به گزارش افکارنیوز،

عبدالکاظم طالقانی، عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال و رئیس هیئت فوتبال خوزستان ، درباره حکم محرومیت پنج ساله حیدر بهاروند (رئیس سازمان لیگ) محرومیت ۲ ساله سعید فتاحی (مدیر مسابقات سازمان لیگ) و جریمه مالی خودش از سوی کمیته اخلاق به دلیل حواشی دیدار فینال جام حذفی بین تیم‌های پرسپولیس و داماش گیلانیان بیان کرد: ابتدا باید بررسی شود که آیا کمیته اخلاق براساس جایگاه و حوزه فعالیتش چنین رائی صادر کرده یا اینکه مسئولان این کمیته بدون اینکه دیدار جام حذفی ارتباطی به آن‌ها داشته باشد طبق نظر خود تصمیم گرفته اند.

اخبار ورزشی_ او ادامه داد: بررسی حواشی دیدار فینال جام حذفی در حیطه وظایف کمیته اخلاق نبوده و با وجود اینکه مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون این موضوع را به مسئولان کمیته اخلاق اعلام کرد، اما بازهم آن‌ها اصرار کرده و در نهایت این حکم که مغایر با قانون بوده است صادر کردند.

طالقانی درباره اینکه آیا در جلسه کارگروه رسیدگی به حواشی فینال جام حذفی که یک روز پس از بازی پرسپولیس- داماش برگزار شد، سازمان لیگ و هیئت فوتبال خوزستان مقصر حواشی بازی شناخته شده اند یا خیر، بیان کرد: طبق آنچه که ما در آن جلسه دیدیم هیچگونه گزارشی درباره قصور سازمان لیگ و هیئت فوتبال ارائه نشد و از لحاظ انجام وظایفمان مشکلی نداشتیم، اما زمانیکه هیچ ابلاغیه‌ای برای ما نسبت به حضور در جلسه کمیته اخلاق صادر نشده است چگونه باید در جلسه این کمیته شرکت می‌کردیم. ما تنها از طریق رسانه‌ها متوجه مواضع کمیته اخلاق بودیم.

او افزود: اعلام رای از طریق مجاری غیر از فدراسیون فوتبال خلاف مقررات است که این موضوع هم قابل پیگیری و رسیدگی است. برچه مبنایی برای تاخیر در شروع یک بازی رئیس سازمان لیگ را پنج و مدیر مسابقات را ۲ سال محروم کرده اند. اگر اینگونه باشد مسئولان کمیته اخلاق باید برای متخلفان پرونده‌هایی مانند تبانی که در این کمیته جریان دارد، حکم حبس ابد بزنند.

طالقانی درباره استقلال کمیته اخلاق گفت: ما هم اعتقاد داریم ارکان قضائی فدراسیون فوتبال باید مستقل باشند و هیچ مسئولی در فدراسیون منکر چنین امری نمی‌شود، اما پرونده باید در مراجع صالحی مانند کمیته انضباطی و کمیته استیناف بررسی شود. با این وجود باید دید اساسنامه و مجمع فدراسیون فوتبال چه اختیاراتی به کمیته اخلاق داده است. هرچه در قانون آمده و ضوابط آن موجود است باید اجرا شود، اما استقلال کمیته اخلاق دلیل نمی‌شود این کمیته بدون درنظر گرفتن موارد قانونی هر کاری دلش می‌خواهد انجام بدهد. انتظار داریم مسئولان کمیته اخلاق دست کم به آئین نامه خودشان احترام بگذارند.

او درباره اینکه چرا برخی احکام کمیته اخلاق به جای انتشار در سایت فدراسیون فوتبال در برخی رسانه‌ها منتشر می‌شود، گفت: این موضوع هم یک مسئله است و من تاکنون ندیده ام احکامی این چنینی جای انتشار در سایت فدراسیون فوتبال در برخی رسانه‌ها منتشر شود. باید به این موضوع هم رسیدگی شود. در کل حدود وظایف کمیته اخلاق طبق آئین نامه این کمیته مشخص است. هرکس این حکم را انتشار داده باید توضیحات خود را ارائه بدهد چراکه حکم مذکور از طریق دبیرکل فدراسیون به ما ابلاغ نشده است.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا سازمان اقتصادی فوتبال به شکل رسمی تشکیل شده که محمد صادق درودگر در جلسه اخیر هیئت رئیسه به عنوان رئیس این سازمان انتخاب شده است، گفت: طبیعی است وقتی مهدی تاج حکم ریاست این سازمان را برای درودگر امضاء کرده و این موضوع در جلسه هیئت رئیسه فدراسیون هم تائید شده است یعنی سازمان اقتصادی فوتبال تشکیل شده است.

طالقانی درباره مشکلات مالی فدراسیون فوتبال و اینکه شنیده می‌شود مارک ویلموتس به دلیل پرداخت نشدن قسط اول مبلغ قراردادش بازگشت خود به ایران را تاخیر انداخته است، اظهار داشت: همچنان مشغول پیگیری مشکلات مالی فدراسیون فوتبال هستیم و امیدواریم این معضل با کمک دولت مردان حل شود و بتوانیم پولمان را از فیفا بگیریم. اگر هم این اتفاق رخ ندهد از مردم و بخش خصوصی انتظار داریم به فدراسیون کمک کنند.

او در پایان تصریح کرد: ویلموتس مشکل خاصی ندارد. او سرمربی منطقی‌ای است و مشکلات فدراسیون را درک می‌کند. او به زودی وارد تهران شده و تمرینات تیم ملی را آغاز می‌کند.