به گزارش افکارنیوز،

حمیدرضا صمدزاده در جریان نشست خبری که امروز (جمعه) در محل باشگاه مهرام برگزار شد، با اشاره به بسیاری از اتفاقاتی که پیرامون تیم بسکتبال مهرام و در جریان رقابت‌های باشگاهی رخ داد و منجر به مطرح شدن برخی صحبت‌ها در رابطه با اعضای کادر فنی این تیم شد، توضیح داد.
وی در بیان صحبت‌های خود تأکید کرد که اگر مسئولان فدراسیون به این‌گونه مسائل رسیدگی نکنند و از حالا برای جلوگیری از بروز دوباره آنها در فصل آینده رقابت‌های لیگ برتر چاره‌اندیشی لازم را نداشته باشند، احتمال می‌رود تیم بسکتبال مهرام مجدداً از مسابقات کناره‌گیری کند.
به گفته صمدزاده، این صحبتی است که در جریان نشست‌های برگزار شده میان اعضای هیأت مدیره باشگاه مهرام مطرح شده و آنها به شدت روی آن تأکید دارند.
در دو مقطع سکوت کردیم اما حالا وقت شفاف سازی است
سرپرست تیم بسکتبال مهرام با بیان اینکه در جریان مسابقات لیگ برتر، مسائلی پیش آمد که به خاطر پیگیری رقابت‌ها و برای جلوگیری از تأثیرگذاری آنها روی روند حرکتی تیم، ترجیح دادیم مقابل آنها سکوت کنیم، خاطرنشان کرد: بعد از مسابقات لیگ برتر هم به خاطر تیم ملی و دیدارهای حساسی که پیش‌رو داشت، از پرداختن به بسیاری از موضوعات امتناع کردیم، اما فکر می‌کنم باید دیگر شفاف‌سازی‌های لازم در بسیاری از زمینه‌ها انجام شود تا دوباره شاهد بروز خیلی از اتفاقات نباشیم. به هر حال مهرام از جمله تیم‌هایی است که سرمایه‌گذاری می‌کند و این‌گونه مسائل نباید عملکرد تیم را تحت تأثیر قرار دهد.
مهرام در بسکتبال فکر یکساله نداشت
وی با تأکید بر اینکه باید کمک کنیم تا خیلی از مشکلات فعلی در عرصه مسابقات بسکتبال برطرف شود؛ بخصوص اینکه قطعاً از سال آینده شرایط خیلی سخت‌تر خواهد شد، صحبت‌های خود را ادامه داد و گفت: مهرام از سال ۸۵ در بسکتبال ایران فعالیت دارد؛ طی این مدت علاوه بر مسابقات باشگاهی ایران که نتیجه آن ۶ دوره قهرمانی بوده، در مسابقات غرب آسیا و باشگاه‌های آسیا هم حضور داشتیم، عملکرد ما در این رقابت‌ها و نتایجی که داشته‌ایم، ثابت می‌کند که مهرام فکر یکساله ندارد و با هدفگذاری پا به عرصه بسکتبال گذاشته است.
از لیگ برتر کنار کشیدیم اما از سرمایه گذاری و برنامه ریزی در رده پایه غافل نبودیم
صمدزاده با اشاره به اینکه مهرام دو سال پیش از مسابقات لیگ برتر کناره‌گیری کرد، افزود: آن زمان به خاطر یکسری مسائل، از این سطح رقابت‌ها دور شدیم اما سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در رده‌های پایه را لغو نکردیم؛ همیشه برای فعالیت نتیجه‌بخش در این بخش احساس مسئولیت داشته‌ایم، اما به خاطر حساسیتی که در رده سنی بزرگسالان و به هنگام حضور در لیگ برتر داشتیم، تا حدی غافل شده بودیم اما طی دو سال گذشته سعی کردیم تمرکز خیلی بیشتری در ردیف‌های بیشتری داشته باشیم چون می‌خواستیم بازیکن‌سازی داشته باشیم نه فقط اینکه بازیکنان آماده را به خدمت بگیریم و استفاده کنیم. خوشبختانه فعالیت ما نتیجه هم داشت. امسال بازیکنی مانند نوید رضایی اولین حضور در لیگ برتر را تجربه کرد. امیرحسین خندان بازیکنی قابل در مسابقات بود. کیوان ربایی هم در اولین سال حضور خیلی خوب ظاهر شد.
