به گزارش افکارنیوز،

فریدون زندی می‌گوید بازیکنان استقلال نباید انگیزه خود را از دست دهند. او می‌گوید حتی با وجود آن‌که می‌گویند استقلال شانس قهرمانی ندارد، باید تا روز آخر بجنگد و انگیزه اش را حفظ کند. فریدون معتقد است آبی‌ها باید برای نیم‌فصل دوم هم خودشان را به‌شدت تقویت کنند، چون لیگ قهرمانان آسیا هم در پیش است. 
شفر باید تصمیم بگیرد
نیم‌فصل زمان خوبی است تا استقلال بتواند شرایط خودش را سر و سامان دهد. شایعات زیادی درباره فروش بعضی بازیکنان شنیده می‌شود. قطعاً ما نمی‌توانیم درباره آن حرف بزنیم، چون داخل تیم نیستیم. در نهایت خود آقای شفر است که باید درباره بازیکنان تصمیم بگیرد و بگوید چه بازیکنی به دردش می‌خورد و چه بازیکنی باید استقلال را ترک کند. ولی به نظرم نیم‌فصل زمان خوبی است که استقلال بتواند خودش را شارژ کند. 
استقلال می‌تواند قدرت بگیرد
تیم در دو فصل گذشته در نیم‌فصل دوم خیلی خوب بازی کرده است. سال اول با منصوریان در نیم‌فصل دوم خیلی خوب بود. سال گذشته هم از وقتی آقای شفر آمد تیم متحول شد. یعنی استقلال سابقه خوبی دارد و من فکر می‌کنم نیم‌فصل دوم با خرید‌هایی که خواهد داشت دوباره می‌تواند قدرت بگیرد. تا پایان نیم‌فصل هم زمان مانده و امیدوارم استقلال نتایج خوبی به‌دست بیاورد تا با روحیه بهتری به تعطیلات برود. 
دغدغه همه این است که استقلال نتیجه بگیرد
من خبر ندارم بین کمیته فنی استقلال و آقای شفر چه می‌گذرد ولی قطعاً همه یک هدف مشترک دارند و آن این است که تیم بتواند موفق باشد. استقلال پرطرفدار است و الان دغدغه همه این شده که تیم بتواند نتیجه بگیرد. به نظرم با دو، سه برد متوالی اوضاع تیم سامان پیدا می‌کند. تیم‌های بزرگی مثل استقلال وقتی در دو، سه بازی نتیجه نمی‌گیرند ناخودآگاه تحت فشار قرار می‌گیرند. این مشکل برای همه تیم‌های بزرگ وجود دارد. وقتی رئال نتیجه نگرفت دیدید چقدر تحت فشار بود و حتی مربی اش را برکنار کردند ولی مثلاً اگر این نتایج در تیم‌های وسط یا پایین جدول اتفاق می‌افتد، این‌قدر تحت فشار قرار نمی‌گرفتند. استقلال هم تیم بزرگی است و به همین خاطر وقتی در چند بازی نمی‌برد تحت فشار قرار می‌گیرد ولی خوب است حمایت لازم از کادر فنی صورت گرفته است. 
چاره کار برکناری مربی نیست
به نظر من چاره کار برکناری سرمربی نیست. شفر سال گذشته نشان داد که مربی خوبی است. امسال به نظرم استقلال نباید بعضی بازیکنانش را از دست نمی‌داد. همیشه وقتی تیمی برنده است، به ترکیبش دست نمی‌زدند. استقلال هم نباید به ترکیب تیم برنده‌اش دست می‌زد. بازیکنانی که جواب پس داده بودند باید می‌ماندند. البته من واقعاً نمی‌دانم امسال در استقلال چه اتفاقاتی افتاد و در جریان نیستم. خبر ندارم در تابستان چه اتفاقاتی افتاد که بازیکنان جدا شدند و رفتند ولی باشگاه باید هر طور شده آن‌ها را حفظ می‌کرد. امید ابراهیمی، تیام، حسینی و... بازیکنانی بودند که در استقلال نشان دادند چقدر توانمند هستند. 
