به گزارش افکارخبر،سباستین استراندوال که در ابتدای فصل جاری با قراردادی یک‌ساله با قابلیت تمدید برای یک‌سال دیگر به تیم فوتبال راه‌‌‌آهن پیوست، مصاحبه مفصلی با روزنامه فنلاندی «Iltalehti» انجام داد و در مورد مسائل مختلف و حضورش در ایران صحبت کرد.

او در مورد اینکه چطور شد فوتبال ایران را برای ادامه دوران حرفه‌ای خود انتخاب کند، گفت: مدیر برنامه‌های من آلمانی- ایرانی است و همین باعث شد با فوتبال این کشور ارتباط برقرار کنیم. حقیقت این بود که هر چه زمان می‌گذشت به نظر نمی‌رسید که من دیگر پیشنهادات اروپایی خوبی داشته باشم، از  این رو بود که به بازی در ایران فکر کردم. بعد به کمپ تمرینی پدیده مشهد در ترکیه رفتم و همان جا بود که متوجه شدم سطح فوتبال ایران برایم خوب است. هرچند در نهایت به خاطر دستمزد پیشنهادی آنها  ترجیح دادم به این تیم ملحق نشوم.

استراندوال ادامه داد: بعد از این اتفاق، از سوی باشگاه راه‌آهن پیشنهادی دریافت کردم و حتی مالک جدید باشگاه به شهر مونیخ سفر کرد تا شرایط این انتقال را مورد بررسی قرار دهیم. حضور مالک باشگاه راه‌آهن پیام قوی به من بود که باشگاه واقعاً من را می‌خواهد. همچنین مالک باشگاه راه‌آهن اهداف بزرگ و البته واقع‌بینانه داشت. من در فنلاند دوستان ایرانی خوبی داشتم و هم آنها و هم سفیر فنلاند در ایران و هم کاسپر ووزنین، والیبالست فنلاند به من اطمنیان دادند که ایران جای امنی برای زندگی کردن است.

هافبک فنلاندی راه آهن در توصیف لیگ برتر ایران عنوان کرد: مقایسه لیگ‌های مختلف کار آسانی نیست. توصیف لیگ برتر هم کار دشواری است. تیم‌های سطح بالای فنلاندی قطعاً می‌توانند در این لیگ رقابت کنند، ولی سطح بازی‌های لیگ برتر ایران با فنلاند متفاوت است. تفاوت عمده هم در تب و تاب بازی‌ها است. در فنلاند به ندرت پیش می‌آید که بازی پرشور و حساس باشد، درست برعکس ایران. معمولاً در لیگ برتر ایران توپ‌ خیلی زیرپای بازیکنان نیست، ولی در بازی‌های حساس بازیکنان تکنیک و قدرت فیزیکی خود را هم به نمایش می‌گذارند. بازیکنان ایرانی واقعاً خوش‌تکنیک هستند و توپ را به خوبی کنترل می‌کنند. به نظرم تکنیک بازیکنان ایرانی بالاتر از بازیکنان فنلاندی است. کارهای دفاعی هم در اینجا عالی انجام می‌شود. نوع تمرینات ما در راه‌آهن شبیه تمریناتی است که در فنلاند انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: مهدی تارتار، سرمربی راه‌آهن زمانی دستیار یک مربی هلندی بوده و از این رو با توجه به حضور مربیان هلندی در فوتبال فنلاند طبیعی است که نوع تمرینات راه‌آهن به تمرینات فنلاندی‌ها شباهت داشته باشد. ریتم تمرینات و فواصل زمانی آن هم مانند فنلاند است. متأسفانه زمین‌های تمرینی در ایران و فنلاند وضعیت مطلوبی ندارند.

استراندوال افزود: ما در ایران معمولاً یک روز قبل از بازی‌های خارج از خانه‌مان با هواپیما به شهرهای موردنظر سفر می‌کنیم. در ایران در بازی‌های خانگی هم یک روز قبل در هتل می‌مانیم و این با فنلاند فرق دارد و تنها در بازی‌های اروپایی چنین اتفاقی در فنلاند رخ می‌دهد. جو موجود در مسابقات در ایران فوق‌العاده است. البته جای تأسف دارد که راه‌آهن با وجود اینکه قدیمی‌ترین باشگاه ایران است، اما خیلی طرفدار ندارد. تمامی تهرانی‌ها یا هوادار پرسپولیس هستند یا استقلال. برای مثال وقتی ما مقابل استقلال بازی می‌کنیم، حدود 30 هزار هوادار در ورزشگاه آزادی حضور پیدا می‌کنند و 17 یا 18 میلیون هم از طریق تلویزیون بازی را می‌بینند. دربی تهران بین استقلال و پرسپولیس هم 90 هزار هوادار را به ورزشگاه می‌کشاند. در ورزشگاه‌های دیگر هم اوضاع به همین منوال است و هواداران استقبال خوبی از بازی‌ها دارند و معمولاً از هزار تا 10 هزار هوادار در ورزشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

وی با ابراز رضایت از وضعیت خودش در راه‌آهن و اینکه حالا در این تیم جا افتاده است، در پاسخ به این پرسش که «چه چیز ایران و فوتبال این کشور بیشتر سورپرایزت کرد؟» گفت: نمی‌توانم بگویم که خیلی سورپرایز شدم چون در مورد ایران و فوتبالش پیش از رفتن به این کشور چیزهایی شنیده بودم، ولی نکته مثبت در مورد ایرانی‌ها خونگرمی و صمیمت آنهاست و اینکه اگر نیاز به کمک و یاری داشته باشی، آنها تنهای‌تان نمی‌گذارند. آنها تا جایی که می‌توانند به من کمک می‌کنند تا نشان دهند که ایران کشوری نیست که خیلی‌ها ممکن است، تصور کنند.

این بازیکن گفت: علاقه به فوتبال در ایران شگفت‌زده‌ام کرد. همه در این کشور از فوتبال صحبت و به آن فکر می‌کنند. هر دوشنبه شب یک برنامه تلویزیونی پخش می‌شود که فقط اتفاقات فوتبال را مورد بررسی قرار می‌دهد و مدت زمان برنامه هم چهار ساعت به طول می‌انجامد. این پربیننده‌ترین برنامه هفتگی ایران است و در آن به همه چیز از جمله اخبار مربوط به کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران می‌پردازند.

استراندوال در مورد شهر محل اقامتش در ایران خاطرنشان کرد: تهران شهر فوق‌العاده زیبایی برای زندگی کردن است و خیلی شبیه به شهرهای غربی است و سازگاری با آن آسان است. تهران شهر فوق‌العاده بزرگی است که می‌شود در آن چیزهای مثبت و منفی دید. در تهران شما می‌توانید غذاهایی از فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف را ببینید. نکته منفی در مورد پایتخت ایران، ترافیک خسته‌کننده‌ و میلیون‌ها اتومبیل در خیابان‌هاست. گاهی اوقات ممکن است آنقدر در ترافیک بمانید که مجبور به تغییر کامل برنامه‌تان شوید. در واقع وقت‌تان در ترافیک به هدر می‌رود و نمی‌توانید خیلی کار مفیدی انجام بدهید. در تهران شبکه متروی مدرنی وجود دارد که استفاده از آن خوب است، ولی نیاز به خطوط بیشتری برای کاهش دادن اتومبیل‌های موجود در خیابان‌ها است. شهر به لحاظ فوتبالی هم خوب است و تهران در حال حاضر پنج تیم در لیگ برتر دارد. پس از گلی که به استقلال زدم، مردم در کوچه و خیابان من را بهتر می‌شناسند.