به گزارش افکارنیوز،

سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در گزارشی، به بررسی پنج دیدار به یاد ماندنی تاریخ مسابقات جام ملت‌های آسیا پرداخت که پیروزی ۴ بر صفر تیم ملی ایران مقابل لبنان در رقابت‌های سال ۲۰۰۰ هم در این فهرست دیده می‌شود.

AFC درباره این مسابقه نوشت: لبنان تا سال ۲۰۰۰، هیچ وقت به جام ملت‌های آسیا صعود نکرده بود و اولین بازی آنها در این رقابت‌ها آسان نبود. قرعه‌کشی مسابقات، لبنان را در دیدار افتتاحیه مقابل قهرمان سه دوره جام ملت‌های آسیا یعنی ایران قرار داد.

۵۲ هزار و ۴۱۸ هوادار در ورزشگاه کمیل شمعون اسپورتس بیروت گرد هم آمدند، اما این برای میزبان برای ارائه عملکردی به یادماندنی کافی نبود. کریم باقری در دقیقه ۱۹، گلزنی تیم ملی ایران را آغاز کرد. حمید استیلی در ۱۵ دقیقه پایانی مسابقه دو گل به ثمر رساند و گل علی دایی در دقایق اضافی، پیروزی ۴ بر صفر ایران را رقم زد.

تساوی یک - یک امارات برابر کره جنوبی در جام ملت‌های ۱۹۹۶، تساوی ۲-۲ چین مقابل بحرین در مسابقات سال ۲۰۰۴، شکست ۲ بر صفر قطر مقابل ازبکستان در سال ۲۰۱۱ و برتری ۴ بر یک استرالیا مقابل امارات در جام ملت‌های ۲۰۱۵، دیگر دیدارهای افتتاحیه به یادماندنی تاریخ مسابقات از دید سایت کنفدراسیون فوتبال آسیاست.