استقلال بدشانسی هم آورد
استقلال بیش از هر چیز به آرامش نیاز دارد. بازیکنان هم باید این آرامش را در زمین مسابقه داشته باشند. استقلال باشگاهی است که بیشترین ملی‌پوش را در اختیار دارد، بنابراین تیم قدرتمندی است. به نظرم تیم امسال کمی بدشانسی هم آورد. مصدومیت چند بازیکن کلیدی باعث شد تیم با مشکلاتی روبه‌رو شود ولی هنوز دیر نیست و استقلال جای جبران دارد. از این به بعد نباید امتیاز از دست دهند. تعطیلی لیگ هم زمان خوبی است تا بتوانند بیشتر روی کارشان تمرکز کنند. استقلال باید از فرصت‌هایی که دارد نهایت استفاده را ببرد. 
طرفدار حق دارد
طرفداران استقلال اگر ناراحت هستند حق دارند. طرفدار همیشه حق دارد. آن‌ها تیم‌شان را دوست دارند و می‌خواهند نتیجه بگیرد ولی به هر حال این شرایط سخت برای هر تیمی پیش می‌آید. یادم هست در سال‌هایی که من در استقلال بودم هر زمان که نیاز بود حمایت می‌کردند و پشت تیم بودند. الان هم هوادار خودش شرایط تیم را درک می‌کند و حمایت می‌کند. ناراحت شدن آن‌ها از نتایج بد، یک چیز طبیعی است. در آلمان هم وقتی تیم می‌بازد یا نمی‌برد، هواداران ناراحت می‌شود و ممکن است چیزی بگویند. استقلالی‌ها باید به‌خاطر هواداران هم که شده بهترین نتایج را به‌دست بیاورند. 
من هم ناراحت می‌شوم
به نظر من تیم در خط حمله نیاز به یک فوروارد خوب دارد که بتواند توپ‌های آخر را گل کند. یکی مثل تیام واقعاً برای استقلال خوب بود. حالا که او نیست استقلال می‌تواند بازیکن دیگری بیاورد. همان‌طور که گفتم من نزدیک تیم نیستم و زیاد خبر ندارم که چه چیزی در تفکرات آقای شفر است. ولی دعا می‌کنم استقلال شرایطش خوب شود. وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد من هم در آلمان خیلی ناراحت می‌شوم، به هر حال باشگاه خودم است و استقلال را خیلی دوست دارم. فراموش نکنیم تیم نیم‌فصل دوم هم باید به رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا برود. باید قوی‌تر از گذشته شود تا بتواند در این رقابت‌ها موفق باشد. 
تیم انگیزه اش را از دست ندهد
این‌که می‌گویند استقلال در لیگ برتر هیچ شانسی برای قهرمانی ندارد، درست نیست. زمان زیادی تا پایان رقابت‌های لیگ برتر باقی مانده. حتی اگر تیم از صدر جدول لیگ برتر فاصله زیادی داشته باشد، باید هدفش این باشد که به صدر برسد. استقلال باید تا روز آخر برای قهرمانی بجنگد، حتی اگر همه بگویند شانسی ندارد به صدر برسد. این‌ها حرف‌هایی است که می‌زنند تا استقلال روحیه اش را از دست بدهد. بازیکنان باید با انگیزه به کارشان ادامه دهند. این خیلی به کادر فنی و طرفداران ربط دارد. باید همه به تیم انگیزه دهند. من مطمئنم که بازیکنان دوست دارند بهتری بازی برای استقلال انجام دهند. آن‌ها همه هدف‌شان از اول فصل این بوده و اگر تیم نتیجه نگرفته آن‌ها بیشتر از هر کس دیگری ناراحت هستند. من در استقلال بازی کرده‌ام و می‌دانم داخل تیم چه خبر است. شک ندارم وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد اولین حرفی که بازیکنان می‌زنند این است که شرمنده هواداران شدیم و چطور جواب‌شان را بدهیم؟ وقتی جو این شکلی است، بازیکنان همیشه تلاش می‌کنند تا بهترین بازی‌شان را انجام دهند.