به گزارش افکار نیوز به نقل از شفاف،در فصل ۷۵-۱۳۷۴ پرسپوليس به سرمربيگري استانكو پاپلكوويچ كروات در جام باشگاههاي آسيا شركت كرد.

فرشاد فلاحت‌زاده و خداداد عزیزی به عنوان یار کمکی به ترکیب سرخ‌ها اضافه شدند. در این بازی‌ها و آزمایش‌هایی که زیر نظر AFC برگزار شد جواب آزمایش دوپینگ فرشاد فلاحت‌زاده و نعیم سعداوی مثبت اعلام شد. البته این دو نفر زیر بار این اتهام نرفتند و تقصیر را به گردن گوشت‌هایی که مصرف می‌کردند، انداختند.


دوپینگ ورزشکاران و فوتبالیست ها در ایران موضوع تازه ای نیست اما با این حال مبارزه جدی با این مقوله در کشور ما قریب به ۱۰ سال است که آغاز شده و با حرفه ای شدن لیگ برتر فوتبال کشور کمیته ضد دوپینگ نیز در فدراسیون فوتبال کار خود را آغاز کرد.

این کمیته اولین بار در لیگ پنجم مچ یک بازیکن را گرفت و پس از آن رفته رفته مبارزه با دوپینگ شکل جدی تری به خود گرفت و با افزایش حجم نمونه گیری ها، افراد بیشتری دچار محرومیت از ورزش حرفه ای شدند اما با این حال بسیاری بر این باورند که دوپینگ در فوتبال بیش از آن چیزی است که امروز همگان شاهد آن هستند.

در جدیدترین نمونه از اقدامات ضد اخلاقی بازیکنان فوتبال، ۳ تن از بازیکنان نامدار لیگ برتری در مسابقه ای حساس از سری رقابت های جام حذفی دوپینگ کرده اند. از همین رو تلاش مسوولان باشگاه مطرح پایتخت نیز برای برطرف کردن مشکل محرومیت بازیکنان دوپینگی‌شان از همین چند روز پیش آغاز شد.

اولین دوپینگی های ایران چه کسانی بودند؟
در فصل ۷۵-۱۳۷۴ پرسپولیس به سرمربیگری استانکو پاپلکوویچ کروات در جام باشگاه‌های آسیا شرکت کرد. فرشاد فلاحت‌زاده و خداداد عزیزی به عنوان یار کمکی به ترکیب سرخ‌ها اضافه شدند. در این بازی‌ها و آزمایش‌هایی که زیر نظر AFC برگزار شد جواب آزمایش دوپینگ فرشاد فلاحت‌زاده و نعیم سعداوی مثبت اعلام شد. البته این دو نفر زیر بار این اتهام نرفتند و تقصیر را به گردن گوشت‌هایی که مصرف می‌کردند، انداختند.

اما به هرشکل چه از مواد نیروزا استفاده کردند و چه استفاده نکردند و تقصیر قصابی‌ها بود این دو نفر اولین دوپینگی‌های فوتبال ایران شناخته می‌شوند که شناسایی شدند!

یک دروازه بان، اولین قربانی کمیته ضد دوپینگ
مهدی واعظی اولین فوتبالیست ایران بود که دوپینگ او توسط کمیته مبارزه با دوپینگ شناسایی شد. او در اردوی تیم ملی تست داد و جواب مثبت بود. به این ترتیب واعظی تیم ملی و جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان را از دست داد. واعظی در آینده بازهم محروم شد اما گویا این بار محرومیت او دلیل دیگری دارد!

ستاره‌ای که دوپینگی بود!
حمید شفیعی در فوتبال ایران چهره شد. او با ذوب‌آهن مهاجم توانایی نشان داد. اما در سپاهان هرگز موفق نبود. رابطه او با لوکا بوناچیچ خوب نبود. در همین سال دوپینگ او هم مثبت درآمد تا فصل تلخ او کامل شود. شفیعی پس از طی کردن دوران محرومیت به استقلال آمد اما در لیگ هفتم او ناکام بود و پس از آن رفته رفته از سطح اول فوتبال محو شد.

اولین لژیونر دوپینگی
حامد کاویانپور لژیونر فوتبال ایران در لیگ ترکیه بود که به جرم دوپینگ محروم شد و برگشت خورد. البته خودش زیربار این که دوپینگ کرده نرفت. بار دیگر در لیگ نهم حرفه‌ای و دوران مربیگری حمید استیلی در استیل‌آذین بود که جواب آزمایش دوپینگ کاویانپور یا همان «ح. ک» مثبت اعلام گردید اما بعد از آن به دلیل وجود ناخن در نمونه جواب از اعتبار ساقط شد! هرچند حامد خیلی عجیب و غافل‌گیر کننده از فوتبال خداحافظی کرد؟! در واقع کاویانپور اولین لژیونر فوتبال ایران بود که جواب آزمایش دوپینگش مثبت بود.

دوپینگ دسته‌جمعی!
در لیگ هفتم حرفه‌ای که وینکو بگوویچ سرمربی پاس همدان بود دو بازیکن این تیم به اتهام دوپینگ محروم شدند. سعید دقیقی و امیر ابوچا دوپینگی‌های پاس معرفی شدند. رضا چلنگر مترجم بگوویچ هم سر همین پرونده و دست داشتن در ماجرای دوپینگ محروم شد. البته او هم زیر بار این اتهام نرفت. به هر حال این موضوع آن زمان خیلی سروصدا به پا کرد و پای برخی دیگر از بازیکنان تیم هم به بهانه گوناگون وسط کشیده شد.

مولایی هم دوپینگی بود
علی مولایی در مس کرمان چهره شد. تیم تحت هدایت فرهاد کاظمی بود، اما خیلی زود مشخص شد این پدیده فوتبال دوپینگی است و دو سال محروم شد. پس از این دوران او به سپاهان و پس از آن تراکتورسازی، مس سرچشمه و صبا قم رفت، اما هرگز به روزهای خوبش در لیگ هفتم حرفه‌ای برنگشت! مولایی در آن فصل توجه بسیاری از تیم‌ها را به خود جلب کرده بود.

دو بار دوپینگ، یکبار محرومیت
محسن بیاتی‌نیا یک فصل بد را در استقلال مرحوم حجازی تجربه کرد و برای لیگ هشتم و با آمدن قلعه‌نویی رفتنی شد. برای اولین بار فصل قبل جواب آزمایش دوپینگ او مثبت اعلام شد، اما بعد مشخص شد به‌واسطه تصادفی که چندی قبل داشت و داروهایی که برای درمان استفاده کرده بود این اتفاق افتاده است. به این ترتیب محسن تبرئه شد اما برای دومین بار یعنی امسال در مس کرمان جواب تست دوپینگ او مثبت شد و الان هم دوران محرومیت را پشت سر می‌گذارد.

عجیب‌ترین دوپینگ دنیا!
اما جالبتر از همه دوپينگ دروازهبان سوم ذوبآهن است! عباس قاسمي كه اين فصل خيلي به ندرت نيمكنشين بود و اغلب اوقات را روي سكوها سپري ميكرد به جرم دوپينگ محروم است و الان هم دوران محروميت خود را پشت سر ميگذارد. شايد اين عجيبترين و بيدليلترين دوپينگ دنيا باشد. قاسمي نيمكتنشين شهاب گردان و محمد باقر صادقي بود و هيچ شانسي نداشت تا منصور ابراهيمزاده به او فرصت بدهد!