بعضی نمی خواستند به لیگ برتر بازگردیم
سرپرست تیم بسکتبال مهرام با اشاره به مجموعه‌ دیدارهای این تیم در رقابت‌های لیگ برتر و بخصوص فینال مسابقات که تا دیدار پنجم پیش رفت و در نهایت با نایب قهرمانی به پایان رسید، گفت: در مجموع دیدارهای فینال، می‌توانستیم خیلی بهتر ظاهر شویم، اما مهم این است که در این مرحله و در کل در بسیاری از دیدارها، اتفاقاتی افتاد؛ اتفاقاتی که مربوط می‌شود به کسانی که نمی‌خواستند مهرام به نتیجه برسد. این افراد حتی نمی‌خواستند شاهد حضور دوباره مهرام در مسابقات باشند.
از همسر یکی از بازیکنان ملی پوش شکایت کرده ام
صمدزاده همچنین به صحبت‌هایی که توسط همسر یکی از ملی‌پوشان بسکتبال بعد از سفرات مجازی علیه مهرام و شخص وی مطرح شده بود، اشاره کرد و گفت: این فرد در رابطه با مجموعه دیدارهای نیمه‌نهایی، صحبت‌هایی را علیه من مطرح کرده بود، از طریق پلیس فتا علیه وی شکایت کرده و به شدت پیگیر هستم تا نتیجه لازم را بگیرم؛ این فرد باید پاسخگوی صحبت‌های خود باشد.
فدراسیون باید به خیلی از اتهام ها ورود کند
وی با بیان اینکه یک‌بار درباره یک بازیکن اشتباهی مرتکب شدیم، گفت: انتظار داشتیم که فدراسیون به این موضوع ورود کند. درست یا غلط بودن صحبت‌ها را بررسی و سپس با خاطیان برخورد کند. نظر ما این است که فدراسیون باید طوری برخورد کند که دیگر کسی به خودش اجازه ندهد چنین رفتاری داشته باشد. اگر ما اشتباه کرده‌ایم با ما برخورد شود یا اگر کسی اتهامی زده پاسخگوی اتهامش باشد.
به حرف های چندسال پیش که هیچ وقت ثابت نشد، استناد می کنند
صمدزاده در این رابطه افزود: محمود مشحون رئیس وقت فدراسیون آن زمان به خاطر تیم ملی به موضوع رسیدگی نکرد. وی گفت که بعدا رسیدگی می‌کند اما این اتفاق نیفتاد. حالا برخی به همان صحبت‌هایی که اصلا ثابت نشد، استناد می‌کنند. ما اشتباه کردیم که آن زمان پیگیر آن صحبت ها نشدیم اما به هر حال ثبات نشدند و حالا مگر می شود که به همان ها استناد کنند؟ در طول این سال‌ها که در بسکتبال بودیم داوران زیادی لیگ را قضاوت کرده‌اند. به یک نفر زنگ بزنید و بپرسید که آیا در این سال‌ها فردی از باشگاه مهرام با آن‌ها تماس داشته یا نه.
اتهاماتی به مهرام زدند که اگر اثبات شود از بسکتبال کنار می کشیم
سرپرست تیم بسکتبال مهرام با بیان اینکه طی سال‌های گذشته داوران زیادی در بسکتبال باشگاهی ایران و در سطح لیگ برتر سوت زدند، یادآور شد: در خیلی از مقاطع این‌گونه مطرح شد که مسئولان مهرام با داوران دیدارهای خود تماس داشتند، مطرح کردن این‌گونه اتهامات خیلی راحت است؛ بخصوص اینکه بعد از یک هفته بدون آنکه اثبات شود، تمام می‌شود اما اگر یک نفر این موضوع را اثبات کند، ما قطعاً از بسکتبال کنار می‌کشیم.
شفاف سازی در مورد مبلغ بازیکنان خارجی مهرام
صمدزاده با اشاره به اینکه از جانب برخی عنوان شده بود مهرام برای مسابقات لیگ برتر، گرانترین بازیکن خارجی که در طول تاریخ به ایران آمده را به خدمت گرفته است، گفت: برای ... ماهی ۶۵ هزار دلار در نظر گرفتیم که در دو قسط پرداخت شد. آرنت هم ماهیانه ۱۸ هزار دلار دریافتی داشت؛ این مبالغی است که برای بازیکنان خارجی خود لحاظ کرده بودیم و خیلی شفاف آن را اعلام می‌کنیم.
