به گزارش ایسنا،اگر مسعود شجاعي را به خاطر مصدوميتش كنار بگذاريد، جواد نكونام تنها بازيكن ايراني است كه اين روزها در فوتبال اروپا حضور دارد. بازيكني كه به يكي از اركان اصلي تيمش تبديل شده و حتي در بازي رفت اوساسونا برابر بارسلونا در كوپادلري بازوبند كاپيتاني را هم بر دست بست.
جواد نکونام درباره بازی گذشته اوساسونا برابر بارسلونا، دیدار فردا شب این تیم برابر مردان پپ گواردیولا، تیم ملی و داغ شدن دوباره بحثدلالی در فوتبال ایران صحبت کرد.

* چند روزی از بازی رفت شما برابر بارسلونا می‌گذرد، اما همچنان کاپیتانی شما در این بازی برای هواداران فوتبال در ایران جذاب است.
به هر حال این مساله برای خودم هم افتخار بود. ضمن این که دوست داشتم نماینده خوبی برای فوتبال ایران باشم. من کاپیتان سوم اوساسونا هستم. کاپیتان اول ما حدود ۱۰ ۱۲ سال است که در این تیم بازی می‌کند و کاپیتان دوم ما هم از نوجوانان و جوانان در این تیم بوده است.
* اوساسونا بازی رفت را با چهار گل شکست خورد و حالا باید فردا شب بازی برگشت را مقابل این تیم انجام دهید. قطعا کار آسانی نخواهید داشت.
فارغ از نتیجه‌ای که به دست آمد، بازی جلوی بارسلونا همیشه لذت بخش است. فکر می‌کنم شکست در بازی رفت به حق بود. در بازی برگشت هم ما نمی‌توانیم به پیروزی فکر کنیم. در دیدار گذشته تا پیش از این که مسی وارد زمین شود، ما بازی خوبی انجام دادیم، هر چند که گل خورده بودیم، اما با حضور مسی شرایط تغییر کرد و گل‌های دیگر را دریافت کردیم.

* هر چند اوساسونا در این بازی شکست خورد، اما به نظر می‌رسد بازیکنان بارسلونا امسال در لالیگا اشباع شده‌اند. درست است که در لیگ قهرمانان مثلا میلان را در خانه‌اش شکست می‌دهند، اما در لالیگا هم می‌بازند و هم مساوی می‌کنند.
فکر نمی‌کنم که آن‌ها اشباع شده باشند. تیم‌های دیگر هم کار می‌کنند و مقابل بارسلونا انگیزه دارند. مثلا ختافه پایین جدولی با ما مساوی می‌کند، اما بارسلونا را می‌برد. بازیکنان هم هر چقدر حرفه‌ای باشند بالاخره خسته می‌شوند. فکر می‌کنم تا همین جای کار هم جام‌هایی که بارسلونا گرفته برای هیچ تیمی در دنیا رقم نخورده.
* با این شرایط شانس بارسلونا را برای قهرمانی چقدر می‌دانید؟
هنوز هیچ چیز مشخص نیست. مورینیو هم خودش همین اعتقاد را دارد. دیدید که رئال مادرید در دو هفته‌ پنج امتیاز از دست داد. رقابت‌ واقعا نزدیک است. رئال امسال خیلی خوب بازی می‌کند و خیلی خوب هم نتیجه‌ می‌گیرد.

* طرفداران بارسلونا در ایران می‌گویند بارسا از رئال دو امتیاز عقب است نه پنج امتیاز. آن‌ها سه امتیاز بازی برگشت ال‌کلاسیکو را هم برای بارسلونا حساب کرده‌اند.
واقعا نمی‌شود درباره نتایج این دو تیم پیش‌بینی کرد. ضمن این که دور رفت هنوز تمام نشده اما چیزی که اینجا هم می‌گویند این است که رئال امسال تیم یک دستی است.
* در شرایطی شما فردا شب با بارسلونا بازی دارید که مسی و گواردیولا با عنوان‌های بهترین بازیکن و بهترین مربی جهان در سال ۲۰۱۱ پا میدان می‌گذارند. حتما بازی کردن جلوی این ستاره‌ها برای شما لذتبخش خواهد بود.
بازی مقابل بارسلونا و کلا تیم‌های بزرگ برای همه بازیکنان افتخار است، اما بازی با بارسلونا برای ما تمام شده است، چرا که شانسی مقابل این تیم نخواهیم داشت. تنها می‌رویم که بازی خوب و آبرومندی را انجام دهیم. در این بازی پنج بازیکن امید ما به همراه بازیکنانی که کمتر در ترکیب تیم حضور داشته‌اند به میدان می‌روند. ما یکشنبه بازی بسیار مهمی در لالیگا داریم و سرمربی تیم برای آن بازی برنامه ریخته است. احتمال این که من هم بازی کنم، بسیار کم است چرا که در هشت روز سه بازی انجام داده‌ام.

