به گزارش افکار نیوز به نقل از ورزش 3 ،متن اين بيانيه که از سوي مدير رسانهاي تيم ملي فوتبال ايران در اختيار خبرگزاريهاقرار گرفته بدين شرح است:

متاسفانه در روزهای اخیر، مطالبی در رسانه‌ها به نقل از برخی مدیران باشگاه‌ها و بازیکنان دیده شده که به نظر می‌رسد ناشی از کمبود اطلاعات و عدم درک صحیح از نحوه انتخاب بازیکنان برای تیم ملی در عرصه بین‌المللی است.

بدین منظور برای آگاهی بیشتر ذکر موارد زیر الزامی به نظر می‌رسد:

۱ طبق قوانین فیفا(در مورد وضعیت و نقل و انتقال بازیکنان) برای در اختیار قرار دادن بازیکنان از سوی باشگاه به تیم‌های ملی ابتدا باید یک لیست ابلاغ شده موقت حداقل ۱۵ روز پیش از دیدار رسمی منتشر شود.

۲ این لیست به هیچ وجه نشان دهنده لیست نهایی بازیکنان انتخاب شده برای تیم ملی نیست. ضمن اینکه این لیست هیچ گونه محدودیتی از لحاظ تعداد بازیکنان ندارد. این بدان معنی است که فدراسیون وظیفه دارد هر تعداد بازیکن را که لازم بداند، به این لیست فرا بخواند تا برای انتخاب در فهرست نهایی آماده باشند.

۳ طبق دستورالعمل‌های بین‌المللی فیفا درباره در اختیار گذاشتن بازیکنان باشگاهی، کلیه باشگاه‌ها و بازیکنان وظیفه دارند به این قوانین احترام بگذارند.

۴ بر اساس سلسله مراتبی که همین دستورالعمل‌ها تعیین کرده، فهرست نهایی بازیکنان باید بعد از لیست ابلاغ شده موقت اعلام شود.

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: دپارتمان تیم‌های ملی فوتبال ایران با احترام به این قوانین بین‌المللی در تاریخ ۲۳ بهمن ماه گذشته، به ۳۷ نفر از بازیکنان و باشگاه‌های آن‌ها اعلام کرد که برای قرار گرفتن در فهرست نهایی آماده باشند.(بار دیگر تاکید می‌شود که این لیست نشان دهنده فهرست نهایی بازیکنان دعوت شده نبوده است)، نهایتا در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه دپارتمان تیم‌های ملی فهرست نهایی بازیکنان(۲۷ نفر) را اعلام نمود.

فدراسيون فوتبال اميدوار است پس از اين بيانيه کليه نکات مبهم در موارد فوق برطرف شود.