به گزارش افکارنیوز،

حسین عبدی درباره طرح استعدادیابی پرسپولیس با بیان مطلب فوق افزود: چند ماه پیش به صورت آرام و با دقت بحثی را در پرسپولیس باز کردم. این طرح استفاده از پتانسیل بازیکنان داخلی بود؛ بازیکنانی که اگر زمینه‌اش فراهم شود، به مراتب از بازیکنان خارجی بهتر خواهند شد. این طرح استعدادیابی برای همین منظور استارت خورد تا حلقه مفقوده بین تیم‌های پایه و تیم بزرگسالان را پر کند.

دو هزار نفر به ۴۰ نفر رسیدند

وی افزود: همه می‌گویند پرسپولیس متعلق به مردم است ولی روزنه‌ای برای استعدادهای ایرانی باز نمی‌شد که خود را نشان بدهند. ما به صورت آرام این کار را کردیم. یک هفته بعد از اطلاعیه ثبت نام، بیش از ۲ هزار نفر ثبت نام کردند و ما مجبور شدیم سایت را ببندیم. آن دو هزار نفر به ۲۰۰، ۸۰ و در نهایت ۴۰ نفر رسیدند و از روز گذشته اردویی را با این ۴۰ بازیکن در ورزشگاه آزادی شروع کردیم.

حتی یک بازیکن هم انتخاب شود کار بزرگی کرده‌ایم

عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس  در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر یادآور شد: حتی اگر از بین این دو هزار نفر بتوانیم یک نفر را برای تیم پرسپولیس انتخاب کنیم و آن را وارد تیم بزرگسالان کنیم کار بزرگی انجام داده‌ایم. پروسه انتخاب بازیکن تازه شروع شده است. آنها که پیشرفت داشته باشند قطعا بالا و بالاتر می‌روند. درهای باشگاه پرسپولیس به روی هیچکس بسته نیست.

می‌توانیم بازیکنان را به خارج از ایران بفرستیم

وی تاکید کرد: پیشنهاد دادم این استعدادیابی سالی سه یا چهار بار برگزار شود. با این کار قطعا تیم پرقدرتی را در سالهای آینده خواهیم داشت که نه تنها می‌توانیم به تیم بزرگسالان بازیکن بدهیم، بلکه بازیکنانمان را می‌توانیم به خارج از ایران بفرستیم تا برای پرسپولیس افتخارآفرینی کنند.

این طرح برای اولین بار در دنیا اجرا می‌شود!

عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس با بیان اینکه این طرح هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اجتماعی کاری منحصر به فرد است، تاکید کرد: برای اولین بار است که در دنیا چنین اتفاقی رخ داده است! ما کاری را رقم می‌زنیم که ابعاد گسترده اجتماعی و اقتصادی دارد.

مقابل استعدادیابی مقاومت می‌شود

عبدی افزود: البته مقابل این طرح مقاومت‌هایی هم می‌شود، چون ممکن بود بخواهند بازیکنان را به صورت غیرشفاف معرفی کنند و دست به سوءاستفاده بزنند ولی حالا با این طرح همه خودشان، خودشان را به باشگاه معرفی می‌کنند و این فرصتی منحصر به فرد برای آنان است.

سه سال دیگر از ۹۰ درصد تولیدات خودمان استفاده می‌کنیم

وی درباره جزئیات بیشتر این طرح خاطرنشان کرد: این یک کار بزرگ ملی است که ۶ فاز دارد و ما تازه در مرحله سوم از فاز اول هستیم. من ویژن ۱۰ ساله‌ای را برای باشگاه ترسیم کردم تا باشگاه بعد از سه سال بتواند ۸۰ تا ۹۰ درصد از تولیدات خودش را استفاده کند.

این طرح عقیم ماند

عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در خصوص اینکه این طرح قبلا هم در باشگاه پیشنهاد شده بود، گفت: بله چند سال پیش ما چنین کاری را شروع کردیم، ولی این طرح به واسطه تغییرات مدیریتی عقیم ماند. باید فلسفه‌ای ایجاد کنیم که اگر اشخاص هم نباشند، چنین طرح‌هایی پیش برود.

هرکس جلوی استعدادیابی بایستد به فوتبال خیانت می‌کند

عبدی ادامه داد: این کار فوق‌العاده بزرگ است و هر کسی جلوی آن بایستد و به فوتبال و ملت خیانت کرده است. ما باید با همین دیدگاه این طرح را حتی با وجود تغییرات مدیریتی پیش ببریم.