* اوساسونا در این فصل فوق‌العاده‌ نتیجه‌ گرفته و حتی بسیاری برای تیم شما شانس گرفتن صعود به لیگ اروپا قائلند.
امسال کسی فکر نمی کرد اوساسونا این قدر خوب نتیجه‌ بگیرد، ولی سرمربی ما پایه و اساس کار را بر روی تلاش و زحمت قرار داده. تیم ما برای گرفتن نتیجه‌ خیلی زحمت می‌کشد و خدا را شکر می‌کنم که تا اینجا نتایج خوبی گرفته‌ایم. با این حال در لالیگا فاصله تیم‌ها به هم بسیار نزدیک است. ممکن است با دو باخت به پایین جدول بروی و با دو برد شانس گرفتن سهمیه لیگ اروپا را کسب کنی. الان ما بازی به بازی پیش می‌رویم. این تنها چیزی است که به آن فکر می‌کنیم.
* در روزهای گذشته انتقادهای زیادی بابت وضعیت نامعلوم تیم ملی در غیاب کارلوس کی‌روش مطرح شد، شما به عنوان کاپیتان تیم ملی چه نظری دارید؟
به نظر من شرایط طبیعی است. وقتی در روزهای فیفا قرار نداریم، نمی‌شود توقع داشت که برای تیم ملی برنامه‌ریزی کنند. باید برای بعد از لیگ مربیان برنامه‌ریزی داشته باشیم. تنها نگرانی من فشار شدید مسابقات لیگ برتر ایران است که ممکن است باعثآسیب دیدگی بازیکنان شود. الان اگر شما اظهار نظر مربیان لیگ ایران را دنبال کنید، می‌بینید که مربیان مدام از بازیکنان مصدومشان می‌گویند. برای تیم‌هایی مانند استقلال هر سه روز یک بار بازی برگزار می‌شود. ما روزهای دشواری را پیش‌رو داریم. در خرداد در طول ۱۰ روز باید سه بازی انجام دهیم که احتمال دارد دو بازی در مسافت‌های طولانی برگزار شود. به همین خاطر نگران مصدومیت‌های احتمالی بازیکنان تیم ملی هستم.
* درست است که مربیان از این وضعیت گلایه‌دارند، اما خودتان اشاره کردید که شما در هشت روز سه بازی برای اوساسونا انجام داده‌اید. قبول دارم که نمی‌شود شرایط لیگ ایران را با لیگ معتبری همچون اسپانیا مقایسه کرد، اما اگر قرار است شعار حرفه‌ای دادن سر دهیم و پول حرفه‌ای بگیریم، باید تن به شرایط حرفه‌ای هم بدهیم.
دقیقا نکته همین جاست. اگر شرایطی که برای ما در این جا فراهم است، در ایران هم فراهم بود، نگرانی برای مصدومیت احتمالی بازیکنان ایران نداشتم. در اینجا ما چه به لحاظ امکانات، چه به لحاظ زمین و چه به لحاظ تدابیری که برای ریکاروی اندیشیده می‌شود شرایط کاملا متفاوتی با فوتبال ایران داریم. اگر امکانات در فوتبال ایران مانند لیگ انگلیس یا اسپانیا بود، نگرانی هم وجود نداشت، اما فشار لیگ ایران بالا است و امکانات هم کم است. فکر می‌کنم بسیار اهمیت دارد که لیگ برتر امسال زود تمام شود.

* بحثدلالی در فوتبال ایران دوباره داغ شده. حتی علیپور هم در برنامه «۹۰» از شما به عنوان بازیکنی نام برد که حرف‌های زیادی درباره دلالی در فوتبال ایران دارید.
من دو برنامه «۹۰» را که درباره دلالی بود، به طور کامل دیدم. علیپور هم از من نام برد و من هم صحبت‌هایی درباره اتفاق‌هایی که در فوتبال ایران می‌افتد و مقایسه‌اش با لیگ‌های اروپایی دارم. من فردی را می‌شناسم که فهرستی از بازیکنان دارد و این بازیکنان را هر سال به یک تیم می‌برد. اتفاقا برنامه «۹۰» با این فرد مصاحبه کرد و خودش هم قبول دارد که دستی بر آتش دلالی دارد، اما چه فایده‌ که کسی ترتیب اثری به این اتفاقات نمی‌دهد. من می‌گویم اگر قرار است فوتبال ایران پاک باشد، نمی‌شود با یکی، دو برنامه این کار را انجام داد. باید مربی، مدیر و روزنامه‌نگار پاک باشند تا این فوتبال هم از آلودگی‌ها بگذرد و به پاکی برسد. باید اقلیت ناپاکی که در فوتبال ایران هستند، بروند و آدم‌های سالم جایگزین آن‌ها شوند. واقعا حیف این فوتبال و جوانانی که نه پول دارند و نه پارتی و مجبورند استعدادهای‌شان را از دست بدهند. البته من نمی‌گویم که در فوتبال اروپا دلالی وجود ندارد. در اینجا هم بعضی مواقع بازیکنان با رابطه به تیم‌های دیگر می‌روند، ولی قیمت و اندازه بازیکنان مشخص است. مثلا یک بازیکن اگر اندازه‌اش دپورتیوو لاکرونیا باشد نمی‌تواند به والنسیا برود. من هم اگر بخواهم به تیمی بروم، اندازه و مبلغم معلوم است. این طور نیست که بازیکنی با رقم واقعی ۴۰۰ هزار یورو با رقمی مثلا ۲ میلیون یورو به تیمی برود.
* دلیل اینکه با علیپور درباره دلالی صحبت کردید چه بود؟
يكي از دوستانم اسير دلالي شده بود و ميخواست در برنامه ۹۰ صحبت كند. به او گفتم من از زمان جام جهاني و حضور عليپور در كنار تيم ملي او را ميشناسم و با او تماس مي گيرم و به عليپور هم گفتم كه به اين بازيكن ظلم شده است. از او خواستم حالا كه پولش رفته به شكايتش رسيدگي كند. من اميدوارم كه دلالي در فوتبال ايران ريشهكن شود. نبايد فكر كنيم با دو برنامه بحث دلالي فوتبال ايران ريشهكن ميشود. الان اين بحثها مطرح شده و خانوادهها هم شايد به صورت مقطعي به اين مساله توجه داشته باشند، اما بايد طوري رفتار شود كه به صورت واقعي همه به دنبال رفع آلودگيها در فوتبال باشند.