هزینه برای جذب بازیکن خارجی از بیت المال!
وی در حالی که برگه قرارداد این دو بازیکن را در دست داشت و آن را به نمایندگان رسانه‌ای حاضر در نشست نیز نشان داد، افزود: این‌گونه صحبت‌ها را مطرح می‌کنند، درحالی‌که اگر هم درست باشد و ما واقعاً بازیکن گرانقیمتی به خدمت گرفته باشیم، به ضرر بسکتبال که کار نکرده‌ایم؛ به هر حال این بازیکنان می‌آیند، در کنار جوانان ما بازی می‌کنند و باعث بهتر شدن کیفیت کار آنها و بالا رفتن تجربه‌شان می‌شوند. گذشته از همه اینها، ما یک باشگاه خصوصی هستیم و از پول خودمان برای تیم هزینه می‌کنیم. دوستان دیگر بگویند آیا پولی که در همین زمینه هزینه می‌کنند، از بیت‌المال نبود؟ بگویند هزینه جذب بازیکنی مثل جونز چقدر بود؟
صحبت های تکراری این آقای خاص هنگام برد و باخت مقابل مهرام
سرپرست تیم بسکتبال مهرام تأکید کرد: تهمت زدن‌ها از قاعده خارج شده است. از سال ۸۵ که در بسکتبال هستیم و در تمام دیدارهایی که با یک فرد خاص داشتیم، همیشه شاهد مطرح شدن یک صحبت بودیم. هر زمان این فرد خاص با تیمش مقابل ما بازنده بود، داوری متهم می‌شد و هر زمان که برنده می‌شد، بحث تلاش، شهامت و کار تیمی خودشان مطرح می‌شد؛ همین افراد بیایند و در مورد قرارداد بازیکنان خارجی‌شان شفاف‌سازی کنند.
باید سه بر یک در نیمه نهایی می باختیم!
 صمدزاده در ادامه صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه باید تیمی به مثل مهرام احترام گذاشت و مقابل بازیکنان این تیم که صبح و عصر خیلی سخت پیگیر تمرینات بودند، سر تعظیم فرود آورد، گفت: من به عنوان فردی که خیلی به مسائل فنی اشراف ندارم، می‌گویم اگر در دیدار با تیم همین فردِ خاص، خیلی علناً به داور می‌گفتند که ۱۰ سوت به نفع مهرام بزند، باز هم باید تیمش سه بر یک مقابل مهرام پیروز می‌شد، اما همین فرد آمد و صحبت‌هایی را مطرح و حتی خبرنگاران را هم متهم کرد به طرفداری از ما و نوشتن برای ما.
وی همچنین با یادآوری اینکه دیدارهای مهرام در مرحله نیمه‌نهایی مقابل پتروشیمی تا رقابت پنجم ادامه داشت، تصریح کرد: برای این بازی همه چیز به نفع بود؛ حتی به لحاظ تماشاگر طوری که طی دو سال گذشته این حجم از تماشاگران نیامده بودند. در نیمه، ۹ امتیاز جلو بودیم اما در نهایت چه اتفاقی افتاد؟ خیلی خوب یادم هست خرداد ماه سال ۹۴ یکی از همین آقایان گفت که به خاطر شرایط موجود نسبت به بسکتبال احساس خطر می‌کند، اما حالا چی؟ بهتر نیست کمی واقع‌بین باشیم.
