به گزارش (ايسنا)، اولين حضور بانوان فوتبال در مسابقات رسمي در المپيك نوجوانان در شهريور سال ۸۹ به ثبت رسيد و در آن برهه هيچ كس انتظار نداشت كه ايران شگفتي ساز اين رقابت ها باشد حتي كيفيت بازي دختران ايران در بازي افتتاحيه رقابتهاي فوتبال المپيك سنگاپور، تمجيد سايت فيفا را به همراه داشت هر چند بلاتر تماشاگر ويژه اين بازي روي خوشي به فوتباليست هاي جوان نشان نداد و حتي به سختي براي برگزاري اين مسابقه رضايت داد.

بلاتر عنوان کرده بود که کلاه بازیکنان ایران به عنوان پوشش، آن کلاهی نیست که بازیکنان در روز مسابقه قرار بوده با آن به میدان بروند در نتیجه فریده شجاعی به همراه نماینده فیفا از صبح روز مسابقه در بازارهای سنگاپور به دنبال پوشش یا کلاه مناسبی برای سر بازیکنان بودند و در نهایت بازیکنان با کلاه جدید بازی را شروع کردند اما حتی با تهیه کلاه هم از ناراحتی شدید بلاترکاسته نشد تا این موضوع به فاصله دو نیمه و جلسه ای بین کیم، علی‌آبادی رییس وقت سازمان تربیت بدنی و افشارزاده رییس کمیته ملی المپیک کشیده شود. بلاتر که به شدت نسبت به لباس دختران فوتبالیست ایران اعتراض داشت، در بین سخنان خود اعلام کرده بود " این لباس صورت خوشی برای شما در دنیا ندارد و برای ما هم مشکل‌ساز است ".

در آن روز شانس با بانوان ایران یار بود که پس از صحبت‌های ۱۵ دقیقه‌ای مسوولان ایران با مسوولان فدراسیون بین‌المللی فوتبال در حالی که قرار بود نیمه دوم بازی برگزار نشود، سب بلاتر اجازه‌ی برگزاری نیمه دوم را داد. پس از انتقاد فیفا از لباس بانوان ایران، مسوولان فدراسیون، نظر مسوولان جهانی فوتبال را یک بهانه گیری توصیف و تاکید کردند که از حق دختران ایرانی دفاع می‌کنند.

به گزارش ایسنا، رایزنی ها برای جلب رضایت فیفا تا رقابت های انتخابی المپیک ادامه داشت تا این که ملی پوشان پس از گذشت شش ماه از انتقاد بلاتر، در رقابت های انتخابی المپیک حضور یافتند. بسیاری عنوان کردند که فیفا تصور نمی کرد ایران پتانسیل سعود از گروه خود را به مرحله بعد داشته باشد هرچند اولین بازی ایران در مقابل فلسطین مسوولان جهانی را متوجه این تیم کرد.

با تمام شایستگی های بانوان در این رقابت ها این بار فیفا سرنوشت دیگری را برای فوتبال بانوان ایران رقم زد تا اردن آخرین ایستگاه این تیم در مسابقات رسمی فیفا باشد.

زمانی که بانوان ایران پس از حضور در زمین مسابقه تنها به دلیل داشتن حجاب اجازه بازی نیافتند، با خواندن سرود جمهوری اسلامی ایران و زدن دور افتخار در استادیوم و در نهایت سجده کردن بر پرچم ایران زمین مسابقه را با چشمانی اشک آلود مستطیل سبز را ترک کردند و این بار مورد تشویق بازیکنان اردنی به همراه تماشاگرانی که در ورزشگاه حضور داشتند قرار گرفتند.

پس از این اتفاق فدراسیون به فیفا به دلیل ممانعت از بازی بانوان ایران با پوشش اسلامی در مسابقات مقدماتی المپیک لندن‌، شکایت کرد و رایزنی برای حضور مجدد ایران با پوشش اسلامی در مسابقات رسمی و بین المللی در مسیری جدید قرار گرفت. در این میان بحثممنوعیت حضور بانوان با پوشش اسلامی تنها مربوط به ایران نبود بلکه کشورهای اسلامی همچون که اردن که چند تن از بازیکنانشان با حجاب در مسابقات حاضر می شدند از ادامه حضور در صحنه های رسمی ورزشی منع شده بودند که این موضوع نارضایتی فدراسیون های کشورهای اسلامی را در پی داشت.

