به گزارش افکارنیوز،

کمیته بدوی صدور مجوز حرفه ای با انتشار گزارشی وضعیت باشگاه های ایرانی برای دریافت مجوز حرفه ای سازی را اعلام کرد. در این گزارش آمده است:

"گروه بندی باشگاه‌ها بر اساس رنکینگ فصل گذشته لیگ برتر خلیج فارس (2017-2016)"‏

1- گروه ‏A‏ شامل باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال تهران، تراکتورسازی تبریز، ذوب‌آهن اصفهان، گسترش ‏فولاد تبریز، فولاد خوزستان و سایپا خواهد بود که با توجه به فرآیند رسیدگی موفق به کسب مجوزحرفه‌ای ‏شدند.

2- گروه ‏B‏ شامل باشگاه‌های سپاهان اصفهان، پیکان، صنعت نفت آبادان است که با توجه ‏به فرآیند رسیدگی موفق به کسب مجوز ملی شده‌اند.‏‏

3- گروه ‏C‏ شامل باشگاه‌های استقلال خوزستان، نفت تهران، پدیده طلایی خراسان، سیاه‌جامگان مشهد، ‏پارس جنوبی جم و سپیدرود رشت است که با توجه به فرآیند رسیدگی موفق به کسب مجوز حرفه‌ای و مجوز ملی نشده‌اند.

بدیهی است ارزیابی صورت گرفته این کمیته بر مبنای اسناد و گزارشات ابرازی باشگاه‌های مذکور بوده و مسئولیت ‏صحت و سقم اسناد بر عهده باشگاه‌های صادر کننده آن خواهد بود."

به این ترتیب تنها 7 باشگاه لیگ برتری موفق به دریافت مجوز مورد نظر AFC شدند و تنها سه باشگاه نیز مجوز ملی را دریافت کردند اما 6 باشگاه دیگر که همگی مشکلات مالی زیادی دارند، موفق به دریافت این مجوز نشدند.