‬به گزارش خبرآنلاین؛ علی دایی با رکورد ۱۳ تساوی در طول یک نیم فصل، آمار جالبی از خود به جا گذاشته. او با راهآهن نتایج درخشانی نگرفته اما امید این را دارد که در نیم فصل دوم عملکرد بهتری را ثبت کند. دایی که کارش را دیر در راهآهن شروع کرد، از برنامههایی که برای این باشگاه دارد صحبت میکند.
نظر شما درباره عملکرد کلی راه آهن در نیم فصل اول چیست؟
به طور کلی تیم راه آهن تکلیفش برای واگذاری به بخش خصوصی در ابتدای فصل مشخص نشده بود و طبیعی بود که کار ما برای شروع فصل دیر استارت بخورد. معلوم نبود راه آهن چه سرنوشتی در انتظارش است. تا اینکه در دومین مزایده توسط مالکان فعلی خریداری شد وبیشتر مشکلات حل شد. ما هیچ فرصتی برای آماده سازی نداشتیم. نقل و انتقالات هم به آن شکل واقعی برای ما معنا نداشت. در همین فرصت کم باید خیلی فوری چند تا بازیکن می گرفتیم. چند بازیکن هم از تیم جدا شده بودند. ما برای آماده سازی فقط دو هفته فرصت داشتیم. در این دو هفته تیم را بستیم و رفتیم اردبیل. در واقع فصل که شروع شد آن چند تا بازی اول برای ما حکم بازی تدارکاتی و آماده سازی داشت. ما همان ابتدا امتیازات خوبی از دست دادیم هر چه جلوتر رفتیم تیم شکل خود را پیدا کرد. هم از نظر آمادگی بدنی بازیکنان و هم از نظر فنی و هماهنگی تیمی. ما این اواخر خیلی خوب بازی کردیم. شما نگا کنید ما ۴ تا بازی خارج از خانه داشتیم که همه اش مساوی کردیم. مساوی کردن جلوی تراکتور و شاهین در تبریز و بوشهر و پرسپولیس در آزادی نمی تواند نتایج خوبی نباشد.
شما در این فصل در ۱۲-۱۳ مساوی کردید. علت این تساوی ها چه چیزی می تواند باشد.
شرایط زیادی بوده که اتفاق افتاده است. ولی انصافا اگر بخواهیم منطقی حرف بزنیم باید در ۷ تا بازی برنده می شدیم که متاسفانه این اتفاق نیفتاد. ولی من خیلی امیدوارم که در نیم فصل دوم شروع خوبی داشته باشیم و بتوانیم این مساوی ها را به برد تبدیل کنیم. این مساوی ها یک حسن هایی داشته و یک سری هم معایب. ما در لیگ کم ترین باخت را داریم و این نشان دهنده این است که راه آهن کم باخته است. تیمی که کم ببازد شخصیت تیمی دارد. اما از این نظر که بردهای ما کم بوده و امتیازات زیادی را به خاطرتساوی از دست دادیم تیم جایگاه خوبی در جدول ندارد. شما ببینید ما جوان های خوبی را به تیم آوردیم که الان دارند روز به روز بهتر می شوند. خیلی از آنها، نیم فصل اول حکم کارآموزی در لیگ برتر را برایشان داشت و تا به حال در لیگ برتر بازی نکرده بودند. ولی ما به آنها عتماد کردیم. آنها دارند روز به روز بهتر می شوند و عملکرد خوبی هم داشته اند. فکر می کنم ترسشان ریخته است و در نیم فصل دوم می توانند کارآمد تر باشند.
