به گزارش افکارخبر، فریدون زندی از فوتبال و مستطیل سبز خداحافظی کرد. وی که سابقه حضور در باشگاه‌های معتبر آلمانی مثل کایزرسلاترن توپ می‌زد، در همان سال برای تیم‌ملی ایران بازی کرد و حالا هم قصد دارد تا پس از پایان کلاس‌های مربیگری‌اش به ایران برگردد و کارش را در تیم‌های ایرانی دنبال کند.

زندی که حالا خاطرات مستطیل سبز را مرور می‌کند، حتی در مورد رفتنش به استقلال و " نه " علی کریمی می‌گوید و اعتراف می‌کند که دربی ۱۰ دقیقه، ۱۰ نفره یکی از بازی‌های عجیب دوران بازیگری‌اش بوده است.

اظهارات زندی را در ادامه می خوانید:

* تا همین چند وقت پیش خبری در مورد حضورت در یک تیم اروپایی شنیدیم… چه شد که خداحافظی کردی؟
- بعد از مصدومیتی که نزدیک به دوسال پیش در الاهلی برایم پیش‌آمد، روزهای سختی را سپری کردم. آن‌زمان خیلی‌ها می‌گفتند باید همین حالا فوتبال را کنار بگذاری اما می‌خواستم برگردم. با کمک باشگاه الاهلی و همسرم خیلی زودتر از آنچه پزشکان تصور می‌کردند، بهبود پیدا کردم و توانستم دوباره پا به توپ شوم. تمرینات زیادی انجام دادم و آماده بازی کردن بودم ولی پیشنهاد خوبی به من نشد. در یک برهه استقلال، در یک برهه پرسپولیس، در یک برهه هم تیم‌های شهرستانی به من پیشنهاد دادند. قصد رفتن به خارج از تهران را نداشتم و پیشنهاد سرخابی‌ها نیز رسمی نبود. من هم وقتی دیدم شرایط اینطور است، تصمیم به خداحافظی از فوتبال گرفتم.

* گویا پیشنهاد خارجی هم داشتی؟
- در سفری که با تیم منتخب ایران به وین داشتیم، صحبت‌هایی انجام شد. یکی، دو پیشنهاد از طرف باشگاه‌های اسلواکی داشتم، حتی صحبت‌هایی هم انجام شد ولی از آنجایی که شرایط برایم خیلی خوب نبود، قیدش را زدم.

* یعنی دیگر نمی‌توانستی بازی کنی؟
- چرا… یکی، دو سال دیگر هم می‌توانستم بازی کنم ولی فکرهایم را کردم و دیدم که اگر همین الان خداحافظی کنم خیلی بهتر است.

* چرا در شهرستان بازی نکردی؟
- از آنها عذرخواهی ‌کردم و گفتم دیگر انگیزه‌ای برای بازی کردن ندارم. من نمی‌توانستم آن‌طور که باید و شاید در خدمت این تیم‌ها باشم. بهترین چیزی که وجود دارد این است که ما انگیزه داشته باشیم ولی این انگیزه در وجود من نبود و ترجیح دادم از این تیم‌ها عذرخواهی کنم و قید فوتبال را بزنم.

* گفته بودی قصد داری مربیگری کنی و حتی در اتریش هم پیگیر این قضیه بودی.
- اول قرار بود از طریق یکی از دوستان به اتریش بروم و همراه تیم آدمیراواکر باشم ولی بعد از صحبت‌هایی که با وحید هاشمیان داشتم تصمیمم عوض شد و با وحید قرار گذاشته تا به آلمان بروم. به هر حال من سال‌ها در آلمان بازی کرده‌ام و فکر می‌کنم اگر به آلمان بروم بهترین تصمیم را گرفته‌ام.

* با وحید هاشمیان هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌ای؟
- هاشمیان لطف کرده و کار کلاس‌های مرا انجام داده تا بتوانم در همان کلاس‌هایی که خودش حضور داشته شرکت کنم. من دوست دارم کار مربیگری را اصولی یاد بگیرم و کلاس‌های خوبی را پشت‌سر بگذارم.

* بعد از پایان کلاس‌ها، چه‌کار می‌کنی؟
- هنوز کلاس‌ها شروع نشده، در مورد آخرش می‌پرسی؟(خنده).

