به گزارش افکارنیوز،

هیئتی از نمایندگان اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد از سه سال پیش به طور محرمانه با مقامات کره شمالی مذاکره کرده است تا این کشور را به کنار گذاشتن برنامه‌های هسته‌ای‌اش متقاعد سازد.

نیرج دیوا نماینده محافظه کار انگلیس در پارلمان اروپا روز چهارشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در حاشیه نشست عمومی پارلمان اروپا در استراسبورگ در شرق فرانسه اعلام کرد، ما در چهارده نوبت به طور محرمانه با مسئولان بلند پایه کره شمالی دیدار و گفتگو کردیم. ما نگرانی‌های آن‌ها را درک کردیم و آن‌ها نیز دغدغه‌های ما را درک کردند.

این نماینده پارلمان اروپا افزود: هیئت نمایندگان پارلمان اروپا به منظور پایان دادن به تنش‌های مرتبط با کره شمالی، پیوسته بر ضرورت یک گفتگوی بدون شرط و برابر تاکید کرده است.

او تصریح کرد: اکنون که قرار است سران کره شمالی و آمریکا تا پایان مه در نشستی مشترک شرکت کنند، پارلمان اروپا تصمیم گرفت خبر مذاکرات محرمانه با کره شمالی را منتشر کند.

به گفته این مقام اروپایی مذاکرات نمایندگان پارلمان اروپا با مسئولان کره شمالی از جمله وزرای این کشور در بروکسل برگزار شد. همزمان با این مذاکرات محرمانه، هیئت پارلمان اروپا نشست‌هایی نیز با مقامات آمریکا، چین، ژاپن و کره جنوبی برگزار کرد به امید این که بتواند زمینه مذاکراتی را فراهم کند که بتواند روند عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای و همچنین راستی آزمایی این روند را تضمین نماید.

کاخ سفید پنجشنبه پیش تایید کرد دونالد ترامپ دعوت کیم جونگ-اون رهبر کره شمالی را برای دیدار با او طی دو ماه آینده قبول کرده است.

سازمان ملل متحد دیدار احتمالی سران آمریکا و کره شمالی را اقدامی دلگرم‌کننده در جهت حل مشکلات مربوط به شبه‌جزیره کره دانسته و ابراز امیدواری کرده است این حرکت به تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی برای زدودن تنش‌ها در شبه جزیره کره و پاکسازی این منطقه از سلاح‌های هسته‌ای کمک کند.

اواخر سال گذشته تنش‌ها میان کره شمالی و آمریکا پس از آن شدت گرفت که کره شمالی در واکنش به لفاظی‌های تهدیدآمیز دونالد ترامپ تهدید کرد منطقه آمریکایی گوام در اقیانوس آرام را که پایگاه هوایی آمریکا در آن قرار دارد، هدف حملات موشکی خود قرار خواهد داد.  

کره شمالی در سال‌های اخیر به علت برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود چندین بار از سوی سازمان ملل متحد تحریم شده است که آخرین آن‌ها به سال گذشته بر می‌گردد.