به گزارش افکارنیوز،

 استقلال می‌تواند قهرمان شود؟ چرا مهاجمان استقلال در زدن گل موفق نبودند و آمار گل‌های آنها پایین است؟ آرش برهانی چرا نتوانسته در این فصل موفق باشد؟ این شرایط شأن بهترین گلزن تاریخ استقلال را پایین نمی‌آورد؟ این سوالات را شاید فردی بتواند جواب دهد که خودش روزگاری مهاجم استقلال بوده و شرایط بازی در این تیم را تجربه کرده است. علی موسوی در ارتباط با مسائل مطرح شده توضیح می‌دهد.

 
بازی‌های استقلال را دنبال می‌کنید؟
 بله کم و بیش می‌بینم. با توجه به اینکه اول فصل مشکلاتی بود اما باز هم خوب نتیجه گرفتند. استقلالی‌ها باید در ادامه باهوش و زرنگ عمل کنند تا به نتیجه برسند.


آمار گل‌های زده مهاجمان استقلال کم است. بهترین مهاجم این تیم فقط شش گل زده که با توجه به اینکه بیست و چهار هفته از لیگ گذشته آمار ناامید کننده است!به نظر شما چه چیزی باعث شده مهاجمان استقلال در امر گلزنی ناموفق باشند؟
 کلا در این چند سال اخیر فوتبال ایران با این مشکل روبه‌رو است و این مشکل مختص استقلال نیست چون شیوه تمرین دادن‌ها غلط است.


چطور؟
 در آلمان که بودم غیر از تمرین‌هایی که داشتیم، تمرین‌های اختصاصی صبح‌ها برای پست‌های مختلف در نظر می‌گرفتند. یک روز مهاجم‌ها روز دیگر هافبک‌ها و... به این ترتیب مهاجم می‌توانست در گل زدن موفق باشد اما در ایران با دو ساعت تمرین می‌خواهند به هدف برسند که این اصلا منطقی نیست و ثمر ندارد. فوتبال ایران این مشکل را دارد و نمی‌تواند استعدادها را پرورش دهد.


اما خیلی‌ها معتقدند که گل زدن یک امر ذاتی است یعنی مهاجم باید ذاتا گلزن باشد.
 خب باید حتما مهاجم استعداد گل زدن داشته باشد اما این استعداد باید توسط افراد خبره پرورش داده شود. کارهای اختصاصی با یک مهاجم مهم است. مهاجمانی مثل شهباززاده باید بیشتر تحت نظر و تمرین باشند.


می‌خواهیم درباره شرایط آرش برهانی بحث کنیم.
 حتما، اتفاقا آرش دوست من است و حتما استقبال می‌کنم.


برهانی بهترین گلزن تاریخ استقلال است اما ظرف چند سال اخیر خصوصا در فصل جاری به بیکارترین مهاجم تبدیل شده است و در چند بازی هم حتی در ترکیب 18 نفره قرار نگرفت! به نظر شما با این شرایط شأن برهانی با این همه سابقه زیر سوال نمی‌رود؟
 برهانی دوست من است. توصیه‌ام این است که در این شرایط تیمش را عوض کند. با این تجربه‌ای که دارد می‌تواند در تیمی دیگر موفق شود و شاید دوباره فرصتی برای او پیش بیاید که به روزهای اوج برگردد. با شرایطی که در استقلال دارد از فوتبال پرت می‌شود و شأن او حفظ نخواهد شد. باز هم می‌گویم به برهانی توصیه می‌کنم از استقلال برود.


به نظرتان اصرار او در ماندن باعث از بین رفتن احترام او نمی‌شود؟
 دقیقا همینطور است. بازیکنان می‌خواهند که در استقلال و پرسپولیس دیده شوند اما آرش سال‌ها است که در استقلال حضور دارد و در جست و جوی شهرت نیست پس باید تصمیم قاطع بگیرد که از استقلال جدا شود، اینطوری می‌تواند به خودش کمک کند.


در کل خط حمله استقلال را چطور ارزیابی می‌کنید؟ غیر از برهانی و شهباززاده سایر مهاجمان استقلال هم موفق نبودند.
 مهاجم خوب یعنی اینکه یا بتواند گل بزند یا مهاجمان دیگر تیم را در موقعیت گل زدن قرار دهد عکس این باشد یعنی مهاجم موفق نیست. من می‌گویم مهاجم باید از یک بازی در میان گل بزند. اما مهاجمان استقلال این آیتم‌ها را نداشتند و این موضوع هم به روش غلط تمرین برمی‌گردد.


یکی از اشکالاتی که به استقلال گرفته می‌شود این است که خوب بازی نمی‌کند! این انتقادها را قبول دارید؟
 استقلال در فصل جاری بالا و پایین زیادی داشته است اما تیمی که صدر جدول است نمی‌تواند بد باشد. استقلال هم افت و خیز داشته ولی توانسته نتیجه بگیرد و بالای جدول است . پس به طور نسبی موفق بوده و نمی‌تواند انتقادها زیاد منصفانه باشد.


چقدر برای استقلال شانس قهرمانی قایل هستید؟
 95 درصد شانس قهرمانی برای استقلال قایل هستم. فقط یک شرط دارد.
چه شرطی؟
 اینکه خودزنی نکند و فرصت‌ها را از دست ندهد. اگر بتواند اینطور عمل کند شانس قهرمانی‌اش زیاد است.