به گزارش افکارنیوز،

پایان جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی آغاز تغییرات مداوم در تیم ملی کره جنوبی بوده است. تیم کره جنوبی در جام جهانی آفریقای جنوبی با مربیگری "هو جونگ مو " توانست در گروهی که آرژانتین، نیجریه و یونان حضور داشتند با 4 امتیاز و پشت سر آرژانتین به عنوان تیم دوم به مرحله بعدی مسابقات راه پیدا کند. در مرحله بعدی تیم اروگوئه حریف کره جنوبی شد و موفق شد با نتیجه 2 بر 1 کره را شکست دهد. "هو" که از سال 2007 نیمکت کره جنوبی را در اختیار داشت، پس از جام جهانی 2010 از کار کنار رفت و جای خود را به "چو کوانگ رائه" داد؛ این مربی موفق شد با تیم ملی کره جنوبی در جام ملت های آسیا به مقام سوم مسابقات دست یابد؛ آن‌ها در مرحله یک چهارم نهایی با شکست یک بر صفر ایران به مرحله بعدی راه یافتند و پیروزی خود در سال 2007  و جام ملت های آسیا را بار دیگر در مقابل ایران تکرار کردند. در آن سال افشین قطبی سرمربیگری ایران را بر عهده داشت و با گذشت نزدیک به 6 سال از آن باخت، تیم فوتبال کره جنوبی دیگر نتوانسته تیم ملی ایران را شکست دهد.

 

 

با ورود کارلوس کی‌روش شرایط برای تیم ملی ایران و کره جنوبی تغییر کرد و این مربی همراه با تیم ملی توانسته آماری خیره کننده را به جا بگذارد و در سه بازی (دو بازی مقدماتی جام جهانی و یک دوستانه) پیاپی موفق شده کره‌ای ها با نتیجه یک بر صفر شکست دهد. از زمان ورود کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران نیمکت تیم ایران کم ترین نوسان چندین سال اخیر خود را پشت سر گذاشته است؛ این در حالی است که تیم کره جنوبی از آن زمان تاکنون چندین مربی روی نیمکت خود قرار داده و "اولی اشتیلیکه" چهارمین مربی کره‌ای ها محسوب می شود که در این مدت این وظیفه را در کشور کره جنوبی برعهده داشته است.

 

 

 

 

چوی کانگ هی؛ جنگ روانی دو سر باخت

شاید شناخته شده ترین مربی کره‌ای برای فوتبالدوستان ایرانی همین مربی باشد که در مقدماتی جام جهانی 2014 همراه با تیم ملی کره جنوبی در دوبازی رفت و برگشت مقابل ایران قرار گرفت؛ دو دیداری که در تاریخ فوتبال ایران جاودانه شد.

"چوی" که در بازی رفت و در ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی قافیه را به شاگردان کی‌روش و هواداران ایرانی واگذار کرده بود، پس از این مسابقه و در اظهار نظری عجیب بیان کرد که بیشتر تمایل دارد ازبکستان به جای ایران به جام جهانی برسد و از نوع رفتار ایرانی ها و شرایط میزبانی ایران انتقاد کرد. صحبت‌هایی که باعث رو شدن وجه دیگری از شخصیت کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران برای فوتبال دوستان ایرانی ‌شد. "چوی" در بازی برگشت هم علیرغم تمام سعی کره‌ای ها برای نباختن، مجبور به تحمل شکست در خانه شد تا مشت های گره کرده کارلوس کی‎روش پس از سوت پایان بازی اولین صحنه‌ی خاتمه آن دیدار برای او باشد.

اگرچه او توانست با تیم کره جنوبی به عنوان تیم دوم گروه خود به جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کند، اما به دلیل کسب نتایج نه چندان قابل قبول، در پایان رقابت‌های مقدماتی از کار خود برکنار شد و جای خود را به هونگ میونگ بومهاجم سابق تیم کره جنوبی داد. آمار پیروزی‌های چوی در دیدارهایی که روی نیمکت کره جنوبی نشست 50 درصد بود.

