به گزارش افکارنیوز،

احمدرضا عابدزاده، محمد خاکپور، علی‌اکبر استاداسدی، افشین پیروانی، مهدی مهدوی‌کیا، کریم باقری، رضا شاهرودی، حمید استیلی، علیرضا منصوریان، علی دایی و خداداد عزیزی؛ ترکیبی خاطره‌انگیز به سرمربیگری محمد مایلی‌کهن؛ انتخابی جام جهانی 1998 فرانسه و شهر «دالیان». موشک‌هایی که از سمت موشک فوتبال آسیا یکی یکی به سمت دروازه «اُو چولیانگ» شلیک می‌شد تا با شلیک‌های مهدی مهدوی‌کیا پرچم‌های قرمز و زرد رنگی که پس از دو گل ابتدایی چین در ورزشگاه دالیان برافراشته می‌شد، یکی یکی پایین بیاید.

تیم ایران در آن بازی خاطره‌انگیز با نتیجه 4 بر 2 پیروز شد که دو گل دیگر را کریم باقری و علی‌اصغر مدیرروستا به ثمر رساندند. شکستی تاریخی برای چینی‌ها رقم خورد تا پس از آن هر وقت صحبت از بازی با ایران شده، آنها یاد نحسی دالیان بیفتند و شاید همین مسئله باعث شده این بار بازی با ایران را به شهر «شن یانگ» منتقل کنند. نه پکن، نه دالیان؛ این بار شهر مرزی چین با کشور موشکی (کره‌شمالی) میزبان فوتبال ایران است تا بلکه این بار ایرانی‌ها موشکی به سمت دروازه چین شلیک نکنند. چینی‌ها پس از 17 سال بار دیگر در انتخابی جام جهانی و این بار در انتخابی جام جهانی 2018 روسیه مقابل ایران قرار می‌گیرند. هرچند بین این سال‌ها فوتبال دو کشور بارها به مصاف هم رفته‌اند و فوتبال ایران بردهای بیشتری را به دست آورده است.

ایران و چین در شرایطی به مصاف هم می‌روند که این بار نه مهدی مهدوی‌کیا در ترکیب تیم ملی بازی می‌کند و نه جمهوری خلق چین اُو چولیانگ را در قفس توری خود دارد، اما شرایط متفاوت است. فوتبال ایران جوان شده و اکنون ستاره‌های جوان در نتایج تیم ملی تأثیرگذارند و چینی‌ها نیز با سرمایه‌گذاری زیادی که روی فوتبال انجام داده‌اند، هدف‌شان صعود به جام جهانی است. ایران در اولین بازی خود در خانه با نتیجه 2 بر صفر قطر را شکست داده و چین در شرایطی که در بازی خارج از خانه مقابل کره‌جنوبی با نتیجه 3 بر صفر عقب بود، توانست 2 گل را جبران کند، هرچند شکست خورد. حالا دو تیم دومین بازی خود را پیش‌رو دارند. چین به دنبال جبران نتیجه بازی اول تا شانس صعودش کم نشود و مطمئناً ایران هم برای حفظ صدر جدول گروه A انتخابی جام جهانی 2018 روسیه در منطقه آسیاست. شاگردان کارلوس کی‌روش باید به یاد دالیان، مهدی مهدوی‌کیا و تیم محمد مایلی‌کهن به مصاف چین بروند و اگر توانستند شن‌یانگ را هم مانند دالیان خاطره‌انگیز کنند.

فوتبال ایران پس از مدت‌ها در بازی با قطر متحد شد. حامی و منتقد، همه یکدل بودند تا تیم ملی در اولین بازی در راه صعود به جام جهانی پیروز میدان باشد و حمایت تماشاگران تا لحظه آخر این پیروزی را رقم زد. با دو گل رضا قوچان‌نژاد و علیرضا جهانبخش که جزو همان ستاره‌های حال حاضر تیم ملی هستند. در کنار ستاره‌هایی مانند سردار آزمون، سعید عزت‌اللهی و... که هرکدام می‌توانند نقشی مؤثر در ترکیب تیم ملی در این بازی داشته باشند. دیداری که ساعت 19:30 به وقت چین یا به عبارت دیگر ساعت 16 به وقت تهران در ورزشگاه المپیک شهر شن یانگ چین برگزار خواهد شد. دیداری که امیدواریم تیم ملی با کی‌روش بتواند به رستگاری برسد. این بار با موشک‌هایی جدید از سمت ستاره‌های جوان تیم ملی.