به گزارش افکارنیوز،

فیفا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال آخرین تغییرات قوانین مبارزه با دوپینگ را اعلام کرد که این قوانین از فردا (دوشنبه - 25 دی‌ماه برابر با 15 ژانویه 2018) اجرا خواهد شد. متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«با توجه به اهمیت این موضوع و همچنین گستردگی قوانین این حوزه، از آنجا که بیان کلیه  قوانین امکان‌پذیر نیست، در ادامه تنها به بیان قوانینی که در آنها تغییرات ایجاد شده است، می‌پردازیم.

لازم به ذکر است زیرکمیته آموزش کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال در کنار برگزاری همایش‌های آموزشی به جهت آشناسازی کلیه بازیکنان و مربیان ملی‌پوش کشور، آمادگی انتقال این اطلاعات به کلیه بازیکنان و مربیان سراسر کشور را نیز دارد. علاوه بر ایجاد تغییراتی در قوانین، لیست مواد و روش‌های ممنوعه سال 2018 نیز توسط وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ)، انتشار یافته که در ادامه  تغییرات امسال این لیست نیز آمده است.

کتاب قوانین کنترل دوپینگ فیفا در 86 ماده و شش پیوست تهیه شده‌اند که در ادامه، خلاصه  قسمت‌هایی که دچار تغییر شده است بیان می‌شود. آگاهی همه مخاطبان در فوتبال از این قوانین و عمل به آنها از ضروریات مد نظر فیفاست.

ماده 6: وجود ماده ممنوعه یا متابولیت‌های آن یا مارکرهای آن در نمونه بازیکن

1. هر بازیکن خودش موظف است که مطمئن شود هیچ ماده ممنوعه‌ای وارد بدنش نمی‌شود. بازیکنان در قبال وجود هرگونه ماده ممنوعه، متابولیت‌های آن یا مارکرهای آن در نمونه خود مسئول هستند. برای تأیید نقص ماده شش قوانین ضددوپینگ، نیاز به هیچ‌گونه توضیحی در ارتباط با قصد، خطا، قصور یا دانستن موضوع از سمت بازیکن نیست.

2. مدرک کافی برای اثبات ماده شش قوانین ضددوپینگ هر کدام از موارد زیر می‌تواند باشد: 1- وجود ماده ممنوعه یا متابولیت‌های آن یا مارکرهای آن در نمونه A بازیکن زمانی که بازیکن از درخواست برای آزمایش روی نمونه B خود چشم‌پوشی می‌کند و نمونه  B آزمایش نمی‌شود، 2- زمانی که نمونه B بازیکن آزمایش می‌شود و وجود ماده ممنوعه یا متابولیت‌های آن یا مارکرهای آن در نمونه B بازیکن تأیید می‌شود. 3-  زمانی که نمونه B بازیکن به دو بطری تقسیم می‌شود و نتیجه  آنالیز بطری دوم وجود ماده ممنوعه یا متابولیت‌های آن یا مارکرهای آن را در بطری اول تأیید می‌کند.

3. به جز مواردی که آستانه  مشخصی از میزان ماده  ممنوعه مشخص شده است، وجود هر میزان از ماده ممنوعه یا متابولیت‌های آن یا مارکرهای آن در نمونه  بازیکن معادل نقض قوانین کنترل دوپینگ است.

4. به عنوان یک استثنا برای ماده شش، لیست ممنوعه یا استانداردهای بین‌المللی ممکن است کریتریای خاصی برای ارزیابی مواد ممنوعه‌ای که ممکن است به صورت اندوژن (درون بدن) ساخته شوند، پایه‌گذاری کنند.

ماده 80: زمان پرکردن فرم های استیناف (درخواست تجدید نظر)

در این بند به زمان بندی‌های مهم 15 روزه و 21 روزه برای ارائه درخواست استیناف به دادگاه بین‌المللی ورزش CAS و WADA دارد که جنبه حقوقی داشته و در صورت نیاز ارگان تصمیم گیرنده موظف به رعایت این زمانبندی‌هاست.

