به گزارش مهر، دوره جدید مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا در حالی از روز جمعه با برگزاری دیدار استقلال تهران و ذوبآهن اصفهان در پلیآف لیگ قهرمانان آسیا آغاز میشود که در دورههای گذشته این مسابقات کسب دو عنوان نایب قهرمانی توسط سپاهان و ذوبآهن اصفهان مهمترین افتخارات فوتبال ایران در مهمترین تورنمنت باشگاهی در قاره کهن است.

البته در این بین تیم سپاهان با کسب عنوان نایب قهرمانی در سال ۲۰۰۷ و با توجه به اینکه اوراواردز ژاپن قهرمان آن جام میزبان مسابقات جام باشگاه‌های جهان بود، توانست به عنوان نخستین و تنها تیم ایرانی جواز حضور در این رقابت‌های معتبر را بدست آورد.

در ۹ دوره گذشته، سپاهان ۷ مرتبه، استقلال ۵ مرتبه، ذوب‌آهن و پرسپولیس ۳ مرتبه، صبا با دو نام صباباتری و صبای قم ۲ مرتبه و تیم‌های پاس تهران، فولادخوزستان، سایپا کرج و مس کرمان هر کدام یک مرتبه در این جام شرکت کرده‌اند اما افتخار چندانی بدست نیاوردند.

برتری ۶ بر صفر تیم فولاد خوزستان برابر القادسیه کویت در چهارمین دوره این جام، جذاب‌ترین پیروزی نمایندگان ایران در این جام بود. شکست ۵ بر یک سایپا برابر بنیادکار در ازبکستان در مرحله یک‌چهارم نهایی ششمین دوره و باخت ۵ بر یک پرسپولیس برابر الغرافه در دوحه در مرحله گروهی هفتمین دوره این جام، بدترین شکست‌های تیم‌های باشگاهی کشورمان در مسابقات مهم باشگاهی در آسیا بود.

علاوه بر موفق نبودن تیم‌های باشگاهی ایران در لیگ قهرمانان آسیا، دو اشتباه تاریخی که توسط مسئولان تیم‌های استقلال و سپاهان در این جام انجام شد، تلخی‌های این ناکامی‌ها را افزایش داد. استقلال در پنجمین دوره، فهرست نفراتش را دیرتر از زمان مقرر به AFC فرستاد تا به راحتی از گردونه مسابقات اخراج شود و سپاهان هم به دلیل استفاده از بازیکن دو اخطاره در مرحله یک‌چهارم نهایی این جام، با توجه به پیروزی در دو دیدار رفت و برگشت برابر السد قطر، از حضور در مرحله نیمه‌نهایی محروم شد.

همچنین باید به این موضوع توجه کرد دیدار استقلال تهران و ذوب‌آهن اصفهان در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا دومین نبرد ایرانی‌ها در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا است. نخستین نبرد ایرانی‌ها در آسیا به بازی حذفی مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا باز می‌گردد که در آن دیدار ذوب‌آهن در اصفهان با یک گل مس را شکست داد و راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شد.در زیر نگاهی گذرا به نتایج تیم‌های باشگاهی ایران در ۹ دوره گذشته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا داشته‌ایم:
سپاهان اصفهان:
دومین دوره: قهرمان لیگ ایران در گروه D مرحله مقدماتی قرار داشت. این تیم در گام نخست با ۴ گل نفتچی ازبکستان را در هم کوبید و در بازی دوم برابر العربی کویت به تساوی ۲ بر ۲ رسید. پیروزی ۳ بر ۲ برابر الاتحاد عربستان در بازی سوم زردپوشان اصفهانی را صدرنشین دور نخست این گروه کرد. سپاهان در دور دوم با نتیجه ۳ بر یک از سد نفتچی ازبکستان عبور کرد اما شکست عجیب ۴ بر صفر مقابل الاتحاد در عربستان شانس این تیم را برای صعود کاهش داد. گرچه شاگردان فرهاد کاظمی در بازی پایانی با نتیجه ۳ بر یک العربی را شکست دادند و به همراه الاتحاد ۱۳ امتیازی شدند ولی نماینده عربستان به خاطر کسب نتیجه بهتر در بازی‌های رودرو برابر سپاهان به مرحله بعد صعود کرد و نماینده اصفهان حذف شد.

