به گزارش افکارنیوز،

امسال هم با باز شدن پنجره نقل‌و انتقالات لیگ برتر 2 تیم پرطرفدار پایتخت بیش از دیگر تیم‌های لیگ برتری مورد‌توجه قرار گرفتند. در خط شروع این دوئل نقل‌و انتقالاتی این پرسپولیس بود که با جذب 2 ستاره لیگ برتری برای رقیب دیرینه خود خط‌و نشان کشید. اما در ادامه راه استقلال هم بیکار نماند و توانست در بازار نقل‌و انتقالات خودی نشان دهد. نکته قابل‌توجه در عملکرد نقل‌و انتقالاتی استقلال و پرسپولیس این‌جاست که این 2 تیم تا به این‌جای کار پا به‌پای هم در یک کورس نقل‌و انتقالاتی پیش رفته‌اند و هر 2 تیم نقاط مشترک زیادی با هم دارند. در این گزارش قصد داریم نگاهی داشته باشیم به نقاط مشترک سرخابی در روزهای سرنوشت‌ساز نقل و انتقالات.

 

 

 3 ستاره لیگ برتری

استقلال و پرسپولیس تا به امروز موفق شده‌اند 3 ستاره لیگ شانزدهم را به خدمت بگیرند. حسن بیت‌سعید،‌ داریوش شجاعیان و سجاد شهباززاده خریدهای لیگ برتری استقلال بوده‌اند و در مقابل پرسپولیس هم توانسته‌ سیامک نعمتی‌، شجاع خلیل‌زاده و گادوین منشا را به خدمت بگیرد.

 

 ولخرجی سرخابی

موضوعی که در نقل‌و انتقالات هر 2 باشگاه استقلال و پرسپولیس به چشم آمد، هزینه‌های نجومی این 2 باشگاه است. طبق اخبار منتشر شده در سایت‌ها که البته مثل هر سال و طبق سنت دیرینه فوتبال ایران مورد‌ تایید باشگاه‌ها قرار نگرفته، این است که هر 2 باشگاه بزرگ پایتخت برای جذب 3 ستاره لیگ برتری خود حسابی دست به جیب شده‌اند. گفته می‌شود رقم قرارداد منشا یک میلیارد و‌300 میلیون تومان است و شجاع خلیل‌زاده نیز با قراردادی یک میلیارد و‌200‌میلیونی تومانی به جمع ‌‌سرخ‌پوشان اضافه شده است.‌ قرارداد سیامک نعمتی نیز‌‌950‌ میلیون تومان برآورد شده است. با این‌حساب 3 خرید لیگ برتری پرسپولیس برای این تیم حدود 3 میلیارد و‌500 میلیون تومان آب خورده است. اما به نظر می‌رسد استقلالی‌ها برای جذب 3‌ گزینه لیگ برتری خود بیشتر هزینه کرده‌اند. با توجه به درخواست یک میلیارد و‌500 میلیون تومانی گسترش برای صدور رضایت‌نامه شجاعیان و قرارداد‌900 میلیونی استقلال با خود این بازیکن به نظر می‌رسد جذب ستاره گسترش برای استقلال هزینه‌‌ای 2 میلیارد و‌400 میلیون تومانی را به دنبال داشته است. به این رقم باید قرارداد‌900 میلیونی سجاد و یک میلیارد و‌200 میلیونی بیت‌سعید را هم اضافه کنیم تا به رقمی معادل 4 میلیارد و‌500 تومانی برسیم.  

 

 یک پدیده لیگ یکی

تا بدین‌جای نقل‌و انتقالات فوتبال ایران، بازیکنان زیادی از تیم‌های لیگ یکی به تیم‌های مختلف لیگ برتری منتقل شده‌اند‌ که در‌میان آن‌ها می‌توان به مهدی قائدی و شایان مصلح اشاره کرد که در رقابت‌های‌ لیگ سال گذشته چشم‌ها را به خود خیره کردند و با پایان فصل باشگاه‌های بزرگ پایتخت خیلی زود برای به خدمت گرفتن آن‌ها دست به کار شدند. در لیگ هفدهم شایان مصلح را به عنوان یک پدیده جوان در پرسپولیس خواهیم دید و مهدی قائدی نیز باید با پیراهن آبی تهرانی‌ها به فکر درخشش در لیگ برتر باشد.

 

 یک ستاره از دست رفته

سروش رفیعی و کاوه رضایی سال قبل در ترکیب سرخابی‌ها نقشی کلیدی را ایفا می‌کردند. 2 بازیکنی که راه خروج از ایران و بازی در کشور‌های قطر و بلژیک را در پیش گرفتند. ‌اگرچه استقلالی‌ها با جذب شهباززاده و بیت‌سعید و ماندگار شدن علی قربانی تا حدی جای خالی کاوه رضایی را پر کرده‌اند اما پرسپولیس هنوز موفق به پیدا کردن جایگزین سروش رفیعی نشده است. ‌وقتی داریوش شجاعیان هم از دست پرسپولیسی‌ها پرید، حالا آن‌ها به فکر بازگشت رفیعی افتاده‌اند و امیدوار به انجام این کار هستند.

 

بـرش

طبق اظهارات مطرح شده در روزهای اخیر در مورد انتقال داریوش شجاعیان، این بازیکن با احتساب مبلغ رضایت‌نامه و دستمزد در حدود 5. 2 میلیارد و یا حتی بیشتر برای باشگاه استقلال هزینه در‌بر داشته است. این در‌حالی است که عملکرد شجاعیان در لیگ شانزدهم در حد‌و اندازه‌های یک بازیکن 5. 2 میلیارد تومانی نبوده است. شجاعیان فصل گذشته در 29بازی برای گسترش فقط 2 بار موفق به گلزنی شده و 3 پاس گل داده که این آمار برای یک هافبک تهاجمی قابل قبول نیست.