به گزارش افکارخبر امیر عابدینی درباره ناکامی فوتبال ایران در کسب عناوین برتر در مراسم برترین های آسیا اظهار داشت: من این موضوع را ضعف فدراسیون نمی بینم. جوانگرایی در لیگ و تیم ملی باعث شده ما مثل گذشته دارای اسطوره و ستاره در فوتبال مان نباشیم. شاید 10 سال قبل بازیکنانی داشتیم که در سطح آسیا و جهان مطرح بودند اما برای تکرار این اتفاق باید چند سالی صبر کنیم. خداداد عزیزی، علی دایی، مهدو کیا، کریم باقری و علی کریمی، پنج بازیکنی بودند که توانستند جایزه برترین بازیکن آسیا را از آن خود کنند اما وقتی یک نسل از این بازیکنان گذشته دیگر ما نتوانستیم فوق ستاره ای را در فوتبال مان مطرح کنیم. 

وی همچنین افزود: سبک تاکتیکی تیم ها تغییر کرده و روند ترانسفر بازیکنان نیز کند شده است. اکثر لژیونرهایی که هم اکنون در فوتبال مان داریم خودشان زمانی به تیم ملی آمدند که لژیونر شده بودند. با این حال من معتقدم اگر کمی صبر کنیم فوتبال مان روند رو به جلو و رو به رشدی را در پیش خواهد گرفت. همین حالا این اتفاق در بخش فوتسال بانوان رخ داده که طی یک پروسه چندین ساله آنها توانستند قهرمان آسیا شوند.

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که شما نداشتن نماینده از ایران در مراسم برترین های آسیا را نشانه ضعف فوتبال کشورمان نمی دانید، خاطرنشان کرد: مگر آلمان فوتبالش ضعف دارد که در این سال ها نتوانسته بازیکنان خود را در سطح برترین های اروپا و جهان مطرح کند. آنها قهرمان جهان شدند اما می بینیم در انتخاب بهترین های اروپا و جهان بازیکنانی از اسپانیا، پرتغال و آرژانتین می آیند یا مگر انگلستان لیگش دارای مشکل است که نمی تواند نماینده ای در میان برترین ها داشته باشد. البته من قبول دارم ما یکسری مشکلات در فوتبال مان داریم که باید هرچه سریع تر رفع شود. اما این به باشگاه ها برمی گردد نه فدراسیون. آنها هستند که باید فضا و بستر را برای رشد اسطوره ها مهیا کنند. 

وی ادامه داد: باز هم می گویم نحوه ترانسفر بازیکنانی که تازه در فوتبال ایران مطرح می شوند در آینده آنها بسیار تاثیرگذار است. آن پنج نفری که از ایران توانستند عنوان بهترین بازیکن آسیا را کسب کنند به بهترین شکل به باشگاه های اروپایی ترانسفر شدند. اما مثلا مهدی پاشازاده که یکی از بازیکنان تراز اول فوتبال ایران بود نتوانست به فوتبالش در اروپا در باشگاه های سطح بالا ادامه دهد یا مثال دیگر می تواند احمدرضا عابدزاده باشد. همچنان ما او را یکی از نخبه های فوتبال ایران می دانیم اما هیچ وقت نتوانست مرد سال فوتبال آسیا شود. فوتبالیست های امروزی هم یکسری ضعف های دیگر دارند. آنها برای رشدشان حاضر نیستند که ثبات داشته باشند و برای پول دائما تیم عوض می کنند.

عابدینی در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد شما در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال موضع حمایتی را مثل چهار سال قبل از کفاشیان در پیش گرفتید گفت: حمایت من از تمام فوتبال ایران است. نه شخص کفاشیان. البته من پیش از این صراحتا اعلام کردم اگر محمد دادگان برای انتخابات ثبت نام کند قطعا از او حمایت خواهم کرد. اجازه دهید تا زمان ثبت نام از کاندیداها شروع شود و ببینیم که چه کسانی برای انتخابات وارد می شوند آن موقع درباره جدال انتخاباتی این افراد صحبت کنیم. من هیچ وقت به مصاحبه ها نمره نمی دهم و اگر قرار باشد یک نمره از کفاشیان کم کنم به خاطر مصاحبه هایش است.

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال بیان داشت: متاسفانه از جریان بالادستی فوتبال داستانی را راه انداختند که فوتبال را بکوبند. البته آنها قصدشان این است که کفاشیان را بکوبند اما فعلا که ناخودآگاه فوتبال را با این شرایط نابود خواهند کرد. یک روز روی موج والیبال حرکت می کنند و فوتبال را می زنند و یک روز دیگر روی موج کشتی و وزنه برداری. از یک طرف می بینیم که بانوان فوتسال قهرمان می شوند اما سیستم تکان نمی خورد. 

عضو هیات رئیسه سازمان لیگ در پایان درباره تکلیف حق پخش فوتبال گفت: روند کاری ما طوری است که به حل شدن موضوع حق پخش امیدوار هستیم. البته بیشتر امیدمان به حل شدن این ماجرا در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. اعضای مجمع به ما قول داده اند که این موضوع را خیلی خوب بررسی و پیگیری کنند.