سن و سال مهم نیست

وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که بازیکنان انتخاب شده در طرح‌های استعدادیابی قرار است در کدام بخش از باشگاه به کار گرفته شوند، یادآور شد: اول از همه باید بگویم برای ما سن مطرح نیست. ما الان بازیکنان ۱۶ تا ۲۷ ساله‌ای داریم که در طرح ما انتخاب شده‌اند. فکر می‌کنم خیلی از آنها می‌توانند در آکادمی باشگاه به کارشان ادامه بدهند، البته رئیس آکادمی و مربیان هم باید آنها را ببینند.

قرارداد مربیان امضا نشده است

عبدی با بیان اینکه هیچ کدام از مربیان این طرح استعدادیابی هنوز از باشگاه پولی دریافت نکرده‌اند، گفت: همه مربیان فقط برای پرسپولیس جلو آمده‌اند. البته قرار بود قراردادی بنویسند و مربیان آنها را امضا کنند که این امر هنوز محقق نشده، اما مربیان ما کوتاهی نکرده‌اند و وجدانشان راحت است که برای پرسپولیس کار می‌کنند.

روایت خاطره از باشگاه ولور همپتون

وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که اجرای این طرح قرار است در پایان یک سال چه نتیجه‌ای برای باشگاه داشته باشد، گفت: من سال ۲۰۰۶ در باشگاه ولورهمپتون بودم که رئیس آکادمی این باشگاه برای ما صحبت می‌کرد. وی می گفت ما سالی ۲.۵ میلیون پوند برای آکادمی هزینه می‌کنیم تا در عرض ۴ سال دو بازیکن به تیم بزرگسالان ما اضافه شوند، چرا که در این صورت هر کدام از این بازیکنان ۲۰ میلیون پوند برای این باشگاه درآمدزایی می‌کردند. نکته جالب اینکه رئیس آکادمی این باشگاه می‌گفت ما در عرض دو سال ۴ بازیکن خوب به تیم بزرگسالان تحویل دادیم و در قبال ۲.۵ میلوین پوند هزینه ۸۰ میلیون پوند سودآوری داشتیم.

این طرح مصداق شعار رهبر است

عبدی افزود: این طرح باعث می‌شود پرسپولیس در سال‌های بعد برای جذب بازیکن هزینه نکند. رهبر معظم انقلاب امسال را سال «سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» نامگذاری کردند. خب یکی از مصداق‌های این شعار کاهش هزینه‌ها در باشگاه‌های فوتبال است که استعدادیابی یکی از راه‌های آن می‌باشد.

اگر ما نبودیم این طرح دیده نمی‌شد!

«اگر شما در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس نبودید آیا چنین طرحی اجرایی می‌شد؟» وی در پاسخ به این سئوال گفت: اگر من و یا افراد فنی در هیات مدیره نبودند، این مسائل دیده نمی‌شد. باید بگویم این طرح کاملا جامع است و شامل آموزش شبانه‌روزی بازیکنان می‌شود و در کنار آن حتی آموزش و دانشگاه هم دیده شده است. اگر بازیکنانی که ما انتخاب کرده‌ایم فوتبالیست نشوند که می‌شوند، اگر شانس نیاورند که می‌آورند، اگر مربی نشوند که می‌شوند و اگر کارهای مدیریتی در فوتبال نگیرند که می‌گیرند، حداقل این است که آدم‌های تحصیلکرده و بزرگی به جامعه تحویل داده‌ایم.

خودداری از صحبت درباره تمدید قرارداد برانکو

عبدی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره تمدید قرارداد برانکو ایوانکوویچ سرمربی پرسپولیس گفت: اجازه بدهید بعد از بازی‌های حساس این فصل درباره این موضوع صحبت کنیم. همیشه اعتقاد من این بوده که باید روی بازی‌های حساس تمرکز داشته باشیم. اجازه بدهید اول این روزهای سخت بگذرند و بعد صحبت کنیم.

هر صحبتی بشود به ضرر تیم است

عضو هیات مدیره پرسپولیس در پایان در پاسخ به این سئوال که آیا شما در جریان تمدید قرارداد برانکو بودید یا خیر، گفت: بگذارید این روزها بگذرد، هر صحبتی الان بشود به ضرر تیم است. منافع تیم خیلی مهم‌تر است و هر کسی منافع شخصی را ببیند به تیم ضربه زده است.