به گزارش افکارنیوز،
چندی پیش مستند تاریخ باشگاه استقلال به نام «آبی به رنگ آسمان» اکران شد. فیلمی روایت‌گونه از چگونگی شکل گرفتن باشگاه دوچرخه‌سواران (نام ابتدایی باشگاه استقلال) تا تأثیر ستارگانی مثل جباری، دانایی‌فرد، حجازی و...
یکی از راویان این مستند، همایون ارشادی، بازیگر توانمند سینما و تلویزیون بود، هنرمندی که با صدای جذابش قسمتی از تاریخ باشگاه استقلال را روایت می‌کند. ارشادی که از طرفداران پر و پا قرص این تیم است، می‌گوید به خاطر عشقی که به این باشگاه و رنگ آبی داشته، حاضر شد در این مستند همکاری کند. به همین بهانه گفت‌وگویی همایون ارشادی ترتیب دادیم. او در صحبت با ما از خاطراتش در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، ورزشگاه خاطره‌انگیز شیرودی و همچنین شرایط فعلی استقلال گفت که خواندن آن خالی از لطف نیست.
* از مستند آبی به رنگ آسمان شروع کنیم. فیلم را چطور دیدید؟
فیلم بسیار خوب و جالبی بود. باید به همه عوامل سازنده این مستند خسته‌نباشید گفت. این فیلم تمام خاطرات من و هم‌نسل‌های من است. به شخصه خیلی فیلم را دوست داشتم و لذت بردم.
* چه شد قبول کردید به عنوان راوی با این فیلم همکاری کنید؟
امیر رفیعی از دوستان بسیار خوب من است و وقتی پیشنهاد همکاری به دستم رسید، با جان و دل قبول کردم، چون عاشق استقلال و رنگ آبی هستم.

* از چه زمانی به فوتبال و باشگاه استقلال علاقه‌مند شدید؟
از بچگی. من آبادانی‌ام و آبادان هم مهد فوتبال است. نمی‌شود کسی اهل این شهر باشد، ولی عاشق فوتبال نشود. این ورزش در پوست و خون مردم این شهر جاری است. راستش من ابتدا طرفدار شاهین و رنگ قرمز شدم، ولی بعد از اینکه شاهین منحل و پرسپولیس تشکیل شد و مدیریت این تیم به دست عبده افتاد، خیلی موافق او و سیاست‌هایش نبودم و به همین دلیل طرفدار باشگاه تاج یا استقلال فعلی و رنگ آبی شدم و از آن زمان آبی ماندم.
* شرایط این روز‌های استقلال را چطور ارزیابی می‌کنید؟
استقلال در ابتدای فصل تمریناتش را دیر شروع کرد. همچنین چند بازیکن کلیدی خود را به دلیل سوءمدیریت باشگاه از دست داد و بازیکنان جدیدی که به خدمت گرفت، زمان می‌برد تا با هم هماهنگ شوند و در باشگاه بزرگی مثل استقلال جا بیفتند. البته یکسری از مشکلات برای همه تیم‌ها وجود دارد و مختص یک باشگاه نیست، ولی روند استقلال در هفته‌های اخیر صعودی و رو به رشد بوده و می‌شود به آینده این تیم امیدوار بود. من مطمئن هستم استقلال روز به روز بهتر و هماهنگ‌تر می‌شود.
* جدا شدن بازیکنان تأثیرگذار چقدر در عدم نتیجه‌گیری استقلال تأثیر داشته است؟
قطعاً تأثیر زیادی داشته. همه آن‌هایی که رفتند از مهره‌های فیکس و خوب استقلال بودند. شما حال و روز رئال مادرید را با آن همه افتخار نگاه کنید. می‌بینید جدایی ستاره‌ای مثل رونالدو چقدر روی این تیم تأثیر منفی گذاشته است.
* حالا که به پایان بازی‌های نیم‌فصل رسیدیم، صحبت‌هایی مبنی بر بازگشت بعضی از بازیکنانی که اول فصل جدا شدند، به گوش می‌رسد. نظر شما چیست؟
به نظرم تصمیم‌گیری با شفر است و او باید در این مورد نظر بدهد. باید دید آیا شفر به این بازیکنان نیاز دارد یا خیر و باید دید میزان آمادگی این بازیکنان در صورت بازگشت چقدر است. اگر کادر فنی صلاح بداند که بازگشت آن‌ها به استقلال کمک خواهد کرد، بسیار هم عالی است.
