اولین روز از شانزدهمین دوره بازی های آسیایی گوانگ‌ژو که از صبح امروز آغاز شده است، با یک مدال نقره، دو برنز و برای ایران به پایان رسید.

به گزارش افکار به نقل از تابناک، احسان پیغمبری تالوکار فرم چانگ چوان اولین ورزشکاری بود که به مدال رسید. او با ۹.۷۰ امتیاز بعد از تالوکاران چین و ژاپن سوم شد و مدال برنز گرفت.

در تیراندازی، زنان ایران مدال نقره گرفتند. در ماده تفنگ بادی ۱۰ متر ایران با ۱۱۹۲.۱۰۱ امتیاز پس از چین دوم شد. در بخش انفرادی این ماده مه‌لقا جام بزرگ در مرحله مقدماتی با ۳۹۸.۳۵ امتیاز راهی دیدار فینال شد و در جمع هشت تیرانداز برتر این ماده قرار گرفت. نرجس امام قلی نژاد و الهه احمدی نیز با رکوردهای ۳۹۷.۳۱ و ۳۹۷.۳۵ امتیاز موفق به حضور در دیدار فینال شدند. در فینال جام بزرگ با کسب ۵۰۰.۷ امتیاز در رده پنجم آسیا ایستاد. احمدی با ۴۹۹.۱ امتیاز هفتم شد و امام قلی نژاد با ۴۹۷.۶ امتیاز در رده هشتم جای گرفت.

در تفنگ بادی ۱۰ متر مردان، تیم ایران با امتیاز ۱۷۶۱ پنجم شد وچین، هند و کره‌جنوبی اول تا سوم شدند.
در بخش انفرادی نیزصابر پرستی از ایران با امتیاز ۵۹۱ در ردخ دوازدهم قرار گرفت. مهدی جعفری پویا با ۵۸۹ امتیاز هفدهم و حسین باقری با ۵۸۱ امتیاز بیست و نهم آسیا شد.
در رشته جودو محمدرضا رودکی سومین مدال کارون ایران را تصاحب کرد. او که در وزن ۱۰۰ کیلوگرم روی تاتامی رفته بود، در دیدار رده بندی با امتیاز ایپون شیکیف از قزاقستان را شکست داد و برنز گرفت.

رودکی در اولین مبارزه خود بولدیروف از مغولستان را با امتیاز ایپون برد اما در دومین دیدار از کیم سو وان از کره جنوبی باخت و به گروه بازنده ها پیوست. رودگی در گروه بازنده ها کراکتوسکی از قرقیزستان را شکست داده بود.
جواد محجوب جودوکار دسته ۱۰۰ - کیلوگرم ایران با باخت مقابل حریفی از قرقیزستان از دور رقابت‌ها کنار رفت.
تیم والیبال ایران امروز در سه ست پیاپی و با نتایج ۲۵ بر ۱۲،۲۵ بر ۹ و ۲۵ بر ۱۳ مغولستان را شکست داد. ایران در دومین بازی روز یکشنبه با ترکمنستان روبه رو می‌شود.
پینگ‌پنگ ایران هم امروز یک شکست و یک پیروزی داشت. پینگ‌پنگ که بعد از دو دوره غیبت در بازی‌های آسیایی شرکت کرده است، مقابل هنگ‌کنگ، تیم پنجم جهان ۳ بر صفر شکست خورد. اما در بازی با نپال با همین نتیجه به پیروزی رسید. ژاپن، تیم چهارم جهان تیم دیگر گروه ایران است. دیدار این دو تیم فردا برگزار می‌شود.
تیم ملی اسنوکر ایران متشکل از سهیل واحدی و احسان حیدری نژاد، در اولین مسابقه خود برابر فیلیپین قرار گرفت و با پیروزی سه بر یک به جمع هشت تیم پایانی راه یافت.
در آغاز رقابت‌های اسلالوم همایون محمد پور در مرحله مقدماتی ماده کانوی یک نفره در گروه خود در دو دور مسابقه داد و در نهایت با احتساب بهترین زمان خود در مکان ششم ایستاد و راهی مرحله بعد شد تا در یک قدمی مرحله نهایی قرار گیرد.

تیم دوچرخه سواری ایران با ترکیب فرشید فارسی نژادیان؛ حسنعلی ورپشتی و محمود پراش در ماده تیم اسپرینت به مصاف رقیبان خود رفت. آنها بعد از تیم های چین و ژاپن و مالزی به مرحله رده بندی این رقابتها پیدا کردند. تیم ایران برای سومی با مالزی رقابت می‌کند.
علیرضا حقی در دور مقدماتی رقابت‌های ۴ کیلومتر انفرادی دوچرخه‌سواری با ثبت زمان ۴ دقیقه و ۳۴ ثانیه و ۵ دهم ثانیه راهی مسابقات رده بندی شد. او فردا برای کسب مدال برنز رکاب می‌زند. امیر زرگری نیز با ثبت زمان ۴ دقیقه و ۳۴ ثانیه و ۸ دهم ثانیه، در مقدماتی این ماده پنجم شد. او برای کسب رده های پنجم و ششم رقابت خواهد کرد.
تیم فوتبال امید یک برصفر ویتنام را شکست داد و با اقتدار به عنوان سرگروه به مرحله دوم صعود کرد.
در ووشو الهه منصوریان حریفی از افغانستان را ناک‌اوت کرد به دور بعد صعود کرد. خدیجه آزادپور هم سانداکاری از کره‌جنوبی را شکست داد و به یک چهارم نهایی صعود کرد. حمیدرضا قلی‌پور هم در ساندا حریف هندی‌اش را در دو راند برد و به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد.
فردا(یکشنبه) قایقرانان ایران در کانو، کایاک روئینگ و قایق‌بادبانی مسابقه می‌دهند. دوچرخه‌سواران پیست رقابت می‌کنند. تیم ملی هندبال اولین بازی‌اش را انجام می‌دهد. سه جودوکار ایران روی تاتامی می‌روند.

تیم ملی والیبال با ترکمنستان بازی می‌کند. در رشته‌های تیراندازی، شنا و پینگ‌پنگ نمایندگان ایران مسابقه می‌دهند.

جدول توزیع مدال‌ها در روز اول۱ - چین ۱۹ طلا، ۷ نقره و ۲ برنز

۲ - ژاپن ۴ طلا، ۱۰ نقره و ۹ برنز

۳ - کره جنوبی ۴ طلا، ۳ نقره و ۷ برنز

۴ - هنگ‌کنگ یک طلا و یک برنز

۵ - هند ۲ نقره

۶ - ایران یک نقره و ۲ برنز

۷ - ازبکستان یک نقره و ۲ برنز

۸ - اندونزی یک نقره و یک برنز

۹ - کره شمالی یک نقره

۱۰ - سنگاپور یک نقره

۱۱ - تایلند یک نقره

۱۲ - قزاقستان ۳ برنز

۱۳ - مالزی ۲ برنز


در حاشیه - شعار خلیج فارس ایران در بازی با ویتنام

شعار خلیج فارس ایران در بازی تیم فوتبال امید ایران و ویتنام در ورزشگاه طنین‌انداز شد.


هواداران ایرانی شعار " خلیج فارس ایران " را سر می دادند.

نکته قابل توجه دیگر این بود که ایرانیان پرچمی از خلیج فارس را همراه خود داشتند که پلیس چین اجازه ورود این پرچم به ورزشگاه را نداد.