سومین دوره: قهرمان جام حذفی ایران در گروه B این مسابقات قرار گرفت. سپاهان این جام را با دو تساوی متوالی یک بر یک برابر الشباب در عربستان و العین امارات در اصفهان آغاز کرد اما با دو پیروزی ۳ بر یک در سوریه و ۲ بر صفر در اصفهان برابر الوحده سوریه و برتری یک بر صفر مقابل الشباب عربستان شانس صعودش به مرحله بعدی را افزایش داد اما شکست ۳ بر ۲ در بازی آخر برابر العین در امارات، بار دیگر مانع از صعود سپاهان به مرحله بعد شد، تیمی که پیش از این بازی صدرنشین گروه بود.

پنجمین دوره: سپاهان قهرمان جام حذفی در گروه D مرحله مقدماتی ابتدا با نتیجه ۲ بر یک الاتحاد سوریه را شکست داد. پیروزی یک بر صفر در زمین الشباب عربستان، سپاهانی‌ها را برای صعود امیدوار کرد اما شکست ۳ بر ۲ برابر العین در امارات و تساوی یک بر یک مقابل این تیم، سپاهان را در خطر حذف قرار داد. این تیم اما با برتری ۵ بر صفر برابر الاتحاد در سوریه و یک بر صفر مقابل الشباب عربستان در اصفهان جواز حضور در مرحله بعدی این جام را بدست آورد.
در مرحله یک چهارم نهایی سپاهان در دو بازی رفت و برگشت برابر کاوازاکی فرونتال ژاپن به تساوی بدون گل رضایت داد اما در ضربات پنالتی با نتیجه ۵ بر ۴ حریفش را شکست داد تا به جمع ۴ تیم برتر آسیا صعود کند. برتری ۳ بر یک در دو بازی رفت و برگشت برابر الوحده امارات سپاهان را به عنوان نخستین تیم ایرانی به فینال لیگ قهرمانان آسیا و جام باشگاه‌های جهان رساند. البته این تیم در بازی نهایی ابتدا در اصفهان برابر اوراواردز ژاپن به تساوی یک بر یک رسید اما در بازی برگشت با نتیجه ۲ بر صفر شکست خورد تا به مقام نایب قهرمانی این مسابقات بسنده کند.

ششمین دوره: قهرمان جام حذفی ایران، در گروه A ششمین دوره لیگ قهرمانان آسیا برای دفاع از عنوان نایب قهرمانی آسیا به میدان رفت اما در دو بازی متوالی برابر الاتحاد سوریه در اصفهان و کوروچی در ازبکستان با نتایج مشابه ۲ بر صفر شکست خورد. دو پیروزی ۲ بر یک و یک بر صفر برابر الاتحاد عربستان این تیم را از بحران خارج کرد اما شکست دوباره ۲ بر یک برابر الاتحاد سوریه زمینه‌ساز حذف زودهنگام این تیم شد. در بازی آخر که تشریفاتی بود، سپاهان برابر کوروچی به تساوی یک بر یک رضایت داد تا در نهایت در رده سوم گروه قرار بگیرد.

هفتمین دوره: سپاهان نایب قهرمان لیگ، مسابقات را با پیروزی ۲ بر صفر برابر الشباب امارات در گروه D آغاز کرد اما شکست ۲ بر یک برابر الاتفاق عربستان و تساوی ۲ بر ۲ برابر بنیادکار ازبکستان، برای هواداران این تیم اصلا رضایت بخش نبود. آنها مرحله برگشت مسابقات را هم با شکست یک بر صفر برابر بنیادکار در ازبکستان آغاز کردند و با باخت ۲ بر یک در امارات برابر الشباب، شانس صعود به مرحله بعدی را از دست دادند. این تیم در بازی آخر با ۳ گل از سد الاتفاق عربستان گذشت اما در نهایت در رده سوم گروه قرار گرفت و از گردونه مسابقات کنار رفت.

