به گزارش افکارنیوز،

در حدود ۵۰۰ تن از جمله ورزشکاران و مقامات کره شمالی، به مناسبت بازی‌های المپیک زمستانی در پیونگ‌چانگ به سر می‌برند. اما در کنار این افراد، ماموران امنیتی، مراقبان و مخبران هم آنان را همراهی می‌کنند.

با اینکه ورزشکاران دو کره در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی با پرچم مشترک راهپیمایی کردند، به نظر می‌رسد که واقعیت بسیار متفاوت باشد.

یکی از ماموران سابق پلیس کره شمالی به CNN گفت، ماموران امنیتی پیوسته مراقب ورزشکاران هستند تا مطمئن شوند که هیچ‌کس برای ماندن در کره جنوبی فرار نکند.

ورزشکاران کره شمالی بر خلاف بیشتر ورزشکاران که با هم‌تیمی‌های خود در خوابگاه هستند، اتاق‌های خود را با مراقبانشان تقسیم می‌کنند که هر حرکت آنان را به دقت تحت نظر دارند.

این ورزشکاران هر کجا که بروند، ماموران امنیتی به دنبال آنان هستند، حتی در حمام. چرا که فرار این افراد موجب شرمساری رژیم کیم جونگ اون، رئیس کره شمالی خواهد بود و بروز بحرانی دیپلماتیک را به دنبال خواهد داشت.

این ماموران امنیتی همچنین نام افرادی که ورزشکاران با آنان صحبت می‌کنند را یادداشت کرده و هرگونه حرکت مشکوک را به پیونگ‌یانگ گزارش می‌کنند.

هان سئو-هی، رهبر سابق هواداران ورزشی که در سال ۲۰۰۶ از کره شمالی فرار کرده، اظهار کرد، هر گروهی که از کره جنوبی به خارج از این کشور فرستاده می‌شود به سه بخش تقسیم می‌شود، ورزشکاران، مقامات دولتی و ماموران امنیتی.

با این که ورزشکاران کره شمالی پیش از این طی رقابت‌های ورزشی نیز گریخته‌اند، این رهبر هواداران احتمال بروز چنینی اتفاقی را در این رویداد برجسته بعید دانست و افزود: حتی به آن فکر هم نمی‌کنم. این بار در مورد رهبران هواداران ورزشی هم همین طور است. آنان در کره شمالی خانواده‌هایشان را دارند و می‌دانند که اگر فرار کنند، خانواده‌هایشان مجازات می‌شوند.

به گفته وزارت اتحاد کره جنوبی، حدود ۳۱ هزار تن از کره شمالی به کره جنوبی فرار کرده‌اند.

دو تن از ورزشکاران این کشور نیز طی رقابت‌های بین‌المللی ورزشی گریخته‌اند که یکی از آنان بازیکن هاکی روی یخ و دیگر ورزشکار جودو بوده است.