* عملکرد شفر را چطور ارزیابی می‌کنید؟
عملکرد شفر عالی نیست، ولی در مجموع مثبت است. امیدوارم او در استقلال حفظ شود و مدیران استقلال دچار اشتباه نشوند.
* استقلال این فصل می‌تواند مدعی قهرمانی باشد؟
خیر، به نظرم استقلال امسال مدعی قهرمانی نیست و نمی‌تواند اول شود، ولی مطمئنم اگر شفر حفظ شود و مشکلات این فصل تکرار نشود، سال بعد جام مال ماست و استقلال قهرمان لیگ برتر می‌شود.
* به نظر شما چه تیم‌هایی مدعی قهرمانی در این فصل هستند؟
من فکر می‌کنم یک تیم بین پرسپولیس یا سپاهان قهرمان لیگ برتر می‌شود. هر دو تیم بسیار قدرتمند هستند و بازیکنان باکیفیتی دارند و شانس‌های نخست قهرمانی به حساب می‌آیند.
* عده‌ای می‌گویند اگر شفر در این فصل با استقلال قهرمان نشود، یک مربی ایرانی برای سال آینده جانشین او می‌شود.
این بدترین نوع نگاه به مسائل فوتبالی است و پایین بودن سطح فکری این عده را می‌رساند. به نظرم اخراج شفر و روی آوردن به یک مربی ایرانی عقب‌گرد محض است و مطمئناً خوشایند هواداران استقلال نخواهد بود.
* در چند وقت اخیر و بعد از شکست پرسپولیس در فینال آسیا مقابل کاشیماآنتلرز ژاپن، در ورزشگاه‌های مختلف برای کری خواندن پرچم ژاپن را به ورزشگاه می‌آورند. نظر شما به عنوان یک استقلالی چیست؟
به نظرم این کار اصلاً خوشایند نبود و من مخالف آوردن پرچم ژاپن به ورزشگاه‌ها هستم. در درجه اول من یک ایرانی هستم و قبل از اینکه استقلال را دوست داشته باشم، عاشق کشورم ایران هستم. کری خواندن خوب است و من به شدت از آن استقبال می‌کنم، ولی این رفتار‌ها به نظرم اصلاً مناسب نیست.
* اهل ورزشگاه رفتن هم هستید؟
من دو جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین و ۱۹۹۰ ایتالیا را از نزدیک دیدم و قبل از انقلاب همه بازی‌ها را در شیرودی از نزدیک نگاه می‌کردم، ولی بعد از انقلاب هنوز موفق نشدم به استادیوم بروم. یکی از دلایل مهم هم این بود که من سال‌ها خارج از کشور زندگی می‌کردم، ولی خیلی علاقه‌مندم به ورزشگاه بروم و فوتبال را از نزدیک تماشا کنم. اتفاقاً قرار بود همراه مصطفی زمانی که به شدت هم پرسپولیسی است، برای دیدن فینال آسیا به ورزشگاه برویم، ولی موفق به تهیه بلیت نشدیم.
 
* گفتید دو جام جهانی را از نزدیک تماشا کردید. چه خاطره‌ای از آن‌ها دارید؟
در جام جهانی ۱۹۷۸ همراه سه تا از دوستانم به آرژانتین رفتیم تا بازی‌های تیم ملی را از نزدیک ببینیم. روز بازی با اسکاتلند، چون بلیت‌فروشی در بانک انجام می‌شد بعد از خرید بلیت به هتل محل اقامت تیم ملی رفتیم، ولی پلیس اجازه نمی‌داد وارد هتل شویم. همزمان حشمت مهاجرانی برای کاری به جلوی در ورودی هتل آمده بود و ما وقتی به او گفتیم از ایران آمدیم، با هماهنگی پلیس اجازه داد تا به داخل برویم و ناهار را کنار ملی‌پوشان صرف کنیم که برای من بسیار جالب و جذاب بود. هنگام بازی هم ما در قسمتی از ورزشگاه بودیم که چند تن از هواداران اوباش اسکاتلندی هم در نزدیکی ما حضور داشتند و وقتی مرحوم ایرج دانایی‌فرد آن گل را به آن‌ها زد، یکی از بوقچی‌های ایرانی به میان اسکاتلندی‌ها رفت و بوق می‌زد که این کار باعث خشم و عصبانیت اوباش‌ها شد و آن‌ها می‌خواستند ما را بزنند. در جام جهانی ۱۹۹۰ هم به دلیل غیبت ایران، من طرفدار ایتالیا بودم که متأسفانه در بازی نیمه‌نهایی مقابل آرژانتین در ضربات پنالتی باخت و نتوانست به فینال برسد که این خاطره تلخ من از آن جام جهانی بود.