هشتمین دوره: سپاهان که به لطف قهرمانی ذوب‌آهن در جام حذفی، جواز حضور در لیگ قهرمانان آسیا را بدست آورده بود، در مرحله گروهی باز هم توفیقی نداشت. آنها در گروه C ابتدا برابر الشباب در عربستان به تساوی یک بر یک رسیدند و در بازی دوم برابر العین امارات به تساوی بدون گل دست یافتند. دو پیروزی ۲ بر یک برابر پاختاکور در ازبکستان و ۲ بر صفر مقابل این تیم در اصفهان، شاگردان قلعه‌نویی را به صعود امیدوار کرد. آنها در بازی پنجم با یک گل الشباب عربستان را از پیش رو برداشتند و در حالیکه روز آخر برای صعود تنها به یک تساوی نیاز داشتند، در یک بازی پرانتقاد با ۲ گل مغلوب العین امارات شدند تا پس از تیم‌های الشباب عربستان و پاختاکور ازبکستان در رده سوم گروه قرار گرفته و وداع تلخی با این جام داشته باشند.

نهمین دوره: شاگردان امیر قلعه‌نویی قهرمان لیگ برتر مسابقات‌شان در گروه A را با پیروزی ۲ بر یک در زمین الهلال عربستان آغاز کردند. آنها در بازی دوم با نتیجه ۵ بر یک الجزیره امارات را شکست دادند و در بازی سوم با دو گل از سد الغرافه قطر عبور کردند تا خیالشان را از بابت صعود به مرحله بعدی راحت کنند، گرچه آنها در بازی چهارم برابر الغرافه در قطر با نتیجه یک بر صفر شکست خوردند اما تساوی یک بر یک برابر الهلال در اصفهان، سپاهان را پس از چهار سال به مرحله حذفی این جام رساند. آنها در بازی آخر با نتیجه ۴ بر یک الجزیره را در امارات شکست داده تا به صدرنشین راهی مرحله بعدی شوند.

در مرحله یک‌هشتم نهایی، سپاهان در بازی حذفی با نتیجه ۳ بر یک بنیادکار ازبکستان را از پیش رو برداشت تا حریف السد قطر در مرحله یک‌چهارم نهایی شود. بوناچیچ که جانشین امیر قلعه‌نویی شده بود، تیم پرحاشیه سپاهان را به خوبی برای بازی با السد آماده کرد و آنها بازی رفت را در اصفهان با یک گل پیروز شدند اما استفاده از رحمان احمدی دو اخطاره که دومین اشتباه تاریخی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا بود، باعثشکست ۳ بر صفر این تیم با رای AFC شد. سپاهان گرچه در قطر هم برابر السد به برتری ۲ بر یک دست یافت اما در مجموع با نتیجه ۴ بر ۲ مقابل این تیم که در دو دیدار رفت و برگشت شکستش داده بود، بازنده اعلام شد، تیمی که در نهایت به عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا دست یافت.


استقلال تهران:
نخستین دوره: قهرمان جام حذفی ایران از دور سوم این جام وارد رقابت‌ها شد که در این مرحله در دو بازی رفت و برگشت الفیصلی اردن را با نتیجه ۳ بر یک شکست داد. در مرحله چهارم، استقلال در دو بازی رفت و برگشت برابر نفتچی ازبکستان به تساوی ۲ بر ۲ رضایت داد اما به لطف گلزنی در زمین حریف راهی مرحله گروهی این مسابقات شد.
آبی‌پوشان تهرانی در گروه C مرحله مقدماتی در گام نخست با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب الهلال عربستان شدند اما در بازی دوم با نتیجه ۲ بر یک از سد السد قطر عبور کردند. استقلال با شکست ۳ بر یک در بازی سوم برابر العین امارات، در رده سوم گروه قرار گرفت و از گردونه رقابت‌ها کنار رفت.

پنجمین دوره: استقلال با توجه به ضعف مدیریت و کادرفنی با ارسال خارج از زمان قانونی اسامی بازیکنانش به مسئولان برگزاری این رقابت‌ها و AFC از گردونه این مسابقات کنار گذاشته شد.

