به گزارش افکارخبر، علی مرادی رییس فدراسیون وزنه‌برداری ایران و تاماش آیان مرد شماره یک وزنه‌برداری جهان عصر روز گذشته پس از تفاهم قطعی برسر حضور سهراب مرادی ملی‌پوش ۹۴ کیلویی کشورمان در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو، دربخش دوم گفت‌و‌گو خود در بوداپست مجارستان چند موضوع مهم را که بواسطه آن جلسه مذکور طراحی شده بود را به شور گذاشته و در نهایت پس از اتمام این نشست به نقاط مثبت و تفاهم قابل قبولی در تمامی موارد رسیدند که بی‌تردید برای آتیه وزنه‌برداری ایران بسیار مفید خواهد بود.

بی شک مهمترین بحثی که در این جلسه مطرح شد و مطمئنا برای مردم ایران و اهالی ورزش کشور نیز درآستانه رقابت‌های جهانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، حل شدن مشکل سهراب مرادی برای حضور در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۵ هیوستن آمریکا بود. برهمین اساس رئیس فدراسیون وزنه‌برداری کشورمان نخستین موضوعی را که در بخش دوم جلسه ویژه خود با تاماش آیان مطرح کرد همین موضوع یعنی صدور مجوز جهانی شدن برای سهراب مرادی بود که خوشبختانه این موضوع نیزمثل مرتفع شدن معضل حضور سهراب مرادی در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو با چراغ سبز تاماش آیان و پذیرش اولیه ملی‌پوش کشورمان برای ثبت اسمش در لیست مقدماتی تیم ملی وزنه‌برداری اعزامی به مسابقات جهانی ۲۰۱۵ همراه بود.

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری کشورمان در این خصوص گفت: طبق قولی که به خانواده وزنه‌برداری و مردم ایران داده بودم تمام تلاشم را به کار بستم تا رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با اسناد و مدارک کاملی که در خصوص وضعیت سهراب ارائه کردم، متقاعد شده و مجوز حضور مرادی را در رقابت‌های جهانی صادر کند. خدا را شاکرم که رایزنی‌های انجام شده تا حدود زیادی در این خصوص نیز جواب داد تا من شرمنده خانواده وزنه‌برداری و این جوان که به ما و فدراسیون وزنه‌برداری دل بسته بود نشویم.

علی مرادی ادامه داد: پس از صحبتی که با آیان داشتم و ادله‌ای که به رئیس فدراسیون جهانی ارائه دادم، وی پذیرفت که فدراسیون وزنه‌برداری ایران نام سهراب مرادی را در لیست مقدماتی تیم ملی وزنه‌برداری ایران اعزامی به مسابقات جهانی ۲۰۱۵ آمریکا به کمیته برگزاری مسابقات اعلام کند اما صدور مجوز نهایی و قطعی شدن حضور سهراب مرادی در لیست نهایی دوئل جهانی می‌ماند برای بعد از بررسی پایانی رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری و تحلیلی که آنها در این موضوع خواهند داشت.

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری کشورمان خاطرنشان کرد: حقیقتا اینکه موفق شدیم آیان را متقاعد کنیم که نام سهراب را پس از قطعی شدن حضورش در بازی‌های المپیک بعنوان ملی‌پوش ایران در لیست مقدماتی اعزامی به رقابت‌های جهانی نیز بگنجاند کاری نشدنی بود که به حول و قوه الهی از آن سربلند بیرون آمدیم. از امروز نیز تا قبل از کنگره نهایی مسابقات جهانی دیگر همه چیز بستگی به نظر نهایی فدراسیون جهانی وزنه‌برداری دارد. شخصا پس از این جلسه بسیار مطلوبی که با رئیس فدراسیون جهانی داشتم به حضور سهراب در رقابت‌های جهانی نیز امیدوار هستم، اگرچه پس از بازگشت به ایران نیز رایزنی‌ها را همچنان ادامه خواهیم داد تا نتیجه قطعی و نهایی در این خصوص حاصل شود.»

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری کشورمان بابیان این مطلب که بجز موضوع سهراب مرادی که توانستیم چراغ سبز آیان را برای بازگشتش به عرصه بین المللی دشت کنیم، برای سایر موارد و نفراتی که مثل سهراب ناخواسته درگیر موضوع بازنشستگی شدند نیز موافقت آیان را کسب کردیم، عنوان کرد: علاوه بر سهراب مرادی، ضمن توضیح تمامی مواردی که در دوره مدیریت قبل فدراسیون ناخواسته با معضل بازنشستگی مواجه شدند، از رئیس فدراسیون جهانی خواستم تا همکاری لازم برای بازگرداندن وزنه‌بردارانی که جوان هستند و تمایل به بازگشت به عرصه بین المللی دارند را فراهم آوریم.

مرادی افزود: بر همین مبنا تاماش آیان نیز موافقت خود را با این موضوع اعلام کرد تا تمامی وزنه‌بردارانی که مثل سهراب درگیر بازنشستگی ناخواسته شده و قصد بازگشت به روی تخته‌های بین المللی را دارند پس از حضور در فدراسیون وزنه‌برداری و نوشتن درخواست کتبی خود برای بازگشت به عرصه بین المللی قدم ابتدایی پروسه فعال سازی خود را برداشته تا بعد از آن ما درفدراسیون وزنه‌برداری طبق قوانین بین المللی و زمان‌بندی فدراسیون جهانی تک تک آنها را فعال کرده و به دنیای قهرمانی بازگردانیم.

علی مرادی در خصوص تغییر زمان و مکان تورنمنت بین المللی جام فجر و اینکه آیا توانسته نظر مساعد رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری را برای حضور در این رویداد بین المللی که قرار است در تهران برگزار شود را دریافت کند یا خیر، تصریح کرد: اینکه قطعا تورنمنت بین المللی جام فجر را اواخر امسال(۹۴) در پایتخت ایران برگزار می‌کنیم پیش از این با فدراسیون جهانی هماهنگ شده و نام ایران در تقویم سال آینده فدراسیون جهانی بعنوان میزبانی این تورنمنت بین المللی رسما ثبت شده است. تنها موضوعی که در این خصوص مطرح است حمایت همه جانبه فدراسیون وزنه‌برداری ایران از طریق دولت‌مردان و مسئولان عالی رتبه کشور چه در بخش ورزش و چه در سایر بخش‌ها و ارگان‌ها است. زیرا ما برای برگزاری یک تورنمنت معتبر بین المللی که قرار است در آن میزبان رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری و مسئولان ارشد این رشته ورزشی از سراسر جهان باشیم، حتما نیازمند حمایت‌های اساسی خصوصا در بخش مالی هستیم.

وی ادامه داد: به هر شکل پس از بازگشتم این موضوع را در اولویت برنامههای فدراسیون قرار میدهیم تا به امید پروردگار بتوانیم با حمایت کامل و جامع در این تورنمنت معتبر بینالمللی که پس از سالها قرار است در ایران برگزار شود، میزبانی شایسته برای میهمانان سرشناس بین المللی خود باشیم.