پیوست C: مخزن نمونه گیری ثبت شده

* ماده یک قسمت 2C: مخزن نمونه‌گیری قبل از مسابقات فیفا (PCTP) شامل تیم‌های نماینده شرکت‌کننده در مسابقات است که توسط فیفا انتخاب شده‌اند که در دوره شش ماهه آماده‌سازی قبل از آن مسابقات در این مخزن قرار گیرند. انتخاب تیم‌ها به آنها اطلاع داده خواهد شد.

پیوست D: پروسه تست گیری

ماده 2: فرایند نمونه‌گیری حین مسابقات

در این ماده، کلیه قوانین مرتبط با نمونه‌گیری حین مسابقات، نحوه انتخاب بازیکنان، آماده‌سازی‌های لازم برای انجام نمونه‌گیری، نحوه اطلاع  بازیکنان، وظایف بازیکنان و سایر موارد مرتبط بیان شده است.

ماده 7: فرایند نمونه‌گیری: جمع‌آوری نمونه ادرار

در این ماده، نحوه  انجام نمونه‌گیری ادرار، قوانین مربوطه، ملاحظات و سایر موارد مرتبط به تفصیل بیان شده است.

ماده 8: فرایند نمونه‌گیری: جمع‌آوری نمونه خون

در این ماده به قوانین انجام نمونه‌گیری خون و الزامات آن و پروسه  انجام این عمل اشاره می‌شود.

لیست مواد و روش‌های ممنوعه 2018

همچنین وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) هر ساله در ابتدای سال میلادی، لیست جدید موارد ممنوعه در ورزش را اعلام می‌کند که هر سال نیز تغییراتی در این لیست اعمال می‌شود. از منظر ورزش فوتبال در ادامه آخرین تغییرات این لیست در سال 2018 نیز به طور خلاصه بیان می‌شوند:

طبق تغییرات جدید، میزان مصرف جهانی سالبوتامول نباید بیش از 800 میکروگرم در 12 ساعت باشد. آستانه‌ای که برای این دارو در لیست قبلی ذکر شده بود، حداکثر 1600 میکروگرم طی 12 ساعت بود. در قسمت داروهای ادرار آور و پوشاننده، داروی گلیسرول از لیست خارج شده، زیرا تأثیر کم آن بر حجم پلاسمای خون ورزشکاران اثبات شده است. در بحث روش‌های دوپینگ، استفاده از سرم همچنان ممنوع است با این تفاوت که تا سال قبل طبق قانون نباید بیش از 50 سی سی طی شش ساعت تزریق صورت می‌گرفت، اما از امسال، تزریق‌های وریدی بیش از 100 میلی لیتر در 12 ساعت ممنوع است؛ همچون گذشته، ممنوعیت استفاده از سرم  استثناهایی دارد برای مثال مگر اینکه برای درمان در بیمارستان (که در گذشته بستری در بیمارستان بیان شده بود)، برای عمل جراحی و برای بررسی و تشخیص‌های بالینی انجام شوند. برای تزریق مواد ممنوعه حتی اگر کمتر از 100 میلی لیتر باشد، باید ورزشکار مدرک معافیت پزشکی ارائه دهد. کانابیدیول از لیست داروهای ممنوعه وادا خارج شده است. از سوی دیگر، «دیمتیبوتیلامین» یک و سه به لیست اضافه و داروی ملدونیوم در لیست باقی مانده است. همچنین در پایان اعلام شده که داروهای آسم درحال حاضر در مرکز بررسی‌ها و تغییرات هستند و بعداً نتایج آن اعلام خواهد شد.

لیست مانیتورینگ سال 2018

علاوه بر لیست موارد ممنوعه، وادا هر سال لیستی از داروهای تحت نظر را اعلام می‌کند که به بررسی سوءاستفاده این داروها در ورزش می‌پردازد.

مواردی چون کافئین، نیکوتین، کدئین، ترامادول، مصرف کورتون (غیر از خوراکی، وریدی، عضلانی یا معقدی) و... در لیست تحت نظر وادا قرار دارند.