هفتمین دوره: استقلال قهرمان جام حذفی، این مسابقات را با شکست برابر الاتحاد عربستان در گروه C آغاز کرد. تساوی خانگی یک بر یک برابر الجزیره امارات و باخت یک بر صفر برابر ام صلال قطر، شانس‌های صعود استقلال را به حداقل رساند. دو تساوی متوالی خانگی یک بر یک برابر ام صلال قطر و الاتحاد عربستان و تساوی ۲ بر ۲ برابر الجزیره در امارات این تیم را در رده چهارم گروه قرار داد تا حذف زودهنگامی از این جام داشته باشد.

هشتمین دوره: استقلال قهرمان لیگ، در گروه A ابتدا الاهلی را در عربستان با نتیجه ۲ بر یک شکست داد ولی در بازی دوم در ورزشگاه آزادی برابر الجزیره امارات به تساوی بدون گل رضایت داد. شاگردان صمد مرفاوی در بازی سوم با ۳ گل الغرافه را شکست دادند و در بازی برگشت مقابل این تیم به تساوی یک بر یک رضایت دادند. برتری ۲ بر یک در ورزشگاه آزادی برابر الاهلی عربستان، نخستین صعود این تیم تهرانی را به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا رقم زد. آنها در بازی آخر برابر الجزیره در امارات تیم چهارم با نتیجه ۲ بر یک شکست خوردند تا در روز آخر صدرجدول را به الغرافه بسپارند.
شاگردان مرفاوی در بازی تک حذفی مرحله یک‌هشتم نهایی در زمین الشباب عربستان در حالیکه نیمه نخست را با برتری ۲ بر یک به پایان رساندند، در نیمه دوم این برتری را با شکست ۳ بر ۲ عوض کرده و وداع تلخی با این مسابقات داشتند.

نهمین دوره: آبی‌پوشان تهرانی با کسب رده سوم لیگ برتر ایران جواز حضور در این مسابقات را بدست آورد و در گروه B دیدارهایش را با تساوی یک بر یک خانگی برابر السد قطر آغاز کرد. شاگردان پرویز مظلومی در بازی دوم در عربستان با نتیجه ۲ بر یک مغلوب النصر شدند و در دیدار سوم در ورزشگاه آزادی با نتیجه ۴ بر ۲ پاختاکور ازبکستان را شکست دادند تا نخستین برد خود را تجربه کنند.

شکست ۲ بر یک در بازی برگشت برابر پاختاکور و عوض کردن پیروزی ۲ بر صفر با تساوی ۲ بر ۲ مقابل السد قطر، صعود آبی‌پوشان را بسیار سخت کرد. آنها در بازی پایانی می‌بایست النصر عربستان را اختلاف دو گل شکست می‌دادند اما در تهران با نتیجه ۲ بر یک این تیم را شکست دادند تا پس از تساوی نتایج این دو تیم در بازی‌های رودررو، به خاطر تفاضل گل کمتر آبی‌‍پوشان در رده سوم قرار گرفته و النصر به عنوان تیم دوم گروه راهی مرحله حذفی شود.


ذوب‌آهن اصفهان:
دومین دوره: ذوب‌آهن قهرمان جام حذفی ایران، در گروه A این مسابقات قرار گرفت که با انصراف ریفای بحرین تعداد تیم‌های این گروه به ۳ تیم تنزل کرد. ذوب‌آهن در بازی نخست با یک گل پاختاکور ازبکستان را شکست داد اما در دو بازی بعدی برابر قطر اسپورت به نتایج مساوی ۳ بر ۳ و صفر بر صفر دست یافت. شکست ۲ بر صفر در بازی پایانی و سرنوشت‌ساز گروه برابر پاختاکور ازبکستان، ذوب‌آهن را به رده دوم فرستاد تا شاگردان رسول کربکندی در هفته پایانی شانس صعود به مرحله بعدی را از دست بدهند.

