به گزارش افکارنیوز،

مسابقات شمشیربازی جام جهانی اسپانیا از جمله رویدادهای تأثیرگذار در امتیاز المپیکی شمشیربازان امروز شنبه با برگزاری دیدارهای جدول ۶۴ نفره در مادرید پیگیری می‌شود. علی پاکدامن و محمد رهبری نمایندگان ایران در این جدول هستند که باید به ترتیب با حریفانی از کانادا و فرانسه دیدار داشته باشند.

مجتبی عابدینی و محمد فتوحی دیگر نمایندگان اعزامی فدراسیون شمشیربازی به جام جهانی اسپانیا هستند که پیش از راهیابی به جدول ۶۴ نفره حذف شدند. در واکنش به حذف این دو شمشیرباز و به خصوص مجتبی عابدینی که در دو دوره پیشین بازی‌های المپیک حضور داشت، رئیس فدراسیون شمشیربازی می‌گوید اصلاً جای نگرانی نیست.

فضل الله باقرزاده گفت: اینکه مجتبی عابدینی از بخش انفرادی جام جهانی اسپانیا حذف شد هیچ تأثیری در عمده هدف فدراسیون شمشیربازی برای حضور در رقابت‌های کسب امتیاز المپیک نخواهد داشت. ما به دنبال کسب سهمیه تیمی هستیم و دیدارهای انفرادی و نتایجش تأثیری روی آن ندارد.

وی تصریح کرد: مجتبی عابدینی با رنکینگ ۱۸ در مسابقات شرکت کرده است. درست است که پیش از جدول ۶۴ نفره حذف شد اما پیش از آن مقابل حریفانش عملکرد بدی نداشت. حذف مجتبی اصلاً جای نگرانی ایجاد نمی‌کند.

رئیس فدراسیون شمشیربازی با یادآوری اینکه ایران در جدول ۶۴ نفره جام جهانی اسپانیا دو نماینده دارد، ادامه داد: از فردا (یکشنبه) دیدارهای بخش تیمی آغاز می‌شود. اهمیت نتیجه گیری در این بخش به مراتب برای ما بیشتر از بخش انفرادی است. در کل تمام هم و غم خود را روی بخش تیمی گذاشته ایم تا بتوانیم برای نخستین بار در این بخش صاحب سهمیه المپیک شویم. ما از آسیا نهایت بتوانیم یک سهمیه (انفرادی) برای المپیک بگیریم به همین دلیل برای مان مهم است که در بخش تیمی سهمیه لازم را بگیریم. اینگونه چهار شمشیرباز در المپیک توکیو خواهیم داشت.

باقرزاده با یادآوری اینکه شمشیربازی ایران در حال حاضر در بخش تیمی صاحب رنکینگ پنجم جهان است، گفت: دیدارهای بخش تیمی ما از جدول ۳۲ تیمی آغاز می‌شود. برنامه دیدارها در بخش تیمی هم تا حد زیادی از قبل مشخص است. مثلاً برای ما مسجل است که در این جدول اولین دیدار ما با تیم ۲۸ دنیا بازی می‌کنیم. در مرحله دوم (جدول ۱۶ تیمی) باید با تیم یازدهم یا دوازدهم دنیا رقابت داشته باشیم. کاندا یا گرجستان حریفان ما در این بخش می‌شوند.

وی تاکید کرد: در واقع دیدارهای انفرادی و نتایجی که توسط شمشیربازان در این بخش به دست می‌آید روی بخش تیمی و برنامه دیدارهای این بخش تأثیری ندارد. از این حیث مشکلی بابت چگونگی عملکرد شمشیربازان مان در بخش انفرادی نداریم اگرچه باید با آمادگی بهتر و بیشتر رقابت‌های خود را برگزار کنند.

رئیس فدراسیون شمشیربازی در پایان به دیگر برنامه‌های اعزام تیم ملی اسلحه سابر برای کسب امتیاز المپیک اشاره کرد و گفت: جام جهانی مسکو دیگر رویدادی است شمشیربازان مان باید در آن شرکت داشته باشند. مسابقات قهرمانی آسیا (ژاپن) و مسابقات قهرمانی جهان (مجارستان) در برنامه است. چگونگی حضور در این دو رویداد اهمیت بیشتری برای مان دارد چون ضریب امتیاز آنها بالاتر است.