شما به این نکته اشاره کردید که راه آهن کمترین بردها را به دست آورده است. در این مورد بیشتر توضیح می دهید؟
ما در خیلی از بازی ها جلو بودیم و که ان بازی ها را مساوی به پایان رساندیم. یا حتی بوده مثلا بازی با پرسپولیس که ما عقب بودیم و بازی به تساوی رسیده است.. یک سری از این اتفاقات روی بدشانسی بود. مثلا اینکه ما چند بازی را در دقیقه نود گل خوردیم. آن هم در شرایطی که تیم حریف در دقایق پایانی تسلطی بر بازی نداشته و موقعیت گل آنچنانی هم نداشته است ولی آمده روی یک تک حمله به گل رسیده است. این را می شود اسمش را گذاشت کم شانس بودن. ولی خب یک سری از بازی ها هم بوده مثل بازی با تراکتور که ما جلو بودیم و تیم حریف در خانه خودش برای جبران بازی حملات زیادی داشته و توانسته به گل برسد و بازی را مساوی کند.
از طرف دیگر و به طور کلی ما آنالیز کردیم که چرا در دقایق پایانی گل خوردیم. بیشترین دلیل این بوده که به خاطر میانگین قد خط دفاعی روی توپ های بلند، دروازه ما باز شده است. ما این شرایط را از ابتدای فصل داشتیم. ولی این ضعف را با تمرین های زیادی که انجام داده ایم تا حدودوی برطرف کردیم ولی آن مشکل میانگین قد باز هم وجود دارد. اگر کمی وقت داشتیم و یک مقدار هم خوش شانس بودیم و به حق طبیعی خودمان می رسیدم می توانستیم جایگاه بهتری داشته باشیم ولی من به این تیم خوش بین هستم و ایمان دارم که در نیم فصل دوم نتایج خوبی می گیریم.. مطمئنم که راحت به کسی باج نمی دهیم. ما خیلی وقت است که نباخته ایم و باید بیشتر کار کنیم تا بتوانیم بردهای خوبی داشته باشیم. ما از لحاظ روحی پیشرفت کرده ایم و شک نکنید که از انتهای جدول کنده می شویم. نیم فصل دوم بازی های خانگی زیادی داریم و این هم می تواند به ما کمک کند.
در فصل نقل و انتقالات چه برنامه ای دارید؟ بازیکن جدیدی به ترکیب اضافه می شود؟
جذب بازیکن در نیم فصل سخت است ولی ما تمام تلاش خود را می کنیم و امیدوارم باشگاه هم بیشتر سرمایه گذاری کند تا بتوانیم بازیکنان خوبی را به چارت تیمی اضافه کنیم. من برای جذب بازیکن خارجی به خاطر تجربه های تلخی که وجود داشته به شدت مخالف هستم و هرگز از طریق فیلم و سی دی بازیکن نمی گیرم. بازیکن خارجی باید بیاید سر تمرین و من از نزدیک شرایطش را ببینم. چند باز یکن ایرانی هم مد نظر هستند که آنها را به باشگاه معرفی کرده ام. خودم هم پیگری می کنم تا اگر شرایط فراهم شد آنها را جذب کنیم.
یکی از مسائلی که وجود داشت ماجراهای علی دایی و پرسپولیس بود که تا آخر نیم فصل ادامه پیدا کرد. آیا این موضوع به نیم فصل دوم هم کشیده می شود.
یک سری حرف هایی در مورد من زده می شود و یک سری جریاناتی به راه می افتد که من در بعضی مواقع مجبور می شوم در این مورد حرف برنم. اما انصافا من دوست نداشتم و ندارم که درباره پرسپولیس حرف بزنم. ولی شما خودتان نگاه کنیده که چند درصد سوالهایی که از من در کنفرانس های خبری می شود درباره پرسپولیس است؟ چه در تهران و چه در شهرستان ها قبل و بعد از بازی های راه آهن وقتی من به کنفرانس می روم اول یکی دوتا سوال درباره بازی های را آهن از من پرسیده می شود و بعد خبرنگاران محترم پشت سر هم در مورد پرسپولیس می پرسند. من نمی گویم آنها مقصر هستند. آنها کارشان را انجام می دهند اما وقتی ۵،۶ تا سوال از من می پرسند من نود درصد این سوالات را جواب نمی دهم. تمام فیلم های کنفرانس های مطبوعاتی من موجود است ولی برخی از سوالات را ناچار هستم که جواب بدهم. در همین سفر اخیری که به بوشهر داشتم در کنفرانس خبری ۵،۶ تا سوال از من پرسیده شد که بیش از نصفی از آن درباره پرسپولیس بود. همه جا همین است. من دوست دارم راجع به تیم خودم حرف بزنم. می خواهم آرامش داشته باشم که به کار خودم بپردازم. شما بروید ببینید که من به چند سوال درباره پرسولیس جواب ندادم. می توانم به جرات بگویم نود درصد و آن ده درصدهم یا در تنگنا قرار گرفتم یا اینکه یک سری مسائلی در مورد من مطرح شده بوده ودیگران حرف زده بودند که مجبور به پاسخ گویی شدم.