هشتمین دوره: قهرمان جام حذفی و تیم دوم لیگ، در گروه B مرحله گروهی لیگ قهرمانان قرار گرفت، گروهی که نام گروه مرگ را روی آن گذاشتند. آنها در بازی نخست الوحده امارات را شکست دادند و در بازی دوم برابر الاتحاد عربستان به تساوی ۲ بر ۲ رضایت دادند. برتری ۳ بر صفر مقابل بنیادکار در اصفهان و یک بر صفر در ازبکستان برابر این تیم قدرتمند، ذوب‌آهن را به عنوان یکی از مدعیان این گروه مطرح کرد. این تیم که صعودش به مرحله بعد قطعی شده بود، در بازی پنجم برابر الوحده امارات یک بر صفر شکست خورد. آنها در بازی آخر یک بر صفر الاتحاد عربستان نایب قهرمان دوره گذشته جام را شکست داده و با ۱۳ امتیاز، به عنوان تیم صدرنشین این گروه راهی مرحله بعدی شد.

در تک بازی مرحله یک‌هشتم نهایی ذوب‌آهن برابر مس کرمان به برتری یک بر صفر دست یافت. در مرحله یک‌چهارم نهایی شاگردان ابراهیم‌زاده برابر قهرمان دوره گذشته جام قرار گرفتند که با برتری ۲ بر یک در اصفهان و تساوی یک بر یک در کره‌جنوبی، این تیم را هم از پیش رو برداشتند. الهلال عربستان که در آن مقطع تیمی قدرتمند و بسیار هماهنگ را داشت، در مرحله نیمه نهایی در دو بازی رفت و برگشت و با نتایج مشابه یک بر صفر مغلوب حریف اصفهانی‌اش شد تا ذوب‌آهن دومین تیم تاریخ فوتبال ایران باشد که به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده است، گرچه در آن بازی مهم با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد و از رسیدن به جام باز ماند و به عنوان نایب قهرمانی بسنده کرد.

نهمین دوره: نایب قهرمان ایران و آسیا مسابقات را با پیروزی ۲ بر یک برابر الامارات امارات در گروه D آغاز کرد. تساوی بدون گل در زمین الشباب عربستان و دو پیروزی ۳ بر یک در قطر و یک بر صفر در اصفهان برابر الریان قطر، صعود این تیم به مرحله حذفی را قطعی کرد. آنها با پیروزی یک بر صفر برابر الامارات در امارات صدرنشینی خود در این گروه را قطعی کردند اما در مسابقه تشریفاتی پایانی، در اصفهان با یک گل مغلوب الشباب عربستان شدند، مسابقه‌ای که حرف و حدیث‌های بسیاری را به همراه داشت.

شاگردان منصور ابراهیم‌زاده در مسابقه تک حذفی یک‌هشتم نهایی هم با نتیجه ۴ بر یک النصر عربستان را شکست دادند و در مرحله یک‌چهارم نهایی حریف سوون سامسونگ کره جنوبی شدند. تساوی یک بر یک در بازی رفت برابر این تیم کره‌ای شانس صعود ذوب‌آهن به مرحله بعد را بیشتر کرد اما بازی برگشت هم در اصفهان به تساوی یک بر یک رسید تا وقت‌های اضافه تکلیف تیم صعود کننده را مشخص کند. اشتباه داور عربستانی در گرفتن پنالتی برای ذوب‌آهن و اخراج بازیکن ذوب‌آهن در نهایت رای به برتری ۲ بر یک این تیم کره‌ای و وداع تلخ تیم ذوب‌آهن از این جام داد.

پرسپولیس تهران:
نخستین دوره: قهرمان لیگ ایران در گروه D مرحله مقدماتی این جام ابتدا با یک گل الطلبه عراق را شکست داد اما در بازی دوم برابر پاختاکور ازبکستان با یک گل تن به شکست داد تا پیروزی ۴ بر صفر در بازی سوم و پایانی برابر نیسا ترکمنستان برای سرخپوشان تهرانی فایده‌ای نداشته باشد و این تیم با قرار گرفتن در رده دوم گروه از صعود به مرحله بعدی باز بمانند.

