال پیش نمی‌‌آید. به خاطر تفاوت زمانی که بین کشور ایران و آلبانی وجود دارد، توانستم قراردادم را ببندم. وقتی بازی تیم کوکسی تمام شد، ساعت ۲۲ بود و من دو ساعت تا پایان نقل و انتقالات زمان داشتم. به همین دلیل قراردادم را فسخ کردم و تبدیل به بازیکن آزاد شدم. باشگاه استقلال هم پس از آن با فدراسیون حرف زد و آنها هم با فیفا نامه‌نگاری کردند و گفتند می‌توانید از پروپییچ استفاده کنید. مشکلی در این زمینه وجود ندارد. نه برای من مشکلی پیش می‌‌آید و نه برای استقلال.

ماجرای من و دخئا فرق می‌کرد
من برنامه ۹۰ را دیدم ولی چیزی از آن نفهمیدم. فردای همان روز مدیر برنامه‌هایم و همین‌طور بازیکنان گفتند در این برنامه درباره قرارداد من بحثشده است و حتی دخئا را مثال زدند که تیمش را نتوانست عوض کند ولی وضعیت من با دخئا خیلی فرق می‌کرد. ما دو نمونه متفاوت بودیم. من بازیکن آزاد بودم و برایم نقل و انتقالات در آلبانی تمام نشده بود. به خاطر اختلاف دو ساعته زمانی که وجود داشت، مشکلی ایجاد نشد و نمی‌شود. سر ماجرای دخئا دو باشگاه اروپایی حضور داشتند که زمان‌شان فرقی نداشت ولی ساعت ایران با اروپا فرق دارد.

تابع فیفا هستیم
درباره این موضوع که مهم ساعت کشور مقصد است باید بگویم فیفا در این باره تصمیم می‌گیرد. فیفا استعلام‌های لازم را در این زمینه می‌گیرد. آنها قانونگذار هستند و ما هم تابع تصمیمات فیفا هستیم. آنها اعلام کردند من مشکلی برای بازی ندارم و توانستم بازی کنم.