به گزارش افکارنیوز،

فریدون زندی بازیکن سابق استقلال و تیم‌ملی در کشور آلمان و باشگاه سن‌پائولی مشغول فعالیت است. او در صحبت‌هایش عنوان کرد که دوست دارد روزی در ایران مربیگری کند. با فریدون در مورد شرایط این روزهای خودش، استقلال، بازی‌های دوستانه تیم ملی در جام جهانی همکلام شدیم.

درخصوص شرایط خودتان در این روزها صحبت کنید.

این روزها مشغول گذراندن دوره‌های مربیگری هستم. در تیم‌ سن‌پائولی آلمان مشغول مربیگری هستم. می‌خواهم هرچه زودتر مدارک A خود را بگیریم تا بتوانم به عنوان سرمربی کارم را شروع کنم.

تفاوت مربیگری در ایران و آلمان در چیست؟

آنها به تیم‌های پایه خیلی اهمیت می‌دهند و فوتبال را از همان ابتدا به صورت اصولی آموزش می‌دهند. با توجه به مسایل تاکتیکی، مربیگری در آلمان به مراتب سخت‌تر است. بنده مدتی است که در تیم دوم رده سنی زیر 23 سال به عنوان مربیگری فعالیت می‌کنم. اکثر بازیکنان زیر 19 سال هستند و هدف ما این است که تیم را طوری بسازیم که نفرات به فرم ایده‌آل برسند تا در تیم اصلی مشغول بازی شوند.

هدفت در مربیگری چیست؟

هر مربی برای خودش هدفی دارد و من هم از این قاعده مستثنی نیستم. با این حال تلاش می‌کنم به اهدافی که مدنظر دارم برسم.

تو ظاهری آرام داری اما مربیان معمولا خشن و در کارشان جدی هستند. این نمی‌تواند مشکلی در کار مربیگری برای تو باشد؟

شاید در ظاهر اینگونه باشم اما فکر می‌کنم مربیان جلوی دوربین معمولا جدی هستند اما در تمرینات و رختکن اینگونه نیستند. حداقل در آلمان و انگلیس که اینطور است. به نظر من مربیان نباید جدی و خشک باشند.

دوست داری روزی در ایران مربیگری کنی؟

هر مربی دوست دارد مربیگری را در کشوری که فوتبال بازی کرده دنبال کند. من خیلی دوست دارم یک روزی این اتفاق بیفتد اما باید مدارج مربیگری را پله پله طی کنم. اعتراف می‌کنم دوست دارم به عنوان مربی روی نیمکت استقلال بنشینم.

تو یکی از بازیکنانی هستی که در دربی موفق به گلزنی شدی. کمتر از 10 روز دیگر هم دربی بزرگ پایتخت برگزار خواهد شد. چه نظری در این باره داری؟

دربی در ایران همیشه جذاب است و مردم و تماشاگران تا یک ماه بعد از این بازی در موردش صحبت می‌کنند. به شخصه اگر فرصت می‌کردم برای تماشای این دربی به تهران می‌آمدم. شرایط استقلال نسبت به نیم‌فصل اول فرق کرده و بازیکنان با آمدن شفر اعتماد به نفس و شرایط بهتری را پیدا کرده‌اند. امیدوارم بازی خوبی بشود و استقلال بتواند برنده دربی شود.

عملکرد شفر را در این مدت چطور دیده‌ای؟

شفر مربی خوب و کارنامه‌داری است که کارش را خوب بلد است. اگر سال آینده هم در استقلال باشد، می‌تواند این تیم را از لحاظ آمادگی به شرایط مطلوبی برساند. او تیم را فصل بعد خودش می‌بندد و با توجه به آشنایی که با بازیکنان دارد، قطعا شرایط تیم بهتر خواهد شد.

استقلال در جام حذفی هم به فینال رسیده و به نظرت می‌تواند قهرمان شود؟

با توجه به اینکه استقلال همیشه در جام‌حذفی یک پای فینال بوده و از این نظر روحیه خوبی دارد، می‌تواند امسال هم در این جام به عنوان قهرمانی برسد. اگر این تیم بتواند امسال یک جام کسب کند، سال آینده با روحیه بهتری در مسابقات لیگ شرکت خواهد کرد. البته لیگ امسال هم هنوز تمام نشده و آنها در بازی‌های آینده اگر بتوانند امتیازات لازم را کسب کنند، می‌توانند عنوان نایب قهرمانی را به دست بیاورند.

مربی سابقت، برانکو در پرسپولیس شرایط خیلی خوبی دارد.

برانکو کارش را خوب بلد است. البته این را هم در نظر بگیرید که این بازیکنان چند سال است در کنار یکدیگر بازی می‌کنند و از نظر هماهنگی در بهترین شرایط هستند و اگر اتفاق خاصی نیفتد، امسال هم قهرمانی را کسب خواهند کرد.

بازی‌های دوستانه تیم ملی هم اعلام شد. نظرت در مورد این بازی‌ها نیست؟

با توجه به اینکه تیم ایران در جام جهانی در گروه سختی قرار گرفته است، انجام بازی‌های دوستانه زیاد به هماهنگی تیم کمک بیشتری خواهد کرد. من برنامه‌ بازی‌ها را که دیدم، شرایط تیم ملی را خوب توصیف می‌کنم چون کی‌روش برنامه‌ریزی دقیقی برای تیم ملی انجام داده و تمام تیم‌هایی که با آنها بازی دوستانه داریم، به شرایط بازی‌های ما در جام‌جهانی می‌خورد. پیش‌بینی می‌کنم تیم‌ملی بتواند در جام جهانی عملکرد خوب و درخشانی داشته باشد.

با توجه به اینکه در آلمان بازی و مربیگری کرده‌ای، کدام بازی ایران در جام جهانی را سخت‌تر می‌دانی؟

من فکر می‌کنم بازی ایران – مراکش سخت‌ترین بازی ما در جام جهانی باشد. خیلی‌ها می‌گویند ما راحت این تیم را شکست می‌دهیم ولی من نظری غیر از این دارم.