به گزارش افکارنیوز،

سرمربی جدید تیم ملى والیبال در نخستین نشست خبرى خود در حضور اصحاب رسانه صبح امروز در سالن همایش هاى هتل آکادمى ، پاسخگوى سوالات خبرنگاران بود، وی اظهار داشت: در این یک ماه تصمیماتی گرفتیم. 8 آوریل تیم ملی برای حضور در لیگ جهانی دور هم جمع می شود. ابتدا بازیکنانی که قرار است تست شوند می آیند و قرار است 15 آوریل هم بازیکنان اصلی بیایند تا در لیگ جهانی هم حضور داشته باشند. توافقاتی برای بازی های دوستانه داشته باشیم.

ابتدا در مونته نگرو با تیم ملی این کشور بازی می کنیم و سپس با اسلوونی روبرو می شویم که نایب قهرمان اروپا است. پس از آن هم قرار است با لهستان روبرو شویم. انتظار من این است که " 21 می" یک بازی دوستانه دیگر با لهستان برگزار کنیم تا به این ترتیب دور اول اماده سازی ما تمام شود و سپس به ایران برمی گردیم و برای لیگ جهانی اماده می شویم.

 

باید خود را برای جام ملت های آسیا و جام جهانی هم اماده کنیم. بعد از المپیک ریو قرار است دوره جدید برای توکیو آغاز شود. نمی دانم یک ماه آینده چطور خواهد بود. برای مسابقات مختلف بازیکنان متفاوتی دعوت خواهند شد تا برای المپیک توکیو اماده شوند. بدون شک از بازیکنان با تجربه هم استفاده خواهیم کرد تا حوان ترها در کنار آنها عرض اندام کنند.

شاید در مرحله نخست بازیکنانی که سن بالاتری دارند حاضر نباشند، اما برای رسیدن به هدف خود در مرحله اول از جوان ترها استفاده خواهیم کرد.

در حال حاضر نسبت به کیفیت بازیکنان باتجربه احترام خاصی قائل هستم اما شاید برای المپیک بعدی نتوانند همین کیفیت را داشته باشند. این حرف ها را روی تجربه ام می گویم چون در صربستان 3 سال تغییر نسل ایجاد کردم.

 

 ایران سرشار از استعدادهای متعددی هستند که همه دوست دارند در تیم ملی حضور داشته باشند اما ما با یک سری از محدودیت ها مواجه هستیم و همه نمی توانند در وهله نخست در این لیست باشند.

 

 سرمربى جدید تیم ملى در پاسخ به این سوال که به تعامل با خبرنگاران و روزنامه نگاران اعتقاد دارید یا خیر؟ گفت: اگر درست متوجه شده باشم باید بگویم من همیشه با اصحاب رسانه روابط حسنه داشته ام و توقع دارم همیشه حقایق را بگویند و واقعیت ها را منعکس کنند. من بسیار احترام قائلم برای خبرنگاران و انتظار دارم این احترام متقابل باشد.

وى درباره دعوت از بازیکنان شایسته به تیم ملى، اظهار داشت: در افق جوانگرایی مان از جوانان استفاده می کنیم اما محور اصلی را شایسته ها تشکیل می دهند. در این بین ممکن است به برخی ها کمتر بازى برسد. جوانان قرار است در بخش هایی که ما کمبود داریم به ما کمک کنند. ما یک خانواده هستیم و وقتی سرپرست می خواهد خانواده را اداره کند در ابتدا باید به فکر شایسته ها باشد، اما در کنار آن باید به فکر جوانانی که تازه از راه می رسند هم باشد.

سرمربى مونته نگرویی تیم ملى والیبال ایران در پاسخ به این سوال که چقدر به باشگاه ها و لیگ اهمیت می دهد و به نظرش سطح لیگ ایران نسبت به سایر لیگ های جهان چگونه است، اظهار داشت: تمامی ملی پوشان قرار است از دل لیگ خارج شوند پس باید به آن احترام گذاشت. دقیقا به همین دلیل یک ماه مسابقات را تماشا کردم و فیلم های زیادی را بررسی کردم. قبلا هم دیدم که رسانه های اروپایی هم لیگ ایران را زیر نظر می گیرند چون آن را در جمع لیگ های معتبر قرار می دهند. لیگ های لهستان و ایتالیا و روسیه جز برترین ها هستند و نمی توان گفت کدام بهتر است.

شاید باشگاه هاى ایران خیلی ثروتمند نباشند، اما شانه به شانه جلو می روند و رقابت نزدیکی با هم دارند.

وى با اشاره به مصدومیت های برخى ملی پوشان تیم ملى، گفت: این فقط به ایران ربط ندارد. چون تقویم مسابقات فشرده است تمام کشورها با این موضوع درگیر هستند. با تعدادی از بازیکنان صحبت کردم و می دانم که فرصتی برای ریکاوری نداشتند و دائم درگیر مسابقات بودند. انسان مانند ماشین نیست که 24 ساعته کار کند، بلکه نیاز به استراحت دارد تا خودش را بازسازی کند. همیشه زمانی را برای استراحت به بازیکنانم دادم و در ایران هم اینگونه کار خواهم کرد.

بین 7_8 هفته زمان داریم تا بازیکنان بتوانند استراحت کنند. تلاش می کنیم روی بازیکنانی که فشار زیادی روی آنها بود دقت بیشتری داشته باشیم.

گزارشی از پزشک تیم ملی گرفتم و هیچ کدام موضوعاتی نیست که قابل حل نباشد و نگرانى در این ارتباط ندارم.

 

 کولاکوویچ درباره جای خالی مهدی مهدوی و شهرام محمودی که از تیم ملی خداحافظی کرده اند، گفت:مهدوی کارش تمام شده و رسما خداحافظى کرده است اما با شهرام محمودی حرف زدم و فهمیدم درگیر مشکلات جسمى و روحی متعدد است. تلاش نکردم حتما برگردد اما خواستم بیشتر فکر کند چون پست حساسی دارد. مشکلات وی را درک می کنم و امیدوارم بهترین تصمیم را بگیرد.

 

سرمربى جدید تیم ملى والیبال ایران درباره تعامل بین جوانگرایی و نتیجه گرایی اظهار داشت: خیلی مهم است که نتایج را حفظ کنیم و در حین کار محوریت اصلی تیم ملی را هم حفظ کنیم و هر جا نیاز داشتیم جوانگرایی کنیم. ممکن است در مقطعی با مشکل روبرو شویم ، اما پس از مدتی درست خواهد شد. برای 2020 احتمالا تعدادی از بازیکنان کنونی نمی توانند حضور داشته باشند و باید از جوان ترها استفاده کنیم.

وى درباره این که کدام بازیکن پدیده لیگ بوده است گفت: من تمرینات برخی باشگاه ها و تیم های ملی را هم زیر نظر داشتم. بر همین اساس گفتم ایران پتاسنیل بالایی دارد، اما از بازیکنی نام نمی برم چون درست نیست. چون نظر کنونی من برای سن و سال جوانان خطرناک است.

کولاکوویچ در پاسخ به سوالى مبنى بر اینکه نظم در تیم ملی برای شما چه جایگاهی دارد و ایا امکان دارد بازیکنی بخاطر بی نظمی و با وجود تکنیک بالا کنار گذاشته شود، گفت: حضور در تیم ملی برای هر بازیکنی یک افتخار است. از این نظر توقع دارم ملی پوشان فقط سفیر ورزش خود نباشند، بلکه سفیر کشور خود باشند. من خواستار برقرارى نظم در داخل و خارج از زمین هستم. هرکسی که نتواند این موازین را رعایت کند قطعا حذف خواهد شد، چون تیم ملی برای ملت ایران است و خصوصی سازی شده برای آنها نیست.

وى درباره صحبتهایش که در آن حرف از قهرمان شدن در جهان مطرح شدخ بود، گفت: فکر می کنم اظهار نظر من خوب ترجمه نشده است! پرسیدند نظرت درمورد مسابقات چیست و من هم گفتم در هر مسابقه باید برنده شویم. اگر در هر مسابقه برنده شویم قهرمان جهان خواهیم شد، اما باید بدانیم غیر از ایران تیم های دیگری هم هستند و تیمی نمی تواند مدعی با شد که قهرمان ثابت حهان است. نمی توانم قول دروغ بدهم. قول دادن همیشه موجب شادی کاذب می شود.ما تمام توان مان را به کار میگیرم که برنده باشیم و هیچ مسابقه ای از قبل برنده یا بازنده نیستیم.

کولاکوویچ با اشاره به شرایط تیمش در پست پشت خط زن با توجه به خداحافظی موقت محمودی و مصدومیت غفور گفت: باید بگویم که منتظر تصمیم محمودی هستیم. غفور هم سه هفته باید تحت درمان باشد. وقتی این شرایط را بررسی کنیم می توانیم برای تغییر جهت برای ادامه مسیر تصمیم گیری کنیم، اما ترجیح می دهیم فعلا صبر کنیم و عجله نکنیم.

 

 پیمان اکبری، رسماً دستیار کولاکوویچ شد

وی درباره کادر فنى اش گفت: دستیار اول من قطعا پیمان اکبرى است . دو نفر قرار است به ما اضافه شوند که از دستیاران سابق من هستند. دستیار اول تیم ملی کنونی صربستان و بدنسازی که قبلا با وی کار کرده ام هم کنار من خواهند بود. من برای مربیان ایرانی احترام می گذارم و خودم درخواست کردم اکبری دستیار من باشد. او دانش خوبی دارد و ارتباط مناسبی با سایر مربیان ایرانی دارد و کمک می کند تا با شرایط بهتر آشنا شوم.

 

وى با بیان این که چه زمانی می توانید به اهداف مدنظر خود  برسد، گفت: تیم ایران با گام گذاشتن در المپیک موفقیت بزرگی کسب کرد و همیشه انتظار مردم بالاتر از واقعیت است. حداقل 15 تیم ملی دیگر در جهان داریم که با نگرش ما دنبال موفقیت هستند. همیشه می جنگیم تا مدال بگیریم. نمی توانم قولی بدهم و فقط می گویم همیشه مبارزه میکنیم تا برنده باشیم و هیچ کسی حق ندارد در این راه امید را از ما بگیردّ.

وى در پاسخ به این سوال که چرا تیم ملی "ب" نداریم، گفت: دلیل این موضوع این است که رقابت های خاصی نداریم که آنها درگیرش باشند. چه دلیلی دارد بازیکنان را بدون انگیزه در اردوها نگه داریم؟ نقش تیم ملی "ب" را در شرایط کنونی تیم ملی زیر 23 سال ایفا خواهد کرد.

 

 جواد کریمی، جایگزین احتمالی مهدی مهدوی

 

کولاکوویچ در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنى بر اینکه در پست پاسور پس از خداحافظی مهدوی چه تصمیمی خواهد گرفت و آیا جواد کریمی که در چند رده خواهان حضور وی هستند به تیم ملی بزرگسالان اضافه می شود؟ گفت: جواد کریمى یکی از مستعدترین بازیکنان است و می تواند در چند رده بازی کند. فعلا باید منتظر بمانیم و با اکبری مشورت کنم. پس از آن درمورد لیست صحبت می کنم. در رده زیر 23 سال چندین نفر حضور دارند که مستعد هستند اما باید صبور بود.

 وى درباره اینکه سیچلو نخواست با شما همکاری کند یا تصمیم فدراسیون بود که در تیم ملی امید حاضر باشد، اظهار داشت: احترام خاصی برای وی قائل هستم، اما در چارچوب مذاکراتی ما قرار نداشت. قطعا آمدم تا با نفراتی کار کنم که با هم اشنا هستیم و قبلا با هم کار کرده ایم.

کولاکوویچ همچنین درباره احتمال و شائبه هایى مبنى بر حضور همسر ش در تیم ملی هندبال بانوان ایران گفت: با ساندرا از محل تیم ملی هندبال دیدن کردیم، اما هنوز صحبت و مذاکره ای نشده است.

 سرمربی تیم ملی والیبال درباره زمان اتمام لیگ برتر والیبال ایران و برنامه ریزی برای تیم ملی براساس تقویم این بازی ها گفت: همان طور که قبلا گفتم با توجه به این تقویم پرفشار و فشرده نیاز به استراحت است. باشگاه ها هم ترجیح می دهند که اینگونه و با این تقویم کار کنند. در سایر رشته های ورزشی می دانم که در ماه دسامبر از مسابقه ها خارج می شوند و به مسابقه های دیگر می روند ودوران استراحتشان تابستان است. اما فدراسیون جهانی والیبال اینگونه نیست و در تابستان بازیکنان در تیم های ملی و در زمستان در باشگاه ها فعایلت می کنند. به نظرم تقویم ایران خوب است چون ما در این صورت یک دوره استراحت و یک دوره برای فعالیت های ملی داریم اما بازیکنان والیبال بدون دوره استراحت دچار فشار زیادی می شوند و به همین جهت شاهد مصدومیت های سنگین هستیم.

کولاکوویچ درباره اینکه آیا با بازیکن سالاری مقابله می کند یاخیر گفت: من برای شخصیت همه بازیکنان احترام قائل هستم و تا جایی که ملی پوشان موازین تیم ملی را رعایت کنند از احترام من برخوردار هستند. در هر تیمی امکان دارد مواردی رخ بدهد که باید در همان تیم حل شود و نیم توانیم ایجاد یک گروه را در تیم تعریف کنیم. تزامانی که هر ملی پوشی خودش را برای اهداف تیم ملی وقف کند من به او احترام می گذارم.باند بازی و بازیکن سالاری اظهار نظر نمی کنم.

کولاکوویچ گفت: از سوال های همه ممنونم چرا که به من کمک می کند چه چیزی مدنظر شما است. دوباره تکرار می کنم که خبرنگاران را به عنوان شرکای ورزشی تصور می کنم و دوست دارم همان طور که من به حرفه شما احترام می گذارم شما هم این کار را نجام بدهید. به زودی تاریخ جدیدی در تقویم شما رقم می خورد و تلاش می کنم برای اولین بار فارسی صحبت کنم.

او در پایان عید نوروز را به زبان فارسی تبریک گفت.