کجای بسکتبال هستیم که مافیای آن به حساب می آئیم
سرپرست تیم بسکتبال مهرام با بیان اینکه این‌گونه مطرح شد که مهرام مافیای بسکتبال ایران است، به یکسری مسائل اشاره کرد و گفت: چه کسی در آخرین انتخاباتی که طی آن مشحون به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد، برای جمع کردن رأی اقدام کرد؟ چرا در آن مقطع سهمیه‌های ملی برداشته شد؟ حالا می‌گویند ما مافیا بودیم؛ واقعاً از این شرایط چه نفعی بردیم؟ از همین انتخابات امسال چه کسی بیشترین منفعت را برده است؟
صمدزاده در همین رابطه ادامه داد: در زمان سرپرستی پریچهره و در بازی برگشت مقابل پتروشیمی، اتفاقاتی افتاد. مدیرعامل تیم مقابل به مربی ما بی‌احترامی کرد. بر همین اساس دو جلسه محرومیت تماشاگران و دو جلسه محرومیت برای مربی آن تیم لحاظ شد، اما چه شد که بعد از انتخابات و قبل از نیمه نهایی، این رأی لغو شد؟ ما از اتفاقات گذشته بیشترین ضربه را خوردیم. واقعاً کجای بسکتبال هستیم که مافیای آن باشیم؟ جز اینکه همیشه باعث افتخار شده‌ایم؟
این فرد خاص بهترین تیم ما را قهرمان نکرد
وی یادآور شد: پنج قهرمانی در غرب آسیا، دو قهرمانی آسیایی همراه با یک فینال نیمه‌کاره در یک سطح از مسابقات، از جمله افتخاراتی است که توسط مهرام برای بسکتبال ایران به دست آمده است. به جرأت می‌گویم بهترین تیم ممکن که از میان بهترین‌های بسکتبال ایران، فقط حامد حدادی را در اختیار نداشت و حتی حامد آفاق هم در آن ترکیب بود، با همین فرد خاص که در زمان خودش برای او هم به عنوان سرمربی تیم، بهترین هزینه شد، به فیلیپین رفت اما نتوانست قهرمان شود و به نایب قهرمانی بسنده کرد.
مهرام هم استعداد یابی نکند، چه می شود
سرپرست تیم بسکتبال مهرام با بیان اینکه در بخش پایه ۵ تیم داریم، تأکید کرد: واقعاً کدام باشگاه مانند مهرام این‌گونه سرمایه‌گذاری می‌کند؟ ما می‌توانیم هزینه‌ای که در این بخش داریم را کنار بگذاریم و با آن، بهترین بازیکن ممکن را جذب تیم بزرگسالان کنیم، اما اگر ما هم این‌ کار را کنیم، چه اتفاقی می‌افتد؟ بحث استعدادیابی چه می‌شود؟ واقعاً فدراسیون در این زمینه چه کار کرده است؟ کار استعدادیابی می‌کند؟
برای این آقا هنگام قهرمانی همه چیز خوب است
صمدزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: همین فرد خاص اعلام کرده که باید از توانایی‌های هروس آوانسیان برای رشد داوری بسکتبال استفاده کرد؛ آوانسیان اما دو سال در فدراسیون بود، اما در آن زمان چه برنامه‌ای برای داوری شد؟ حالا که ما در باشگاه مهرام از توانایی‌های خارجی از حیطه داوری آوانسیان استفاده می‌کنیم، اتهام می‌زنند. درحالی‌که واقعاً هر زمان آوانسیان داور بود، با جدیت بیشتری علیه ما سوت زد. در کل برای این فرد خاص، هر زمان قهرمانی باشد، همه چیز خوب است و وقتی قهرمان نمی‌شود، همه چیز بد می‌شود.
چه کسی باعث حذف ستاره ها از تیم ملی شد
صمدزاده همچنین به کنار گذاشتن یکباره ستاره های تیم ملی بسکتبال اشاره کرد و گفت: آقای سررشته صحبت هایی مطرح کرده اما بازهم همه چیز را نگفته‌ است. لطفا شفاف سازی کامل انجام شود. آقای سررشته بگوید در جلسه‌ای که در اتاق او برگزار شد چه کسی اعلام کرد ستاره‌ها حذف شوند. چه کسی گفت این ستاره‌ها برای بسکتبال سم هستند؟ چه کسی گفت صمد نیکخواه یاغی شده‌ است؟ چه کسی گفت حدادی هرجا می‌رود همراه دارد و پزشک و بدنساز خودش را می‌آورد؟ بیایند و این موارد را مطرح کنند. بگویند به اصرار چه کسب با حذف حدادی مخالفت شد.؟
تفاوت بازیکنانی که با این آقای خاص کار می کنند با سایر بازیکنان
صمدزاده با بیان اینکه طی چند سالی که از فعالیت مهرام در بسکتبال می‌گذرد، بیش از صد بازیکن در این باشگاه آمد و رفت داشتند، گفت: اما جالب است فقط افرادی که از تیم ما جدا می‌شوند و با این فرد خاص شروع به همکاری می‌کنند، صحبت‌هایی مطرح می‌کنند مثل اینکه مهرام مافیای بسکتبال است. اما اگر واقعاً هدف کمک کردن است، باید شفاف صحبت شود. چه کسی بعد از باخت با داوران تماس می‌گیرد یا به رختکن آنها می‌رود؟
اعلام آمادگی برای بازبینی فیلم دیدارهای نیمه نهایی
وی با بیان اینکه تمام مجموعه فدراسیون باید کمک کند تا سال آینده جلوی چنین اتفاقاتی گرفته شود، افزود: حاضریم فیلم پنج دیداری که با پتروشیمی در مرحله نیمه‌نهایی داشتیم و حضور هر کارشناسی که مورد تائید خود آنها است، بازبینی شود تا واقعاً مشخص شود چقدر داوری در برد ما نقش داشته است؟
رفت و بازگشت مهرام؛ چرا و به چه دلیل؟!
