به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا ساکت، دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران با ارسال نامه ای به AFC رسما درخواست کرد حقوق تیم های ایرانی نسبت به انتخاب زمین‌بی طرف برای میزبانی از نمایندگان عربستان در لیگ قهرمانان آسیا از سوی این نهاد محترم شمرده شود.

در نامه ساکت به جان قید شده است همانگونه که تیم‌های عربستانی توانسته‌اند ورزشگاه‌ها و شهرهای موردنظر خود برای میزبانی از تیم‌های ایرانی را انتخاب کنند و آن ها با استفاده از این امر کشورهای امارات و کویت را به عنوان میزبان معرفی کرده اند نمایندگان کشورمان هم‌باید از این حق استفاده کنند و برهمین اساس از انجاییکه تیم های ایرانی کشور قطر را به عنوان گزینه اصلی خود انتخاب کرده اند AFC باید به این‌انتخاب احترام‌بگذارد.

متن نامه ساکت به دبیرکل AFC به شرح ذیل است.

با توجه به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر اعلام مسقط عمان به عنوان محل برگزاری دیدار تیم های استقلال و تراکتورسازی ایران با تیم های عربستانی در رقابت های فصل ۲۰۱۸ لیگ قهرمانان آسیا تمایل دارم اعتراض شدید فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران را نسبت به این امر اعلام کنم چراکه این تصمیم با درخواست و میل باطنی باشگاه‌های ایرانی که در تاریخ سه شنبه ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸ برای بازی در دوحه قطر اظهار تمایل کرده بودند در تضاد آشکار است.

ابتدا برای میزبانی بازی تیم های تراکتورسازی و الاهلی عربستان در تاریخ ۱۲ فوریه ۲۰۱۸ نامه ای مکتوب به فدراسیون فوتبال عمان ارسال کرده و ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ هم برای یادآوری این امر بار دیگر نامه ای مکتوب به فدراسیون عمان ارسال کردیم که هر ۲ نامه بی پاسخ ماند.

ضمن اینکه در روزهای ۱۶ و ۱۷ ژانویه برای میزبانی دیدار استقلال و الهلال در تاریخ ۲۰ فوریه ۲۰۱۸ نامه ای مکتوب به فدراسیون های ازبکستان، ترکمنستان و قرقیزستان ارسال کردیم.

قرقیزستان درخواستمان را رد کرد. ترکمنستان هم پیشنهاد داد بازی در چمن مصنوعی برگزار شود که کادر فنی استقلال این موضوع را قبول نکرد. فدراسیون ازبکستان هم هیچ پاسخی نداد.

با توجه به نزدیک شدن به اتمام زمان معرفی کشور میزبان و گزینه های محدودی که داشتیم به فدراسیون فوتبال قطر درخواست دادیم بازی خانگی تراکتورسازی و استقلال مقابل تیم های عربستانی در این کشور برگزار شود که مشتاقانه و با روی باز این درخواست را پذیرفت.

به دلیل امکانات سطح جهانی قطر و دسترسی آسان آن برای همه و البته تائید سطح امنیت این کشور از سوی بازرسان شرکت مستقل ایمن و امنیت، مشتاق بودیم که در تاریخ ۳۰ ژانویه یک نامه به فدراسیون فوتبال قطر ارسال کنیم.

آنچه ما را متحیر می سازد اینست که با وجود دریافت پاسخ فدراسیون فوتبال عمان درباره بازی خانگی تراکتورسازی، AFC بلافاصله پس از دریافت نامه 30 ژانویه ما تصمیم گرفت که این کشور را به عنوان محل بازی هر ۲ تیم‌ایرانی معرفی کند و در کمال ناباوری پیش از دریافت نامه رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا این خبر را در نشریات مختلف سعودی خواندیم.

متاسفانه شواهد موجود نشان می دهد پس از دریافت نامه ما در ۳۰ ژانویه مکالمه سه جانبه ای بین AFC، فدراسیون فوتبال عربستان و فدراسیون فوتبال عمان ایجاد شده است.

در نامه ۲ فوریه کنفدراسیون فوتبال آسیا صراحتا اشاره شده است

"پیرو موافقت فدراسیون فوتبال عمان با میزبانی بازی های باشگاه‌های ایران و عربستان سعودی..."

برای ما روشن کنید درحالیکه فدراسیون فوتبال ایران پاسخ نامه ی ابتدایی و نامه یادآوری را به عمان دریافت نکرده است چگونه AFC موافقت این کشور را دریافت کرده است؟ از طرفی چگونه فدراسیون فوتبال ایران تاکنون تائیدیه ای از فدراسیون عمان نگرفته است؟ ضمن اینکه در نامه ای که ۱۱ ژانویه به عمان ارسال کرده بودیم این کشور را هرگز برای بازی خانگی استقلال انتخاب نکردیم.

برای تیم های ایرانی هزینه های بازی در دوحه بسیار کمتر از مسقط است و باشگاه‌های ما فشار اقتصادی کمتری را از برگزاری بازی هایشان در قطر نسبت به مسقط تحمل می کنند.

باید یادآوری کنم که زمان اعلام رای هیئت اجرایی AFC مبنی بر برگزاری دیدار تیم های ایران و عربستان در زمین بی طرف در ژانویه و مارس ۲۰۱۶ هر ۲ فدراسیون زمین های بی طرف تیم های خود را اعلام کردند و با حفظ استانداردهای کنفدراسیون در انتخاب میزبان آزاد بودند.

باشگاه‌های عربستانی آزادنه امارات و کویت را برای برگزاری بازی‌هایشان انتخاب کرده اند و متقابلا ما هم انتظار داریم در راستای حفظ روحیه جوانمردی این آزادی به باشگاه‌های ایرانی هم داده شود.

به تازگی یک گروه مستقل از سوی AFC برای بررسی ایمنی و امنیت قطر،عربستان،امارات و ایران منصوب شدند که نتایج گزارش این‌گروه در اختیار شما است. اینگونه به نظر می آید که براساس نتایج ارزیابی این گروه کمیته اجرایی AFC رای به برگزاری بازی‌های قطر،عربستان و امارات در کشورشان داده است.

همانگونه که ذکر شد با توجه به دریافت نکردن پاسخ از کشورهای موردنظر، فدراسیون فوتبال ایران قطر را که کشوری میهمان نواز و باامکانات سطح اول جهانی است انتخاب کرده است.

بار دیگر متذکر می شوم که اولویت فدراسیون فوتبال ایران، برگزاری تمام دیدارها به خصوص مسابقه با تیم های سعودی در خاک جمهوری جمهوری اسلامی ایران است.

هرچند اعتقاد داریم تصمیم سال ۲۰۱۶ کمیته اجرایی باید سالانه مورد بررسی و بازنگری قرار گیرد اما قویا از AFC می خواهیم با به حق انتخاب باشگاههای ایرانی احترام‌بگذارد و به آنها اجازه بدهد مطابق تمایل بازی هایشان را در دوحه انجام دهند.

شعار کنونی AFC "یک آسیا، یک هدف" است. همچنین شعار سال آینده جام ملت های آسیا "همدلی بین کشورهای آسیایی" است. هیچ عنصری بهتر از فوتبال نمی تواند کشورهای آسیایی را به هم نزدیک کند.

با آرزوی اینکه ورزش و به ویژه فوتبال پیام آور صلح و دوستی میان کشورهای قاره کهن باشد.

ارادتمند

محمدرضا ساکت

دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران

 نامه دبیرکل فدراسیون فوتبال به AFC

نامه دبیرکل فدراسیون فوتبال به AFC

نامه دبیرکل فدراسیون فوتبال به AFC