به گزارش افکارنیوز،

7 سال از جنجال بزرگی که محمد مایلی کهن علیه امیر قلعه نویی، راه انداخت می‌گذرد؛ اتفاقی که با بیانیه عجیب سرمربی وقت تیم ملی و شکایت سرمربی سابق استقلال همراه شد!

بیانیه جنجالی

 

فروردین ماه 1388 پس از اخراج علی دایی از سمت سرمربیگری تیم ملی با باخت مقابل عربستان، علی کفاشیان محمد مایلی کهن را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرد. آن زمان مایلی کهن سرمربیگری تیم سایپا را نیز برعهده داشت و در دیدار استقلال و سایپا فحاشی برخی هواداران آبی پوش علیه مایلی کهن خون او را به جوش آورد و در بیانیه ای جنجالی امیر قلعه نویی را به متهم به تحریک تماشاگران کرد. او با القابی خارج از عرف مانند «گروهبان قندلی»، «شعبان بی مخ»، «نوچه پرور»، «کوتوله» و... به سرمربی وقت استقلال حمله کرد که البته با واکنش بسیاری از اهالی فوتبال مواجه شد. نکته مهم اینجا بود که قلعه نویی پیش از این به خاطر اظهارات مایلی کهن درباره احتمال تبانی در بازی های سال های گذشته استقلال قصد شکایت از مایلی کهن را داشت تا اینکه بیانیه جنجالی آتش اختلافات را شعله ور کرد. در آن هنگام امیر قلعه نویی و باشگاه استقلال واکنش خاصی به اظهارات عجیب مایلی کهن نشان ندادند و وقتی از قلعه نویی در این باره سوال شد، به این جمله بسنده کرد: « تمایلی ندارم پاسخ سرمربی تیم ملی را بدهم فقط این مساله را از طریق قانونی دنبال می کنم و این آقا هم در دادگاه پاسخگوی ادعاهای خود خواهد بود.» قلعه نویی به وعده اش عمل و از مایلی کهن شکایت کرد اما این پایان ماجرا نبود.

 

درگیری در کلاس مربیگری

 

قلعه نویی و مایلی کهن که در زمان سرمربیگری قلعه نویی در تیم ملی نیز با یکدیگر درگیری های لفظی پیدا کرده بودند، بیش از هر زمان دیگری با هم اختلاف پیدا کردند. کمتر از یکماه بعد از آن بیانیه جنجالی، قلعه نویی و مایلی کهن در کلاس مربیگری با یکدیگر رودررو شدند.  13 اردیبهشت ماه 88، در حاشیه برگزاری کلاس مربیگری فوتبال در آکادمی المپیک آنها با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کردند و چه بسا اگر وساطت دیگران نبود کار به درگیری فیزیکی نیز کشیده می شد. شاهدان می گفتند مایلی‌کهن در برخورد با قلعه‌نویی شعارهایی که در بازی استقلال - سایپا علیه سرمربی وقت تیم ملی داده شده بود را کمی تغییر داده و آن را به ژنرال نسبت داد. مرتضی محصص مدرس این کلاس که در شروع این کلاس مایلی کهن را با اصرار به محل برگزاری کلاس آورده بود، پس از درگیری به همراه غلامحسین پیروانی نزد این دو مربی رفت تا شاید بتوانند واسطه آشتی شوند اما صحبت های آنها هم کارساز واقع نشد و قلعه نویی و مایلی کهن همچنان با اختلافات شدید به حضور در کلاس ادامه دادند.

 

موضع تغییر کرد

 

آن بیانیه جنجالی اگرچه خیلی زود باعث کنار رفتن مایلی کهن از سرمربیگری تیم ملی شد، در عرصه باشگاهی نیز برای او گران تمام شد. مایلی کهن از سوی کمیته انضباطی به خاطر اظهاراتش 3 جلسه از حضور در میادین محروم و 5 میلیون تومان جریمه نقدی شد. از سوی دیگر در مرداد ماه 88  و با فروکش کردن نسبی آتش اختلافات قلعه نویی به مناسبت اعیاد شعبانیه طی نامه ای شکایت خود از مایلی کهن را پست گرفت و اینطور درباره تصمیمش توضیح داد: «محمد مایلی کهن از افتخارات ورزش ایران است و من به عنوان یکی از افراد جامعه ورزش همواره برای او احترام ویژه ای قائل بودم. امیدوارم در آینده و با حضور افراد ورزشی زحمتکشی نظیر آقای مایلی کهن در صحنه فوتبال شاهد اعتلای بیشتر در فوتبال کشورمان باشیم.»

 

تقابل بعد از 7 سال

 

قلعه نویی و مایلی کهن بعد از آن سال در جریان دیدارهای باشگاهی با یکدیگر تقابل هایی داشتند و حداقل در ظاهر نشان دادند مشکلی با هم ندارند اما بعید است دلشان با هم تا این حد صاف شده باشد. حالا 7 سال بعد از آن اتفاقات پرحاشیه، فردا تراکتورسازی و ملوان با هدایت قلعه نویی و مایلی کهن رودرروی هم قرار می گیرند. دیداری که از سری رقابت های جام حذفی برگزار می شود؛ آن هم در بندر انزلی. زادگاه مادری هم امیر قلعه نویی و هم محمد مایلی کهن. بی شک بازی فردا حساسیت هایی فراتر از یک تقابل میان یک تیم لیگ برتری و یک تیم لیگ دسته اولی دارد.