هفتمین دوره: پرسپولیس قهرمان لیگ ایران در گروه B قرار داشت که الشارجه امارات در میانه راه ناگهان از مسابقات کنار کشید. پرسپولیس در بازی نخست با نتیجه ۳ بر یک الشارجه را شکست داد، دیداری که نتیجه آن به دلیل انصراف الشارجه، در نظر گرفته نشد. در مسابقه دوم برابر الشباب در عربستان به تساوی بدون گل رضایت داد. برتری ۳ بر یک در بازی سوم برابر الغرافه قطر شانس صعود پرسپولیس به مرحله بعدی این جام را افزایش داد اما باخت ۵ بر یک سرخپوشان در قطر برابر الغرافه، یک شب تلخ را برای هواداران این تیم رقم زد. البته سرخپوشان با برتری یک بر صفر برابر الشباب عربستان در تهران و با توجه به برتری در بازی رودررو مقابل این تیم عربستانی، به عنوان تیم نخست گروه راهی مرحله حذفی شدند.

در مرحله یک هشتم نهایی سرخپوشان تهرانی در ورزشگاه آزادی میزبان بنیادکار ازبکستان بودند که در این تک بازی با یک گل مغلوب حریف شده و وداع تلخی با این جام برابر هواداران خود داشتند.

نهمین دوره: پرسپولیس قهرمان جام حذفی، مسابقات را با شکست ۳ بر یک برابر الاتحاد عربستان در گروه C آغاز کرد. تساوی یک بر یک برابر الوحده در تهران و بدون گل مقابل بنیادکار در ازبکستان، نتایج ضعیفی برای شاگردان علی دایی در دور رفت این مسابقات بود. آنها دور برگشت را با شکست ۳ بر یک خانگی برابر بنیادکار ازبکستان آغاز کردند. گرچه در بازی پنجم در ورزشگاه آزادی برابر الاتحاد عربستان به برتری ۳ بر ۲ دست یافت اما شکست ۲ بر صفر در بازی آخر مقابل الوحده امارات این تیم را قعرنشین گروه کرد تا پرسپولیس با دایی حتی به مرحله دوم هم صعود نکند.


صبا باتری تهران:(صبای قم)
چهارمین دوره: قهرمان جام حذفی ایران در گروه C قرار داشت و جام را با برتری ۲ بر صفر برابر الغرافه در قطر آغاز کرد. این تیم در گام دوم در ورزشگاه خانگی با نتیجه ۲ بر یک مغلوب الکرامه شد و در بازی سوم برابر الوحده امارات به تساوی ۲ بر ۲ رسید. برتری ۴ بر ۲ برابر الوحده در امارات و پیروزی ۴ بر یک مقابل الغرافه قطر در تهران شانس صبا را برای صعود به مرحله بعدی افزایش داد اما در نبرد سرگروهی، در سوریه با یک گل مغلوب الکرامه شد تا این تیم سوری به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد شده و حسرت پیروزی بر دل نماینده ایران که علی دایی را در ترکیب خود می‌دید، بماند.

هفتمین دوره: صبای قم تیم سوم لیگ، مسابقات را با تساوی ارزشمند یک بر یک در زمین الهلال عربستان در گروه A آغاز کرد. این تیم در بازی دوم مقابل الاهلی امارات به تساوی بدون گل رضایت داد اما در دو بازی‌های بعدی با نتایج ۲ بر صفر و ۲ بر یک مغلوب پاختاکور ازبکستان شد. شکست یک بر صفر خانگی برابر الهلال عربستان، امیدهای صبا را برای صعود به مرحله بعد از بین برد. این تیم در بازی آخر که تشریفاتی بود، در زمین الاهلی به برتری ۵ بر ۳ دست یافت.

پاس تهران:
سومین دوره: پاس سومین قهرمان لیگ برتر با هدایت دنیزلی در گروه A این جام قرار گرفت و در گام نخست با نتیجه ۲ بر یک از سد الریان قطر عبور کرد. این تیم در بازی دوم در زمین بی طرف اردن برابر پلیس عراق به تساوی یک بر یک رضایت داد و در بازی سوم با نتیجه ۵ بر یک السالمیه کویت را شکست داد. برتری یک بر صفر برابر السالمیه کویت و ۲ بر یک برابر الریان در قطر، پاس را به عنوان نخستین تیم ایران که به مرحله حذفی لیگ قهرمانان راه یافت، معرفی کرد. برتری یک بر صفر برابر پلیس عراق در بازی پایانی حکم صعود مقتدارنه پاس به مرحله یک‌چهارم نهایی این جام را امضا کرد.

