به گزارش افکارنیوز،

سرمربی تیم ملی ایران گفت:در دربی تهران نمی توان از شکست فرار کرد.

به گزارش کاپ و به نقل از fourfourtwo،کارلوس کی روش هر دو را تجربه کرده است،هم در داغ ترین دیدار جهان در فصل 2004_2003 روی نیمکت پرتب و تاب رئال در ال کلاسیکو نشسته و هم از سال 2011 که سرمربیگری تیم ملی ایران را عهده دار شد،بارها و بارها جدال پرسپولیس و استقلال را که دربی تهران نام دارد به تماشا نشست.

  جان دردن تحلیلگر فوتبال آسیا در مقدمه این گفتگو نوشته است: همه معتقدند بزرگترین بازی باشگاهی جهان ال کلاسیکو است، اما دربی تهران را چگونه می توان با آن مقایسه کرد؟

خاطرات کی روش از ال کلاسیکو تازه است و می گوید محال است خاطرات رویارویی با بارسلونا را فراموش کند. کیروش در این خصوص گفت: شور و شوق ال کلاسیکو خاص است و خیچ چیز دیگری شبیه آن در دنیای فوتبال وجود ندارد، اما دربی تهران بزرگترین دربی آسیاست و برای من که در ژاپن و امارات هم بوده ام هرگز مشابه آن را در هیچ جای دیگر آسیا حتی ژاپن ندیده ام، دربی تهران هم خاص است. در زمان این دیدار ۱۰۰ هزار نفر در استادیوم آزادی هستند و میلیون ها نفر در ایران و جهان تماشاگر این دو غول قرمز و آبی هستند.

 

کی روش

 

 وی در مقایسه دربی تهران با ال کلاسیکو گفت: اول اینکه در دربی تهران پرسپولیس نماینده طبقه کارگر تهران و استقلال نماینده قشر متوسط است اما در ال کلاسیکو شرایط پیچیده تر است، بارسلون پایتخت کاتالونیا بخشی جدایی طلب از اسپانیا است و مادرید پایتخت اسپانیا و مقر دولت و سلطنت، این جنبه های تاریخی بعدی اضافه به ال کلاسکو می بخشد. برای بارسلونا این بازی فراتر از ورزش است و به مسائل فرهنگی، سیاسی و منطقه ای هم ارتباط دارد، ال کلاسیکو نه تنها برای طرفداران دو تیم بلکه برای کسانی که شاید خیلی فوتبالی هم نباشند جذاب است.

 

سرمربی تیم ملی ایران خاطرنشان کرد:دوم اینکه سطح استاندارد دو دیدار متفاوت است، هیچ کس نمی تواند انکار کند که از نظر سطح فنی و آنچه که از تلویزیون می بینید تیم های تهرانی نمی توانند با رئال و بارسا رقابت کنند، اما مگر چند تیم در جهان می توانند این کار را بکنند؟ اما فقط تصور کنید اگر تماشاگران ایرانی در تهران می توانستند هر هفته از نزدیک رونالدو، مسی، نیمار، بیل یا سوارز را از نزدیک تماشا کنند، شما دیگر در آن روز راه فراری نخواهید داشت و فقط باید با آن روبرو شوید، اگر شما طرفدار پرسپولیس باشید باید با طرفداران استقلال روبرو شوید، البته که رئال و بارسا در سطح بسیار بالاتر از پرسپولیس و استقلال بازی می کنند، وقتی آنها بازی می کنند شما بهترین تیم های جهان را می بینید، شما بهترین و معروفترین بازیکنان جهان را می بینید و این به این معنی است که از سراسر جهان ال کلاسیکو را می بینند که دربی تهران این طور نیست اما دیدار پرسپولیس و استقلال دارای مزایای خاص خود است که ال کلاسیکو آن را ندارد، یک نکته که دربی تهران را جذابتر از ال کلاسیکو می کند اینکه هر دو تیم از یک شهر هستند و مسائلی وجود دارد که فضا را پیچیده تر می کند، بارسلون و مادرید ۶۰۰ کیلومتر با هم فاصله دارند و طرفداران تیم بازنده می توانند فقط چند روزی بعد از شکست از رسانه ها دوری کنند و اینگونه از شکست فرار کنند اما در تهران این امکان نیست، شما نمی توانید در دربی تهران از شکست فرار کنید، شما فقط باید با آن روبرو شوید، چرا که روز بعد از شکست شما در اتوبوس، در راه رفتن به محل کار و یا مدرسه مدام با طرفداران رقیب روبرو می شوید.این شرایط حتی قبل از بازی هم وجود دارد،همه هر روز و هر ساعت درباره این بازی صحبت می کنند و نتیجه را پیش بینی می کنند، این یک بازی خاص است و باید از نزدیک آن را ببینید تا درک کنید، باور کردنی نیست.شما می توانید تنش را در کل شهر ببینید، شما آن را در هوا هم حس می کنید، مهم نیست که در آن زمان برای کدام تیم بازی می کنید، این بازی همیشه برای بازیکنان خاص است.

کی روش افزود:با وجود اینکه این یک دربی است اما اهمیت آن فراتر از یک شهر است، پرسپولیس و استقلال مثل رئال و اتلتیکو مادرید هستند، این یک بازی ملی است، هر دو تیم ۲۰ میلیون طرفدار دارند، این یک رویداد بزرگ در سراسر کشور است. این یک بازی خاص است، شما باید آن را ببینید تا آن را درک کنید.