به گزارش افکارنیوز،

بحث پیگیری دخالت دولت در امور فدراسیون‌های از سوی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) بسیار جدی است و فدراسیون‌های جهانی بیشتر روی ماده 10 اساسنامه‌های فدراسیون‌های ورزشی که به عزل و نصب دولت اشاره دارد، تاکید می‌کنند.

ماده‌ای که بارها مشکل‌ساز شده و شاهد تعلیق فدراسیون‌های قایقرانی، تیراندازی با کمان و همین طور فوتبال بوده‌ایم. مشکلی که شاید این بار در فدراسیون تیراندازی متجلی شود.

اگرچه در حال حاضر دیوان عدالت اداری رأی به ابطال انتخابات فدراسیون تیراندازی داده و علت آن دو شغله بودن مهدی هاشمی عنوان شده است، اما نکته‌ای که در حال حاضر نگران‌کننده به نظر می‌رسد اینکه برکناری وی و رسیدن این خبر به گوش مسئولان جهانی ممکن است تیراندازی را با مشکلی روبه‌رو کند که 4 سال پیش قبل از المپیک لندن، فدراسیون تیراندازی با کمان با آن روبه‌رو شد.

تبصره یک ماده 10 ‌اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی مصوب هیات وزیران در سال 1381 می‌گوید: رییس فدراسیون به مدت چهار سال انتخاب می‌شود و انتخاب مجدد وی بلامانع است.

‌تبصره 1 - قبول استعفا و برکناری رییس فدراسیون به تشخیص رییس سازمان تربیت بدنی و یا‌ پیشنهاد مجمع و موافقت ایشان انجام می‌پذیرد.

اگرچه وزارت ورزش در تلاش بود تا اساسنامه مشترکی را برای فدراسیون‌ها بنویسد و این بند را تعدیل کند، اما بعد از ماه‌ها بررسی و تشکیل جلسه ظاهرا اصلا این اساسنامه به هیات دولت نرفت و مشخص نشد سرنوشت این اساسنامه به کجا کشیده شد.

به نظر می‌رسد مسئولان فدراسیون جهانی مشکلی با انتخاب روسای فدراسیون‌ها با قانونی که در داخل کشور وجود دارد، ندارند، اما مشکل مهم همان ماده 10 در عزل روساست که همچنان قربانی می‌گیرد!

مشخص نیست بعد از اتفاقاتی که برای رشته‌ها و فدراسیون‌های مختلف در دولت‌های متفاوت رخ داده، چرا همچنان این مشکل پابرجا باقی است و هنوز وزارت ورزش نتوانسته راه حل اساسی برای این مشکل پیدا کند.

تا کی قرار است با وجود این ماده فدراسیون‌های جهانی ما را تهدید به تعلیق کنند؟ البته نکته‌ای که نباید فراموش کرد اینکه مسئولان جهانی و IOC در این مورد شوخی ندارند و نامه آنها به ایران این حرف را ثابت می‌کند.