* می‌خواستم بدانم مثل زمان بازیگری، به ایران برمی‌گردی؟
- من ایران را دوست دارم و فکر می‌کنم حضورم در ایران هم خوب بود… برای مربیگری هم به ایران برمی‌گردم.

* یعنی پشیمان نیستی؟ شاید اگر به ایران نمی‌آمدی شرایط برایت فرق می‌کرد.
- هیچ‌وقت از اینکه به ایران آمدم پشیمان نشدم و این موضوع همیشه برایم خوشایند بود. شاید اگر زمان به عقب برمی‌گشت باز هم همین تصمیم را می‌گرفتم و همین کار را می‌کردم. من ایران را دوست دارم و دلم می‌خواهد کارم را در ایران دنبال کنم.

* یعنی احتمال دارد که روزی فریدون زندی مربی یک تیم ایرانی شود؟
- من که خیلی دوست دارم ولی فعلا زود است که در مورد این چیزها صحبت کنیم. من ایران را دوست دارم و بعد از مربی شدنم، اگر پیشنهادی از ایران داشته باشم حتما به کشورم برمی‌گردم… مطمئن باشید که برمی‌گردم… شاید خیلی زود!

* چه توصیه ای برای دورگه های جدید داری؟
- الان دژاگه و قوچان‌نژاد بازیکنان خوبی هستند که در تیم‌ملی ایران بازی می‌کنند. من فقط از آنها می‌خواهم اجازه ندهند برخی افراد زیاد نزدیک‌شان شوند. برخی هستند که هدفی جز ضربه زدن به فوتبالیست‌های ایرانی ندارند و بازیکنانی که در ایران بزرگ نشده‌اند، باید این مسأله را خوب بدانند. شک ندارم اشکان و رضا دوباره می‌توانند در سطح اول فوتبال اروپا بازی کنند.

* حالا که از فوتبال خداحافظی کرده‌ای، به این سوال جواب بده…
- چه سوالی؟!

* اینکه چرا پرسپولیسی نشدی؟
-(خنده). نشد دیگر! از علی کریمی بپرسید! وقتی می‌خواستم از بین پیشنهاد پرسپولیس‌ و استقلال یکی را انتخاب کنم، با بعضی‌ها مشورت کردم. آن روز علی کریمی گفت برو استقلال و شاید اگر او این حرف را نمی‌زد، من پرسپولیسی می‌شدم.

* حضور در دربی ۱۰ نفره هم از اتفاق‌های جالب زمان بازیگری تو بود!
- چرا این سوال‌ها را می‌پرسی؟(خنده). برای اینها جواب ندارم… هیچ‌کس باورش نمی‌شد که نتیجه بازی به آن شکل شود.

* جالب اینکه تو و علی کریمی هم در آن دربی حضور داشتید.
- به نظر من علی کریمی یکی از بهترین‌های فوتبال ایران است.

* شنیدیم که باز هم همراه تیم منتخب ایران به اروپا می‌روی؟
- یک صحبت‌هایی شده و شاید یکی، دو ماه دیگر برویم و دو بازی انجام دهیم. سفر اتریش خیلی خوب بود و به همین دلیل دوستان در تلاش هستند تا زمینه‌ساز سفر بعدی شوند.

* خودت کی به آلمان می‌روی؟
- فردا به آلمان می‌روم.

* عکس‌العمل مردم و هواداران تو پس از ماجرای خداحافظی‌ات جالب بود.
- روز پنجشنبه که خبر خداحافظی‌ام را اعلام کردم، مردم زیادی به من محبت داشتند و در کامنت‌های خود شرمنده‌ام کردند. بسیاری از هواداران با وسایل ارتباطی مختلف با من تماس گرفتند و خوشحالم کردند. همین که هنوز هم در ذهن مردم باقی مانده‌ام، برایم کافی است و از آنها تشکر می‌کنم. امیدوارم بتوانم در بازگشتم به فوتبال ایران دوباره مایه خوشحالی آنها شوم.

* درست است که می‌گویند تو به زودی پدر می‌شوی؟
- (خنده). در مورد خداحافظی سوال میپرسی یا پدر شدن؟!