 

 

 

 

هونگ میونگ بو؛ انتخاب به امید تکرار خاطره برنز المپیک در جام جهانی

"هونگ میونگ بو" امید بعدی مسئولین کره برای جانشینی "چوی" و گرفتن نتایج دلخواه در جام جهانی 2014 بود. هونگ که یکی از برترین بازیکنان آسیا در دوران بازی خود بود، موفق شد با تیم ملی کره جنوبی در جام جهانی 2002 به مقام چهارمی جهان دست پیدا کند؛ او در چهار جام جهانی پیاپی در ترکیب تیم ملی کره جنوبی حضور داشت. دوران مربیگری هونگ با تیم های رده پایه کره جنوبی شروع شد و مهم‌ترین عنوان او کسب مدال برنز بازی های المپیک 2012 لندن همراه با امیدهای کره جنوبی بود و همین دلیل برای کره ای‌ها کافی بود تا او را به عنوان جایگزین چوی انتخاب کنند. اما عملکرد ضعیف چوی در جام جهانی و کسب تنها یک امتیاز از سه بازی خود برای تیمی که در سال 2010 از گروه خود صعود کرده بود، باعث شد تا بعد از جام جهانی 2014 هونگ هم از مربیگری تیم کره جنوبی کنار برود. هونگ در این مدت آمار 26 درصد پیروزی را در بازی های ملی به نام خود ثبت کرد.

 

 

 

 

 

شین تائه یونگ؛ مورینیوی آسیا و فقط دو دیدار روی نیمکت

مهاجم سابق تیم ملی کره جنوبی انتخاب بعدی مسئولین این فوتبال این کشور برای کسب موفقیت در رده ملی و رسیدن به نتایج مورد انتظار بود. شین تائه با مصدومیتی که با آن مواجه شد خیلی زود به دنیای مربیگری روی آورد و در حالی که در لیگ استرالیا به فوتبال خود ادامه می داد پیشنهاد دستیاری را پذیرفت و به جرگه مربیان وارد شد. مهم‌ترین عنوان او در رده باشگاهی به دست آمد که در سال 2010 موفق شد همراه با تیم سئونگنام کره جنوبی به مقام قهرمانی جام باشگاه های آسیا دست پیدا کند.  "شین" در بازی معروف ایران در برابر کره که با برتری 6 بر 2 به سود ایران به پایان رسید زننده یکی از گل های تیم ملی کره جنوبی بود. او اکنون به عنوان مربی رده های زیر 23 سال کره جنوبی فعالیت می کند. دوران حضور این مربی به بیش از دو بازی نکشید و کره ای ها بلافاصله اولی اشتیلیکه آلمانی را به عنوان سرمربی خود معرفی کردند.

 

 

 

 

 

اولی اشتیلیکه؛ توسل به فوتبال آلمانی برای بازگشت به اوج

اشتتیلیکه بازیکن سابق تیم ملی آلمان در دهه 80 بود و با این تیم به مقام نائب قهرمانی جام جهانی 1982 و مقام قهرمانی جام ملت های 1984 دست یافت. او سپس به عنوان مربی در اولین تجربه روی نیمکت تیم ملی سوئیس نشست و سپس رده‌های پایه‌ی آلمان و نشستن روی نیمکت برخی تیم‌های حوزه خلیج فارس را تجربه کرد. او سپس با انتخاب مسئولین فوتبال کره جنوبی به این کشور وارد شد و در اولین قدم موفق شد عنوان دومی مسابقات جام ملت های آسیا 2015 را از آن خود کند. هم‌چنین این مربی یک بار و در یک بازی دوستانه پس از جام جهانی با تیم کره جنوبی جهت انجام یک بازی دوستانه به تهران سفر کرد و در یک دیدار پربرخورد که شبیه بازی رسمی بود، با یک گل مغلوب کی‌روش شد تا دومین مربی کره‌ای باشد که در مقابل کی‌روش شکست می خورد. البته آمار اشتیلیکه در این مورد خیلی خوب بوده و موفق شده در 75 درصد بازی هایی که به عنوان سرمربی هدایت کره جنوبی را برعهده داشته به پیروزی دست یابد.

 

 

 

 

در ششمین سال حضور کی‌روش در تیم ملی ایران کره‌ای ها تغییرات زیادی را در کادر فنی خود ایجاد کرده‌اند و اشتیلیکه چهارمین مربی کره‌ای ها از زمان حضور کی‌روش پرتغالی می باشد. ثبات مدیریت در دنیای فوتبال و در مشاغل مدیریتی به عنوان یکی از مولفه‌های مثبت یک سیستم به شمار می‌آید. با در نظر گرفتن این اصل امیدواریم تیم فوتبال ایران با مربیگری کی‌روش بتواند به چهارمین پیروزی پیاپی خود برابر کره دست یابد.