به گزارش افکارنیوز،

سید رضا افتخاری مدیری که تا مدتی پیش مغضوب هواداران استقلال بود، حالا توانسته این تیم را با مدیریت خود به بهترین فرم  برساند.افتخاری که پس از برد شیرین مقابل الریان به سمت رختکن این تیم می رفت تا با بازیکنان صحبت کند، دقایقی را به گفت و گو اختصاص داد و پاسخگوی سوالات بود.او که تا آستانه برکناری از استقلال هم رفت، به لطف شناختش از فوتبال و البته ارتباط خوبش با وزارت ورزش در استقلال ماند تا با اتخاذ تصمیمی قاطع، استقلال را به این روزهای خوب برساند. روزهایی که افتخاری می تواند بگوید حاصل تصمیم او بوده.او حالا صادقانه درباره تیم و شرایطش صحبت می کند و البته نقایص و اشتباهات را هم می پذیرد و از رقم بالای تیام و بند عجیب در قراردادش تا شفر و مذاکره برای ماندن می گوید.

*شاید چهار ماه پیش وقتی کسی می خواست با شما در مورد استقلال حرف بزند باید در مورد ناکامی ها حرف می زد.اما ظرف این مدت همه چیز تغییر کرد. شاید یک تصمیم درست شرایط را اینگونه رقم زد.

 من تیمی را تحویل گرفتم که نه مربی اش را انتخاب کرده بودم و نه بازیکنانش را. به دنبال شرایطی بودیم که بتوانیم سر و سامانی به وضع تیم بدهیم. با استعفای آقای منصوریان شرایطی به وجود آمد که با استفاده از آن توانستیم تیم را تقویت کنیم.

*آن اوایل می گفتند که یک مربی پیر و از کار افتاده را انتخاب کرده اید.

بعضی ها نسبت به فوتبال شناخت ندارند. من حدودا 20 سال است شفر را می شناسم.با او ارتباطی نداشتم ولی می دانستم هرجا بوده موفق بوده و یک مربی حرفه ای است. مربی حرفه ای هم برای نتیجه گیری احتیاج به امکانات دارد.به همین دلیل من زمین صنایع دفاع را به هر قیمتی بود گرفتم.این فوتبال مدرن برابر الریان نتیجه تمرین در آن زمین ایده آل بود.

*شما در نیم فصل دوم،بازیکنی مثل تیام را گرفتید که قیمتش برای فوتبال ما کمی نامعقول بود.

شاید حدود 20 بازیکن به ما معرفی شد. من فیلم این بازیکنان را دیدم و تیام در بین آن ها از همه سر تر بود و از همه هم گران تر بود. با این حال نتیجه گرفتن در لیگ قهرمانان آسیا بدون خرید بازیکنانی حرفه ای و بزرگ امکان پذیر نیست.علت اینکه الریان مقابل ما شکست خورد این بود که تیام در بازی های قبل گل زده بود و تیم را بالا کشیده بود و حالا بقیه تیم با روحیه جنگیدند. اگر امروز تیام در خط حمله بود شاید با اختلاف 3-4 گل حریف را شکست می دادیم.ما اگر می خواهیم در آسیا نتیجه بگیریم باید هزینه کنیم نه ریخت و پاش. کاری که من در مورد شفر و تیام انجام دادم زیرا معتقد بودم با این هزینه ها تیم، تیم می شود.

*بزرگترین پرسش الان این است که قرارداد این ها به چه صورت است؟ به ویژه تیام که گفته می شود اگر پیشنهاد بهتری داشته باشد می تواند برود.

این بازیکنان مدیربرنامه های بسیار زرنگی دارند و ما مجبوریم ساعت ها با آن ها جلسه بگذاریم. اگر با آن ها به توافق نرسیم دست بازیکن را می گیرند و می برند پس باید یکی دو امتیاز به آن ها بدهیم. من در مورد تیام گفتم اگر به ایران بیاید و هواداران ما را ببیند خودش دیگر راضی به رفتن نمی شود. چیزی که الان تیام به آن رسیده.این بند در قرارداد او وجود دارد ولی کمرنگ است و من بعید می دانم او از استقلال جدا شود چون هم تیم خوب نتیجه گرفته و هم پولش به موقع پرداخت شده. الان کادرفنی ما و بازیکنان خارجی ما سر موقع پولشان را گرفته اند و هیچ طلبی از ما ندارند که این در باشگاه استقلال بی سابقه است. ما الان داریم بدهی های 10-20 سال پیش را پرداخت می کنیم.

*شب قبل از بازی شما با شفر جلسه ای 3 ساعته برای تمدید قرارداد داشته اید. اینکه شب بازی سه ساعت سرمربی تیم در جلسه بوده کمی جای تعجب داشت.

بین هواداران بحث بر سر تمدید قرارداد شفر است و من با این کار خواستم به آن امید بدهم که مشکلی در این زمینه وجود ندارد. طرف مذاکره ما هم افرادی حرفه ای هستند که چندین آفر دارند. البته ما چیزهایی داریم که آن ها ندارند مثل هوادار. وقتی اولویت بندی می کنند به این نتیجه می رسند که همینجا بمانند.

*الان کی روش تعداد زیادی از بازیکنان استقلال را به تیم ملی دعوت می کند و مثلا برای پر کردن حفره خط دفاعی اش خیلی به چشمی و مجید حسینی امید دارد. این مورد استقلال را با چالش مواجه نمی کند؟ آیا با تیم ملی کمال همکاری را خواهید داشت و مثلا حاضرید این ریسک را بپذیرید که برای مرحله بعد لیگ قهرمانان بازیکنانتان را به تیم ملی بدهید؟

ببینید همکاری باید دو جانبه باشد. نمی شود که ما بازیکن بدهیم و روز بازی دستمان خالی باشد. بازیکنان ملی پوش را برای اردوها می فرستیم اما 72 ساعت قبل بازی در لیگ قهرمانان آسیا باید به تیم برگردند چون بازی ما رسمی است.اگر آن ها را نداشته باشیم پس با چه کسی می خواهیم به میدان برویم؟

*با آقای کی روش در خصوص این برنامه صحبت کرده اید؟ گویا آقای شفر و کی روش با هم صحبت کرده اند.

بله این ها باهم در ارتباطند و زبان هم را بهتر می فهمند. من چون سال ها در فدراسیون بوده ام این شرایط را درک می کنم و از تیم ملی حمایت می کنم در حالیکه عده ای در داخل تیم ملی را تضعیف می کنند. ابتدای فصل وقتی تیم امید بازیکنان جوان ما را می خواست و منصوریان آن ها را نداد، به منصوریان گفتم که اشتباه کردی. در نهایت آن سه بازیکن محروم شدند و ما به صنعت نفت باختیم و روحیه تیم ضعیف شد و منصوریان نتوانست تیم را جمع کند.

*در نهایت پس از این جلسات شفر برای فصل بعد می ماند؟

ماندن یا رفتن شفر دست خود اوست.ما که دوست داریم بماند و انشاالله که می ماند.

*این مدت به شما هم خیلی سخت گذشت. از شعار حیا کن رها کن تا امروز که با شما عکس یادگاری می گیرند.

به ما بدتر از حیا کن رها کن هم گفتند.به هرحال شرایط طوری است که اگر ببری برایت دست می زنند و اگر نبری هم شرایط طور دیگری است.