در مرحله حذفی پاس در امارات برابر العین امارات به تساوی یک بر یک رسید، در حالیکه تیم العین با گل به خود نصرتی بازی را مساوی کرد. در بازی برگشت سبزپوشان تهرانی تا دقیقه ۸۳ از میزبان خود با نتیجه ۳ بر یک پیش بودند اما هلال سعید در دقایق ۸۳ و ۸۴ دروازه پاس را باز کرد تا در مجموع دو دیدار رفت و برگشت دو تیم به تساوی ۴ بر ۴ رسیده و پاس تهران به خاطر دریافت گل بیشتری در ورزشگاه خانگی وداع تلخی با این جام داشته باشد.فولاد خوزستان:
چهارمین دوره: قهرمان لیگ ایران در گروه A مرحله مقدماتی، رقابت‌ها را با برتری ۶ بر صفر مقابل القادسیه کویت آغاز کرد اما در بازی دوم برابر الاتحاد در سوریه به تساوی بدون گل رضایت داد. شکست ۲ بر صفر در بازی سوم برابر پاختاکور ازبکستان این تیم اهوازی را در روند نزولی قرار داد. این تیم در دور برگشت سه شکست متوالی ۳ بر یک برابر پاختاکور ازبکستان، ۲ بر صفر برابر القادسیه کویت و ۲ بر یک برابر الاتحاد سوریه بدست آورد تا ضعیف‌ترین نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیا لقب بگیرد.

سایپا کرج:
ششمین دوره: سایپا قهرمان لیگ برتر مسابقات را با تساوی یک بر یک برابر الکویت کویت در گروه B آغاز شد. پیروزی ۲ بر یک برابر الوصل امارات و یک بر صفر برابر نیروی هوایی عراق، شاگردان دایی را به صعود امیدوار کرد. این تیم در بازی برگشت برابر نیروی زمینی عراق به تساوی یک بر یک رسید اما پیروزی یک بر صفر مقابل الکویت کویت، زمینه‌ساز صعود زودهنگام این تیم به مرحله بعدی شد. سایپا در بازی تشریفاتی آخر برابر الوصل امارات به تساوی یک بر یک رضایت داد تا با ۱۲ امتیاز راهی مرحله حذفی شود.

تیم کوروچی که به بنیادکار تغییر نام داده بود و بازیکنان بزرگی از جمله ریوالدو، ویلانووا و لوئیزائو را به خدمت گرفته بود، حریف سایپا در مرحله یک چهارم نهایی بود، تیمی که به علت حضور علی دایی در تیم ملی، لیت بارسکی آلمانی سرمربی آن شده بود. در بازی رفت دو تیم به تساوی ۲ بر ۲ رسیدند اما در بازی برگشت سایپا با نتیجه ۵ بر یک مغلوب حریف ازبکستانی شد و از گردونه مسابقات کنار رفت.

مس کرمان:
هشتمین دوره: تیم سوم لیگ ایران، مسابقات را با پیروزی ۴ بر ۲ برابر الاهلی امارات در گروه D آغاز کرد. آنها در بازی دوم در عربستان با نتیجه ۳ بر یک مغلوب الهلال شدند و در بازی چهارم هم با نتیجه ۴ بر یک برابر السد قطر تن به شکست دادند. برتری ۳ بر یک در کرمان برابر السد قطر و باخت ۲ بر یک برابر الاهلی امارات وضعیت این تیم را برای صعود به مرحله بعد مبهم کرد اما این تیم در بازی آخر با نتیجه ۳ بر یک الهلال عربستان را شکست داد و به لطف گل دقیقه ۳ + ۹۰ الاهلی به تیم السد و تساوی ۲ بر ۲ این دو تیم، به عنوان تیم دوم گروه راهی مرحله حذفی شد.

در تک دیدار حذفی مرحله یکهشتم نهایی مس در زمین ذوبآهن اصفهان دیگر نماینده کشورمان با نتیجه یک بر صفر شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت.