به گزارش افکارنیوز،
وینفرد شفر برخلاف آخرین نمایش این تیم در پلی‌آف آسیا در روز‌ها و هفته‌هایی که در تابستان گذشت، با تنش‌های فراوانی دست و پنجه نرم کرد، چون نه ستاره‌های کلیدی استقلال ماندنی شدند نه باشگاه در برآورده کردن خواسته‌های مربی آلمانی موفق ظاهر شد تا استقلال در بحرانی‌ترین شرایط گام به فصل جدید لیگ برتر بگذارد.
بعد از اینکه جدایی نفراتی همچون امید ابراهیمی، مجید حسینی، سرور جپاروف و مامه بابا تیام قطعی شد سران باشگاه برای سر و سامان دادن به بحران‌های اخیر بلافاصله دست به کار شدند و نفراتی همچون مرتضی تبریزی، مارکوس نیومایر و طارق همام را به خدمت گرفتند و در آخرین تحرک در بازار تابستانی الحاجی گرو مهاجم نیجریه‌ای اوسترسوندس سوئد را به تهران کشاندند تا از جانشین ستاره سنگالی فصل قبل رونمایی کنند، اما حضور گرو در تهران برای امضای قرارداد چندان هم بی‌حاشیه نبود تا جایی که اوج‌گیری انتقادات از آمار ضعیف گلزنی مهاجم نیجریه‌ای با واکنش‌هایی از سوی سرمربی استقلال روبه‌رو شد.
وینفرد شفر در دفاع از خرید مهاجم نیجریه‌ای گفت: «الحاجی گرو دقیقاً تمام مشخصات و توانمندی‌های مدنظر ما در برنامه‌های تاکتیکی جدید را دارد. فصل قبل وقتی مامه باباتیام به استقلال پیوست منتقدان همین حرف‌ها را بر زبان آوردند، اما این بازیکن سنگالی نه تنها در ترکیب تاکتیکی ما جا افتاد بلکه دومین گلزن برتر آسیا هم شد. مهاجمی که من می‌خواهم بیشتر از این که گلزن باشد باید خصوصیات مدرن‌تری از خود ارائه بدهد که این خصوصیات را الحاجی گرو دارد.» با این دفاع مربی آلمانی از خرید نیجریه‌ای بار دیگر این موضوع بر سر زبان‌ها افتاده که شفر براساس سیستم تاکتیکی دنبال مهاجمی «بزن بهادر» است تا مهاجمی «گلزن».
تحرکات باشگاه استقلال در پنجره تابستانی این روز‌ها در حالی اوج گرفت که سران این تیم تنها تا ظهر شنبه آینده فرصت دارند فهرست جدید خود برای جدال با السد در لیگ قهرمانان را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه بدهند. این فهرست که با الحاجی گرو تکمیل خواهد شد تا حدودی انتظارات شفر از باشگاه را برآورده کرده است تا جایی که شنیده می‌شود سرمربی آلمانی تصمیم دارد در فرصت اندک باقی مانده تا جدال با رقیب قطری روی چیدمان مدنظر برای عبور از سد السد کار کند. ترکیبی با بهره بردن از مثلث مرگبار و جدید با خرید‌های یک هفته گذشته تا طرفداران را دوباره به وجد بیایند.
در پلان جدید تاکتیکی شفر برای استقلال در بازگشت دوباره به هیجان آسیایی سرمربی آلمانی قصد دارد از الحاجی گرو در پیکان خط حمله بهره ببرد تا مرتضی تبریزی و طارق همام نیز به عنوان مهاجمان کاذب و وینگر‌های چپ و راست به خط دفاع السد یورش ببرند. در این پلان که با سیستم ۱-۲-۲-۱-۴ چیده خواهد شد، وینفرد شفر تلاش دارد با چهره‌ای جدید و شناخته نشده شاگردانش را به مصاف السد و ستاره‌هایش بفرستد تا گام بعدی در راه برآورده کردن رؤیای بزرگ طرفداران استقلال برای رسیدن به ستاره سوم را محکم بردارد.
چیدمان احتمالی استقلال در پلان جدید شفر
استقلال با مثلث مرگبار مقابل السد