سرپرست تیم بسکتبال مهرام در پاسخ به سؤالی که در رابطه با کناره‌گیری دو سال پیش این تیم از لیگ برتر در بازگشت دوباره آن به مسابقات مطرح شد، گفت: ما از رقابت‌ها کنار کشیدیم، چون یکسری شرایط را قبول نداشتیم و درخواستمان هم این بود که فدراسیون به مسائل ورود کند، اما واقعاً تا کِی می‌توانستیم بازیکنانمان را متقاعد کنیم که در دسته یک و دو بازی کنند؟ در نهایت یا مجبور می‌شدیم بازیکنی که روی آن سرمایه‌گذاری کرده بودیم را به تیم‌های دیگر بفروشیم چون خواست طبیعی بازیکن است که در لیگ برتر بازی کند یا اینکه به این سطح از رقابت‌ها برگردیم که در نهایت این کار را کردیم؛ با این هدف که طی یکی، دو سال آینده باز هم قهرمان شویم.
مهرام دوباره از لیگ بسکتبال کنار می کشد اگر .....
صمدزاده با بیان دوباره اینکه مسئولان فدراسیون باید در این زمینه و در رابطه با بسیاری از مشکلات همیشه مطرح در لیگ برتر ورود کرده و برای جلوگیری از تکرار آن در فصل آینده چاره‌اندیشی کنند، گفت: اگر چنین اقدامی صورت نگیرد و برخورد جدی با متخلفان انجام نشود، بعید نیست برای فصل آینده هم از لیگ برتر کناره‌گیری کنیم. اینکه مدیریت مهرام علاقه‌مند به بسکتبال و فعالیت در این رشته است، قابل کتمان نیست، اما نظر هیأت مدیره بر این است که در صورت شرایط فعلی، فعالیتمان ادامه نداشته باشد.
پاسخ فدراسیون بسکتبال به مهرام: بی احترامی به مربی شما به ما مربوط نیست
وی در پاسخ به پرسش دیگری که در رابطه با چگونگی پیگیری مشکلات پیش آمده مطرح شد و اینکه آیا از فدراسیون هم برای رسیدگی به آنها کمکی گرفته شده است؟ خاطرنشان کرد: در رابطه با مسئله‌ای که برای مصطفی هاشمی پیش آمد، به فدراسیون نامه زدیم، اما مسئولان فدراسیون در پاسخ به نامه ما اعلام کردند که این موضوع در چارچوب وظایف ما نیست و باید از طریق دادگاه پیگیری کنیم، اما در رابطه با موضوعاتی که توسط همسر یک ملی‌پوش و برای خود من پیش آمده، به شدت به دنبال اعاده حیثیت هستم؛ هرچند که زمانبر است. به هر حال این موضوع فراموش نشود که ما یک باشگاه خصوصی هستیم، اسپانسرهایی داریم و مهرام اسپانسر اصلی به حساب می‌آید. آقایان اگر صحبتی مطرح می‌کنند، باید اسنادش را ارائه دهند. فایل‌هایی که از آن اسم می‌برند را حداقل به خبرنگار معتمد خودشان بدهند. گفته شده که آوانسیان بعد از بازی با داوران داخل ماشین دیده شده، اما می‌خواهم بدانم که این جرم است؟
سرپرست تیم بسکتبال مهرام گفت: اینکه طی این مدت حرفی نزدیم، دلیل بر صحبت نداشتن ما نبود. فدراسیون باید کارگروهی تشکیل دهد و به موضوعات رسیدگی کند. اینکه می‌گویند مدرک داریم، دلیلی برای مطرح کردن صحبت‌ها نمی‌شود؛ بیایند یکبار برای همیشه شفاف‌سازی کنند.