به گزارش افکارنیوز،

پیشکسوت فوتبال ایران معتقد است که حضور بازیکنان باتجربه و با کیفیت خارجی در تیم‌های دیگر آسیایی، تعادل را بین آن‌ها و تیم‌های ایرانی بر هم زده است.

هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا برای نمایندگان ایران به اتمام رسید. ماحصل تلاش چهار نماینده ایران، دو پیروزی و دو تساوی بود. در گروه A تراکتورسازی در شرایطی که بازی خوبی را هم ارائه داد با سه گل مغلوب الغرافه قطر شد تا در قعر جدول این گروه قرار بگیرد. ذوب‌آهن در گروه B از شرایط میزبانی استفاده کرد و با دو گل از سد لوکومتیو ازبکستان عبور کرد. این تیم با این نتیجه پشت سر الدحیل قطر شش امتیازی در رده دوم قرار گرفت. پرسپولیس در گروه C میزبان السد قطر بود که نتوانست نمایش خوبی را ارائه دهد و با نتیجه ۳ بر یک مغلوب ژاوی و یارانش شد. سرخ‌پوشان پایتخت با این نتیجه در رده دوم گروهش قرار گرفت تا السد شش امتیازی صدرنشین شود. همچنین استقلال در عمان میزبان الهلال عربستان بود که با یک گل از سد نماینده عربستان گذشت تا با چهار امتیاز صدرنشین گروه D شود تا تنها تیم ایرانی باشد که صدرنشین گروهش است.

رسول کربکندی در ابتدا درباره پیروزی ذوب‌آهن مقابل لوکومتیو ازبکستان اظهار کرد: ذوب‌آهن شانس آورده که با تیم‌های عربستانی هم‌گروه نشده و می‌تواند از امتیاز میزبانی استفاده کند. همچنین از لوکومتیو که بازی گذشته‌اش را با پیروزی ۵ بر صفر مقابل الوحده امارات پشت سر گذاشته بود، انتظاری بیشتری می‌رفت و به نظر می‌رسید قدرتمند باشند اما این تیم در این اندازه‌ها نبود.

او افزود: به نظر من ذوب‌آهن منطقی ظاهر شد. البته آن‌ها در نیمه نخست نمایش خوبی نداشتند اما با گلی که در نیمه دوم به ثمر رساندند، استرسشان کمتر شد و راحت‌تر فوتبال بازی کردند. ذوب‌آهن از طرق ارسال‌های بلند و اوت‌های بلند سعی داشت به گل برسد که به این هدف هم رسید. در دقایق پایانی هم روی اشتباه مدافع لوکومتیو حسینی توانست گل دوم را به ثمر برساند تا ذوب‌آهن به لیگ قهرمانان آسیا برگردد و شرایط را برای خودش بهتر کند.

سرمربی پیشین ذوب‌آهن در پاسخ به این سوال که ذوب‌آهن چقدر شانس برای صعود از گروهش دارد گفت: اگر ذوب‌آهن بتواند تمرکزش را حفظ کند، می‌تواند از گروهش صعود کند. در حال حاضر الدوحیل قطر با ۶ امتیاز صدرنشین گروه B است و تکلیف خودش را تا حد زیادی مشخص کرده است. ذوب‌آهن هم می‌تواند به عنوان تیم دوم یا حتی تیم اول به مرحله بعد صعود کند. آن ها باید در بازی‌های بعدی از شرایط میزبانی استفاده کنند تا به این هدف برسند.

کربکندی در ادامه درباره نمایش خوب مرتضی تبریزی و محمدرضا حسینی در لیگ قهرمانان آسیا و این که آیا می‌توانند امیدوار به حضور در  تیم‌ملی باشند، تصریح کرد: مرتضی تبریزی قطعا این شانس را با توجه به این که قبلا هم به تیم‌ملی دعوت شده است دارد. بازیکنان در سال منتهی به جام‌جهانی تمام تلاششان را می‌کنند که نمایش خوبی از خود ارائه دهند و به تیم‌ملی برسند. در مورد محمدرضا حسینی هم باید بگویم که او تا الان برای ذوب‌آهن خوب و تاثیر گذار بازی کرد و شرایطش خوب است. او هم می‌تواند به حضور در تیم ملی امیدوار باشد اما کارش سخت است.

او همچنین درباره نمایش کلی نمایندگان ایران در دو هفته نخست لیگ قهرمانان آسیا خاطرنشان کرد: لیگ قهرمانان آسیا برای تیم‌های ایرانی سخت است. وقتی تیم‌های دیگر بازیکنانی نظر ژاوی یا بازیکنان با تجربه‌ خارجی را به تیم‌هایشان می‌آورند، توازن را بین خودشان و تیم‌های ایران به هم می‌زنند. برای مثال پرسپولیس یکی از آماده‌ترین تیم‌های ایران است اما انتظار نمی‌رفت مقابل السد با سه گل مغلوب شود. این یک نتیجه غیرقابل پیش‌بینی بود. همین طور تراکتورسازی که تیم جوانی در اختیار دارد و سرمربی آن هم به تازگی به این تیم آمده و شناخت کاملی از بازیکنانش ندارد.

پیشکسوت فوتبال ایران ادامه داد: به نظر من تیم‌های ایرانی می‌توانند مرحله گروهی را به راحتی پشت سر بگذارند اما در مرحله بعد، این بازیکنان با تجربه هستند که تعادل را بر هم می‌زنند و جلو تیم‌های ایرانی را می‌گیرند. فوتبال ایران به صورت طبیعی از فوتبال قطر، امارات و عربستان بهتر است اما بازیکنانی که آن‌ها به خدمت می‌گیرند همه معادلات را بر هم می‌زند و تعیین کننده است.

کربکندی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا امیدوار به کسب نتیجه خوب توسط نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و رسیدن به فینال این رقابت‌ها است، اظهار کرد: نظر من این است که به احتمال زیاد مرحله اول را به خوبی پشت سر می‌گذاریم اما هر چه جلوتر برویم کار سخت‌تر می‌شود. کار باشگاه‌های ما در ادامه رقابت‌ها خیلی سخت است.