به گزارش افکارنیوز،

مجمع عومی سالانه فدراسیون فوتبال در شرایطی چهارشنبه این هفته برگزار خواهد شد که یکی از دستور کار‌های جلسه تصویب آیین نامه جدید کمیته انضباطی فدراسیون است.

نکه قابل توجه اینجاست که آیین نامه کنونی این کمیته ایرادات بسیار زیادی دارد و مبهم بودن برخی بند‌ها همواره مشکلات و جنجالی‌های زیادی را در فوتبال ایران برای مسئولان کمیته انضابطی به وجود آورده است.

طبیعتا به خاطر همین سکوت‌های قانونی، ایرادا‌های حقوقی و به روز نبودن آیین نامه بود که مسئولان کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون را ناچار کرد که به فکر نوشتن آیین نامه جدید بیفتند.

به همین ترتیب آیین نامه جدید با وجود مخالفت‌هایی که از سوی برخی مسئولان وجود داشت نوشته و به هیئت رئیسه فدراسیون جهت بررسی ارجاع شد. هیئت رئیسه فدراسیون هم پس از تصویب این آیین نامه دستور ارائه آن به مجمع عمومی فدراسیون را برای تصویب نهایی صادر کرد.

از چند هفته قبل برای اعضای مجمع عمومی ارسال و در روز چهارشنبه به تصویب خواهد رسید. با توجه به روز شلوغ جمع عمومی در روز چهارشنبه و بررسی گزارش حسابرسی و بازرس مالی و انتخابات هیئت رئیسه بعید به نظر می‌رسد که اعضای مجمع سخت گیری زیادی برای تایید مفاد این آیین نامه به خرج دهند و به همین دلیل همین آیین نامه پیشنهادی به تصویب خواهد رسید.

از نکات بسیار مهم آیین نامه جدید می‌توان به کاهش اختیارات رئیس کمیته انضباطی برای گرفتن تصمیمات فردی، شفاف‌تر و سنگین‌تر شدن جرایم و محکومیت‌های انضباطی و تاکید بر سخت گیری از افراد حقیقی و حقوقی متخلف نام برد.

با آیین نامه جدید مسئولان تصمیم گرفته‌اند با بالا بردن رقم جرایم فکری هم به حال درآمدزایی برای فدراسیون فوتبال باشند. به هر صورت مدیران فوتبال ایران به این نتیجه رسیده اند که پرداخت جریمه نقدی سخت‌ترین کار برای فوتبالیست‌ها و باشگاه‌ها است.

در آیین نامه جدید به صراحت ذکر شده جرایم انضباطی برای اشخاص حقوقی نباید کمتر از ۱۰۰ میلیون ریال و بیشتر از یک میلیارد ریال باشد. برای اشخاص حقیقی، اما جرایم نقدی کمتر از ۵۰ میلیون ریال نباید باشد و سقف آن هم ۵۰۰ میلیون ریال است. نکته قابل توجه اینجاست که اهالی فوتبال بلافاصله بعد از صدور حکم و نهایی شدن آرا باید جریمه خود را پرداخت کنند در غیر این صورت اجازه حضور آنها در مسابقات داده نخواهد شد.