نظرتان درباره داوری در نیم فصل اول چیست؟
من امیدوارم که داوری ما هر روز پیشرفت کند. هر چقدرآنها پیشرفت کنند فوتبال ما هم پیشرفت می کند. من نمی خوهم به طور جزئی در این مورد حرف بزنم اما نکته ای که می خوهم بگویم این است که بنده هیچ وقت در نیم فصل اول و چه درسال های گذشته شرافت، اصالات و سلامت کاری داوران را زیر سوال نبردم. آنها قشر زحمت کشی هستند که کمترین حقوق را در فوتبال ایران می گیرند و بیشتر از همه تحت فشار هستند. انصافا جامعه داوری ما سالم ترین قشر ما در فوتبال است.
مگر کسی گفته شما به داوران توهین کرده اید؟
نه اما برخی از مسئولان کمیته داوران از جمله عسگری بعد از اینکه من درباره اشتباهات داوری در بازی راه آهن و پرسپولیس حرف زدم نارخت شدند و واکنش نشان دادند و گفتند که ما در اینکه راه آهن گل نمی زند حرفی می زنیم و دخالت نمی کنیم. در صورتی که بنده در مصاحبه هایم هیچ وقت شرافت داوران را زیر سوال نبردم و فقط گفتم به زعم بنده آن صحنه پنالتی بوده است. در برنامه نود هم گفتند که بازیکن پرسپولیس باید از زمین مسابقه اخرا ج می شد. من مطمئن هستم که آن پنالتی از نظر من پنالتی بود اما من نیامدم مثل عادت برخی از مریبان و مدیران سلامت کاری داوران را زیر سوال ببرم. برای من عجیب است که چرا با برخی از مربیان و مدیران که سلامت کاری داوران شریف ما را زیر سوال می برند برخوری نمی شود اما با من که نقد فنی نسبت به داوری ها داشته ام طور دیگری برخود می کنند. علاوه بر این باید متذکر بشوم که اگر بازیکن ما توپ را گل نکند کمیته داوران متضرر نمی شود بلکه این تیم راه آهن است که ضرر می کند اما اگر داور اشتباه کند تیم من متضرر می شود. من در تمام مسابقه ها که گلایه داشته ام فقط به آن اشتباهی که به زعم خودم وجود داشته داور را نقد کرده ام. ولی چظور می شود که برخی شرافت و سلامت داوران ما را زیر سوال می برند و هیچ کس علیه آنها مصاحبه نمی کند. ضمن اینکه من مسئولیت نتایج راه آهن را به رغم اینکه فرصت کمی داشتیم به عهده می گیرم و هیچ وقت هم دنبال این نبودم که عملکرد داوران را بخواهم زیر سوال ببرم. بالاخره اشتباهات داوری هم جزئی از فوتبال است.
چندی پیش شایعاتی به راه افتاده بود که مالکان باشگاه قصد تیم داری ندارند و حتی برخی ز از مخالفان شما هم به این مورد اشاره کرده بودند.
من کاری به این حرف ها ندارم.اما شکر خدا بعد از همین حرف و حدیث هایی که به راه افتاد دیدید که مالکان باشگاه قسط دوم قرارداد بازیکنان را چند روز پیش پرداخت کردند و ما امیدواریم که با حمایت های دلسوزانه آنها در نیم فصل دوم بتوانیم فصل آرامی داشته باشیم و با نتایح خوبی که می گیریم جواب زحمات و هزینه کردهای آنها را بدهیم.