به گزارش برنا جمع شدن دور هم در یک روز تعطیل و بازی کردن فوتبال دستی خیلی میچسبد.بازی که در گذشته یکی از تفریحات بسیاری از جوانان بود ولی امروزه شاید بازی های کامپیوتری رتبه فوتبال دستی را به عنوان یک تفریح، کمی کمرنگ کرده باشند.

اما شاید بریتان جالب باشد که بدانید به عنوان یک ورزش حرفه ای در دنیا و زیر نظر فدراسیون فوتبال دستی در شهر نانت فرانسه برگزار شده و تولد آن به طور رسمی در ایران در سال ۸۴ بوده و ورزشکاری ایرانی به نام عبدالله ذوالفقاری توانسته در بین ۶۴ ورزشکار برتر از ۲۰ کشور دنیا به مقام پنجمی برسد. او در حالی به این مقام رسیده که از پنج میز استاندارد حاضر در مسابقات فقط در یک میز استاندارد به نام تورنادو در کشور استفاده کرده و برای نخستین بار بوده که در چهار میز دیگر مسابقه داده است.

محمد باقر شاهین مهر، نائب رییس انجمن فوتبال دستی به خبرنگار برنا درباره سطح این رشته ورزشی در ایران گفت: از سال ۲۰۰۲ این رشته رسمیت جهانی پیدا کرده و ۷۶ عضو دارد. مسابقات جهانی این رشته هر سال در فرانسه برگزار می شود. ایران تا به حال دو دوره در سطح جهانی شرکت کرده که در دومین حضور خود مقام پنجمی جهان را بدست آورد.

گرچه این مسابقات در رده‌های بزرگسالان؛ جوانان؛ بانوان؛ پیشکسوتان و معلولان در شهر نانت فرانسه برگزار می‌شود اما شاهین مهر به برنا توضیح داد ایران در سه رده بزرگسالان خانم و آقا و پیشکسوتان به مسابقات جهانی فرانسه تیم اعزام می کند و در هر تیم ۷ نفر بازیکن به علاوه ۲ نفر رزرو حضور دارند.

رییس هیات استان فوتبال دستی تهران درباره قواعد این بازی تصریح کرد: این مسابقه در سه گیم با پنج گل برگزار می شود و برای هر میز دو دارور وجود دارد. این ورزش برای خود قوانین مدون زیادی دارد که کلاس‌های آموزشی و داوری و مربی آن هر ساله برگزار می‌شود برای مثال هر سه خطایی که رخ می دهد یک پنالتی گرفته می شود. ضربه زدن به میز و صحبت کردن بی مورد که تمرکز حریف را از بین ببرد از دیگر خطاهای این رشته است. اگر بازیکنی اهانتی به داور انجام دهد محرومیت دو ساله برای او در نظر گرفته می‌شود.

وی به استقبال از این رشته ورزشی در ایران اشاره کرده و ادامه داد: سی استان فعال در این رشته داریم که هر استان حداقل ۵۰۰ ورزشکار فوتبال دستی دارد. مسابقات لیگ این رشته با ۲۲ تیم و مسابقات انتخابی تیم ملی هر ساله برگزار می شود.

نائب رییس انجمن فوتبال دستی ادامه داد: هر شخصی دو هفته ۳ ساعت این ورزش را انجام بدهد آلزایمر نمی گیرد. در این زمینه مقاله‌هایی در دانشگاه‌های معتبر وجود دارد.
به طور کلی هوش و ذکاوت و توان جسمی و روحی روانی مهم ترین فاکتورهای لازم برای یک بازیکن فوتبال دستی است.