به گزارش افکارنیوز،

تیم ملی فوتبال ایران از روز چهارشنبه برای حضور در هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا به امارات رفت و تاکنون ۲ جلسه تمرینی را در مجموعه کریکت ابوظبی برگزار کرده است.

فوتبال کشورمان ۴۳ سال است رنگ قهرمانی جام ملت‌ها آسیا را ندیده و از سال ۱۹۷۶ تنها پنج بار به نیمه نهایی این رقابت‌ها رسیده است، اما با توجه به عملکرد درخشان شاگردان کارلوس کی روش و اینکه تیم ملی ایران سال‌های متمادی در صدر جدول برترین تیم‌های قاره کهن قرار گرفته است در حال حاضر بسیاری از کارشناس‌ها و اهالی فوتبال تنها از این تیم انتظار قهرمانی دارند.

قهرمانی آسیا هدف بزرگی است که برای رسیدن به آن تیم ملی فوتبال کشورمان باید از هفت خوان رستم بگذرد و به هیچ وجه نباید تصور کرد ملی پوشان فوتبال ایران با وجود عملکرد درخشان در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و بالاتر بودن از سایر مدعیان قاره کهن در رنکینگ فیفا می‌توانند به راحتی چهارمین قهرمانی خود در تاریخ این رقابت‌ها را کسب کنند.

بزرگان فوتبال جهان بار‌ها تاکید کرده اند در هر تورنمنتی نخستین بازی مهم‌ترین دیدار هر تیم محسوب می‌شود و به همین دلیل در حال حاضر تمام تمرکز کی روش و شاگردانش به تقابل با یمن معطوف شده است و با در نظر گرفتن منطق هم باید چنین اصلی در تیم ملی کشورمان حاکم باشد. فوتبال، ورزش شگفتی‌ها است و بار‌ها شاهد بودیم کوچک‌ترین تیم‌ها با خلق یک حادثه فراموش نشدنی موفق شدند بهترین تیم‌های جهان را هم شکست دهند.

همانگونه که برتری مقابل یمن می‌تواند ایران را روی ریل موفقیت قرار بدهد حتی تساوی برابر این تیم منجر به سرخوردگی شاگردان کی روش و مردم ایران می‌شود و به همین دلیل باید کی روش و شاگردانش گام اول هفت خوان قهرمانی در جام ملت‌های آسیا را محکم بردارند.

رویای مردم ایران بوسه زدن مسعود شجاعی (کاپیتان تیم ملی) به کاپ قهرمانی جام ملت‌های آسیا آن هم در حاشیه خلیج فارس و کشوری است که مسئولان آن از ابتدای حضور اعضای تیم ملی در این کشور کارشکنی‌های زیادی برای تیم ما انجام داده اند، اما این امر باید گام به گام پیش برود و نباید تیم ملی را با مطرح کردن مباحثی مبنی بر قطعی بودن قهرمانی اش در جام ملت‌ها بیش از حد تحت فشار و استرس قرار دارد.

کارلوس کی روش در آخرین اظهارات خود درباره اهمیت بازی با یمن اظهار داشت: بی شک برای افرادی که در خانه نشسته اند و قهرمانی ایران را قطعی می‌دانند کار آسان خواهد بود، اما برای ما بدین صورت نیست. ما تمام تمرکز خود را روی دیدار اولمان خواهیم گذاشت و باید دیدار به دیدار تفکر خود را پیاده کنیم. در ۵ سال گذشته تیم ملی فوتبال ایران اعتبار خوبی را نسبت به سایر تیم‌ها کسب کرده، اما این دلیل نخواهد شد تا جام را کسب کنیم. برای کسب جام باید دیدار‌های خوبی را رقم بزنیم و برای این کار نیز باید سعی کنیم در همه دیدار‌ها عملکرد خوبی داشته باشیم. جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ را به یادآورید. کدام یک از پنج تیم برتر جام جهانی در رنکینگ بالایی قرار داشتند؟ به دنبال همین موضوع می‌گویم که رنکینگ بالا جایگاه را برای هیچ تیمی ضمانت نخواهد کرد. قانون ما نیز این خواهد بود که کمتر قول داده و بیشتر عمل خواهیم کرد.

یمن در رنکینگ فیفا رتبه ۱۲۵ را در اختیار دارد و در بین تیم‌های حاضر در جام ملت‌ها تنها از ترکمنستان بالاتر است. با این وجود شاگردان یان کوچیان اسلواک که از ۱۴ لژیونر در ترکیب خود بهره می‌برند برای اینکه در نخستین دوره حضور خود در این رقابت‌ها اعاده حیثیت کنند با انگیزه‌های فراوان به مصاف ایران می‌آیند.

در پایان ذکر این نکته الزامی است تیم‌هایی مانند ایتالیا، اسپانیا و آلمان که پیش از فرانسه قهرمان جام جهانی شده بودند یک دوره پس از کسب این عنوان نخستین بازی خود در بزرگ‌ترین آوردگاه جهان فوتبال را با شکست پشت سر گذاشته و در همان مرحله گروهی از دور رقابت‌ها کنار رفتند. به همین دلیل ایران که ۴۳ سال است عنوان قهرمانی جام ملت‌ها را کسب نکرده است باید به این تیم‌ها به عنوان آینه عبرت نگاه کند و به هیچ وجه خود را مقابل یمن از پیش برنده نداند.