به گزارش افکارنیوز،

سرمربی استقلال که در نیم‌فصل دوم با جوانانش تا حدودی توانست انتظارات را برآورده کند با آنالیز دقیق نقاط ضعف و قوت تیم به دنبال این است تا در پنجره تابستانی با جذب 4 تا 6 بازیکن جدید استقلال رؤیایی، که در ابتدای ورودش به اردوی تیم نوید داده بود، را بسازد. تیمی که هم در لیگ برتر و هم در لیگ قهرمانان آسیا از عهده رقبا برآمده و شادی را به طرفدارانش هدیه کند.

از گوشه و کنار استقلال نام‌های زیادی در خصوص بازیکنان مدنظر منصوریان و همین‌طور نفرات مازاد شنیده می‌شود که هیچ‌کدام نه تأیید شده نه کسی آنها را تکذیب کرده است. در این بین اما چیزی که کاملاً عیان است به تمرکز منصوریان روی چند پست و تقویت آنها با جذب نفرات جدید و اتفاقاً جوان برمی‌گردد. پست‌هایی مثل مدافعان کناری تا چپ و راست استقلال کمبودهایی که در لیگ شانزدهم داشت را پشت‌سر گذاشته و برای فصل آتی حداقل از دو بازیکن مدعی حضور در ترکیب اصلی برخوردار باشد. منصوریان که خیالش بابت مدافعان مرکزی آسوده است برای جناح راست دو گزینه مد نظر دارد که یکی دانیال ماهینی از استقلال خوزستان نام دارد و هنوز یک فصل دیگر قراردادش با این باشگاه معتبر است و دیگری روزبه شاه‌علیدوست از سایپا نام دارد. بازیکنی که پست تخصصی‌‌اش هافبک دفاعی است اما در یک فصل گذشته برای سایپا به عنوان مدافع راست به میدان رفت و خوش درخشید.

در پست دفاع چپ علیرضا منصوریان از نحوه پیشرفت میلاد زکی‌پور کاملاً رضایت دارد اما این جوان کم‌تجربه با توجه به عملکردی که داشت چندان اطمینان را در بین کادر فنی استقلال رقم نزده که می‌تواند در فصل پرفشار پیش‌رو از عهده وظایفش بربیاید. از همین‌رو منصوریان دنبال گزینه‌ای مناسب به عنوان آلترناتیو برای این جوان آینده‌دار است که در صدر گزینه‌های او مهرداد قنبری، مدافع چپ نیمکت‌نشین شده ذوب‌آهن، حضور دارد. بازیکنی که به خاطر اختلافات با مجتبی حسینی در بازگشت از مصدومیت نتوانست جایگاه ثابت خود را پس بگیرد. علاوه بر مهرداد قنبری، منصوریان در پی شکار یکی از چپ‌پاهای ناشناس فوتبال ایران در رقابت‌های دسته اول هم هست، بازیکنی که گفته می‌شود با عملکردش در این فصل حسابی منصوریان را مجذوب خود کرد تا این مربی برای خرید او وسوسه شود.

در میانه میدان منصوریان روی تقویت تیم با دو ملی‌پوش ازبکستانی تمرکز کرده است. سرور جپاروف، که به خاطر محرومیت فیفا در زمستان مجبور شد راه اصفهان و سپاهان را در پیش بگیرد در کنار جلال‌الدین ماشاریپوف، 23 ساله از لوکوموتیو تاشکند، دو هدف سرمربی استقلال در تابستان پیش‌رو هستند. جپاروف که حضورش در استقلال چندان سخت نخواهد بود چون این بازیکن از ابتدا هم با هدف درخشیدن در تیم پرطرفدار پایتخت آن هم در آسیا راهی تهران شده بود و حالا با صعود احتمالی این تیم به مراحل نهایی لیگ قهرمانان قطعاً او برای برآورده کردن آرزوهایش وسوسه خواهد شد تا نصف جهان را ترک کند. ماشاریپوف به ادعای برخی نزدیکان به استقلال بعد از بازی دو تیم در مرحله گروهی لیگ قهرمانان مد نظر باشگاه قرار گرفت و در همان تاشکند با هماهنگی یکی از واسطه‌ها موافقت اولیه خود برای آمدن به ایران را اعلام کرد از همین‌رو باشگاه شماره 99 خود را برای جذب این بازیکن کنار گذاشته است.

 

در خط حمله اما گزینه منصوریان کم نیست که اصلی‌ترین هدف سرمربی استقلال بازیکنی است که خودش در همدان و در زمان حضور در پاس او را کشف و به فوتبال ایران معرفی کرد. مرتضی تبریزی، کاپیتان سوم این فصل ذوب‌آهن، با توجه به اتمام قراردادش با اصفهانی‌ها از مدت‌ها قبل در صدر فهرست خریدهای منصوریان قرار گرفته و این مربی بدش نمی‌آید به عنوان اولین خرید زمینه آبی‌پوش شدن تبریزی را فراهم کند. علاوه بر این سجاد شهباززاده هم دیگر گزینه‌ای است که مدت‌ها به سوژه اصلی اردوی این تیم تبدیل شد و منصوریان با ادعای اینکه پیراهن شماره 10 را برای او نگه داشته قصد دارد تا دوباره مهاجم اردبیلی را در جمع شاگردانش ببیند. علاوه بر این دو مهاجم نفراتی مثل حسن بیت‌سعید، رحیم زهیوی و گادوین منشا هم در روزهای اخیر به استقلال چسبانده شدند که با توجه به اولویت‌بندی منصوریان بعید است شاهد آبی‌پوش شدن آنها باشیم.

 

با این تفاسیر می‌توان گفت استقلال برای فصل آتی نه تنها نظری روی بازگرداندن مجتبی جباری ندارد بلکه در کنار ورودی‌های مدنظر باید خروجی‌هایی نیز در فهرست بزرگسالان و خارجی‌های خود داشته باشد که در این راستا از هرایر مکویان، وریا غفوری، فرشید باقری، جابر انصاری و حتی علی قربانی به عنوان نفرات خروجی نام برده می‌شود ضمن اینکه منصوریان براساس سیاست خاصی بنا دارد بازیکنان زیر 23 که حالا به عنوان سهمیه بزرگسال شناخته می‌شوند را به صورت قرضی به تیم‌های دیگر (ترجیحاً در دسته اول و دوم) بدهد تا در صورت نیاز آنها را به جمع شاگردانش بازگرداند.