* فوتبال خارجی هم پیگیری می‌کنید؟
بله به شدت طرفدار اینتر و تیم ملی ایتالیا هستم که متأسفانه هیچ‌کدام شرایط مطلوبی ندارند، ولی ما همچنان هوادارشان باقی می‌مانیم. جالب است بدانید من در ایتالیا و شهر ونیز درس می‌خواندم، ولی هر هفته یک‌شنبه‌ها برای دیدن بازی‌های تیم محبوبم اینتر تا سن‌سیرو می‌رفتم تا اینتر را تشویق کنم. بازیکن محبوبم در اینتر، ساندرو ماسولا بود که بازیکن فوق‌العاده‌ای بود و من عاشقش بودم.
* از بازیکنان داخلی کدام بازیکن را دوست داشتید؟
حسن روشن فوق‌العاده بود و سبک بازی او را می‌پسندیدم. از بازیکنان نسل جدید هم فرهاد مجیدی را دوست داشتم.
* به نظر شما بهترین بازیکن تاریخ چه کسی است؟
من فکر می‌کنم مسی و رونالدو دیگر تکرار نمی‌شوند. کار‌هایی که آن‌ها انجام می‌دهند اعجاب‌انگیز و فوق‌العاده است. اتفاقاً چند وقت قبل خواندم پله در مصاحبه‌ای از مسی انتقاد می‌کرد و می‌گفت او بهترین بازیکن تاریخ نیست. به نظرم پله به مسی حسادت می‌کند و از روی حب و بغض این حرف‌ها را زده است.
* در آستانه جام ملت‌های آسیا قرار داریم، تیم ملی می‌تواند قهرمان این مسابقات شود؟
بله، قطعاً می‌تواند. شرایط تیم ملی بسیار خوب است. کادر فنی و بازیکنان باکیفیتی داریم و تیم ملی می‌تواند قهرمان این دوره جام ملت‌های آسیا شود. هر چند در این راه فکر می‌کنم ژاپن اصلی‌ترین رقیب ما خواهد بود.
* نظر شما در مورد کی‌روش چیست؟
کی‌روش فوق‌العاده است و به نظرم بهترین مربی تاریخ تیم ملی به حساب می‌آید، ولی از دید من باید برود و وقت ترک ایران فرا رسیده است. من فکر می‌کنم اگر مربیان جوان‌تر بیایند بهتر است، چون تیم ملی نیاز به نفس تازه دارد.
* در مورد حضور خانم‌ها در ورزشگاه چه نظری دارید؟
آن‌قدر این مسئله پیش‌پا افتاده است که نیاز به بحث ندارد. حق همه بانوان است که به ورزشگاه بروند. حضور خانم‌ها انرژی مثبت به بازیکنان می‌دهد. مثلاً چه اشکالی دارد خواهر، مادر یا همسر بازیکنان به ورزشگاه بیایند. اتفاقاً من فکر می‌کنم حضور بانوان باعث می‌شود جو بد موجود در استادیوم‌ها بهتر و فحاشی‌ها کمتر شود. وقتی آقایان ببینند زن در ورزشگاه حضور دارد، مثل ناموس خودشان با آن‌ها رفتار و رعایت بسیاری از مسائل اخلاقی را می‌کنند. قبل از انقلاب زن و مرد در همین ورزشگاه‌ها کنار هم می‌نشستند و کسی نگاه چپ به خانمی که کنارش حضور داشت، نمی‌کرد.
 
* اهل کل‌کل و کری خواندن هم هستید؟
بله به شدت با همه کل کل می‌کنم. راستش تقریباً همه اطرافیانم پرسپولیسی هستند و من برای‌شان کری می‌خوانم، ولی از همه بیشتر با همسرم و مصطفی زمانی که پرسپولیسی چندآتشه هستند، کل‌کل می‌کنم.