به گزارش افکارنیوز،

*واقعا فوتبال ما آلوده دوپینگ است؟

آلوده؟! دوپینگ در فوتبال ما به شکل وحشتناکی وجود دارد. با آماری که دکتر هاشمیان رئیس کمیته ضد دوپینگ ارائه می دهد معلوم است که هیچ وقت واقعیت دوپینگ در فوتبال ایران نشان داده نمی شود.

 

*اما هاشمیان مدعی است طبق روال بین المللی در فوتبال ایران تست دوپینگ صورت می پذیرد؟

در آمریکایی که فوتبالش را قبول نداریم سر تمرینات به شکل ناگهانی می آمدند و تست دوپینگ می گرفتند. دوبار از خود من سر تمرینات گالکسی تست دوپینگ گرفتند. این جدا از مسابقات بود که بدون استثنا در تمامی بازی ها به شکل قرعه از دو بازیکن هر تیم تست می گرفتند. در آلمان هم که بازی می کردم تست دوپینگ در تمامی رقابت ها وجود داشت.

 

*پس فکر می کنی چرا فدراسیون در زمینه دوپینگ نظارت کافی ندارد؟

ببینید صریح بگویم، اگر فدراسیون فوتبال شرایط دوپینگ کردن را به این شکل رها کند وضعیت فوتبال از این هم بدتر می شود. فدراسیون با این درآمدی که دارد باید هزینه تست دوپینگ را در تمامی بازی ها بپردازد. فدراسیون باید پیگیر ریشه کن شدن این کثافت (معضل) از فوتبال باشد. شما نگاه کنید در المپیک پکن مسئولان برگزارکننده آن قدر از این پدیده شوم می ترسیدند که حتی به آزمایش ادرار اکتفا نکردند و آزمایش خون هم از ورزشکاران می گرفتند. اما در فوتبال ما به تنها چیزی که اهمیت نمی دهند دوپینگ است.

 

چرا اهمیت نمی دهند؟

این هم مثل تمام مسائلی است که در فوتبال به آن بی توجهی می شود. برای آقایان اصلا بار منفی استفاده از مواد نیروزا اهمیت ندارد و دل شان را به گرفتن چند تست در سال خوش کرده اند.

 

*در کدام سطح از فوتبال ایران بحث دوپینگ گسترده تر انجام می شود؟

به لحاظ گستردگی، لیگ آزادگان نه تنها در بحث دوپینگ، بلکه در سایر مسائل هم بی دروپیکر است. در این رقابت ها وقتی در مورد داوری نظارتی وجود ندارد، استفاده از مواد نیروزا دیگر جای خالی خود را دارد. وقتی ناظر بازی حضور ندارد، شما خودت تا آخرش را بخوان. لیگ برتر هم دوپینگی زیادی دارد اما تنها چیزی که این لیگ را از لیگ آزادگان مجزا می کند چشم خبرنگاران و دوربین های تلویزیونی است که تا حدودی درصد تخلف را کاهش می دهد.

 

*عامل اصلی بروز این پدیده شوم چیست؟

پس از سال ها حضور در فوتبال ایران معتقدم استفاده از مواد نیروزا در لیگ برتر بیش از حد اتفاق می افتد و در این بین بازیکنان مقصر نیستند. دو عامل مربی و باشگاه سبب می شود تا بازیکن مجبور به استفاده از آمپول و قرص شود. این شرایط به خصوص زمانی که باشگاه دچار بحران عدم نتیجه می شود به وجود می آید.

 

*در این سال ها برای تان چنین مواردی پیش آمده که باشگاه یا مربی شما را وادار به استفاده از مواد نیروزا کند؟

من در دوران بازیگری حتی قرص و ویتامین هم استفاده نمی کردم اما زمانی که در راه آهن بودم به دلیل کمردرد آقایان مرا مجبور به استفاده از این مواد کردند.

 

*یعنی به اجبار شما را وارد به دوپینگ کردند؟

به اجبار که نه. اما مجبورم کردند به خاطر کمردردم در پنج بازی متوالی آمپول کورتون تزریق کنم که جزو لیست داروهای ممنوعه بود.

 

*در دوران مربیگری به خصوص زمانی که در استقلال اهواز بودید، چطور؟

من از همان زمان که مجبور به تزریق آمپول کورتون شدم نمی توانم یک ساعت مداوم روی پایم بایستم. تنها یک بار در باشگاهی که کار می کردم دکتر تیم خواست به یکی از بازیکنان مصدوم آمپول کورتون تزریق کند که نگذاشتم. تا زمانی که من در استقلال اهواز بودم چنین قضیه ای رخ نداد و معتقدم این تیم به خاطر بار فنی خوبی که دارد به این نتایج رسیده است اما باز هم می گویم چون الان با آنها نیستم نمی دانم بر سر بازیکنان در استقلال اهواز چه می آید...