همه چیز در هاله ای از ابهام قرار داشت و مسوولان فدراسیون هر از چندگاهی از رایزنی های بیشتر با مسوولان فیفا خبر می دادند تا این که بالاخره فیفا تسلیم شد و به بازگشت بانوان محجبه پس از یکسال به مستطیل سبز رای داد. هر چند براساس گفته نایب رییس امور بانوان در فدراسیون فوتبال، گزارشی از وضعیت سلامت بازیکنان با حجاب به کمیته پزشکی فیفا داده شود هر چند مسوولان فدراسیون مطمئن هستند که هیچ مشکلی در این باره وجود نخواهد داشت.


شجاعی: مطمئن بودیم با حضور بانوان محجبه موافقت می کنند

فریده شجاعی نایب رییس امور بانوان در فدراسیون فوتبال هم درباره تصمیم اخیر فیفا درباره حضور بانوان با پوشش اسلامی به ایسنا می گوید: با توجه به این که ما جلسات بسیاری در این باره داشتیم و توانسته بودیم توجه مقامات فیفا را به این موضوع جلب کنیم، مطمئن بودیم که با حضور بانوان با پوشش اسلامی موافقت خواهد شد. در نتیجه‌ تمام اردوهای تیم ملی را به صورت مشخص برگزار کردیم. من سند راهبردی هشت ساله‌ای را در حوزه فوتبال بانوان ارائه کرده بودم که چهار سال از این برنامه با اهداف کوتاه مدت و میان مدت اجرا شد و مابقی هم برای چهار سال دیگر برنامه‌ریزی شده بود که با توجه به حضور من در فدراسیون این برنامه به صورت کامل اجرا می‌شود. در نظر داریم در ادامه مسیر تیم‌های ملی را بیشتر از گذشته تقویت کنیم و حتی گرفتن اسپانسر و مربی خارجی در برنامه ما قرار دارد.

* ۱۵ سال است روی مسائل پزشکی فوتبال بانوان تحقیق کرده‌ایم

وی درباره تصمیم کمیته‌ پزشکی فیفا مبنی بر بی‌ضرر بودن حجاب برای ورزشکاران هم می گوید: من با رییس کمیته‌ پزشکی فیفا در اردن جلسه ای داشتم و چون خودم یک فیزیولوژیست هستم، توانستم از این موضوع دفاع کنم و عنوان کردم که ممکن است عملکرد بازیکنان ما از نظر فنی و کیفی ضعیف‌تر شود، اما پوشش هیچ ضرری به بدن ورزشکار نمی‌رساند. آن‌ها هم از ما خواسته اند که تحقیقات بیشتری در این رابطه انجام دهیم و به آن‌ها گزارش کنیم. البته احتمال دارد که آن‌ها خود تحقیقاتی را در این باره انجام دهند، اما من مطمئنم که هیچ مشکلی در این باره وجود ندارد.

نایب رییس امور بانوان در فدراسیون فوتبال ادامه می دهد: اول فروردین جلسه کمیته‌ بانوان آسیا در مالزی برگزار می‌شود و من حتما این بحثکه چطور باید این تحقیقات انجام شود را در آنجا مطرح خواهم کرد. حدود ۱۵ ۱۶ سال است که بر روی فوتبال بانوان و حتی درباره وضعیت فیزیولوژیکی آن‌ها تحقیق ‌کرده‌ایم و این موضوع در هیچ رشته ای وجود ندارد. در نتیجه‌ می توانیم کمیته‌ پزشکی فیفا را در این باره قانع کنیم.


مظفر: موافقت فیفا یک اتفاق بزرگ بود

به گزارش ایسنا، ‌ شهرزاد مظفر سرمربی تیم فوتسال بانوان که در مسابقات المپیک نوجوانان هدایت تیم ملی بانوان را برعهده داشت هم معتقد است که موافقت فیفا برای حضور بانوان محجبه در مسابقات بین‌المللی یک اتفاق بزرگ است و تاکید می کند: اگر چنین موضوعی رخ نمی داد ما تمام مسابقات معتبر را از دست می دادیم و ممکن بود این مساله به AFC هم برسد. در نتیجه‌ تقریبا تمام مسابقات این رشته برای بانوان تعطیل می‌شد و ما به مسابقات داخلی محدود می شدیم که این موضوع به معنای مرگ یک رشته ورزشی است.

مظفر می گوید: حالا که درها به روی ما باز است، با توجه به پافشاری که برای حضور در این رقابت‌ها داشته‌ایم باید به فیفا نشان دهیم که این پافشاریها بی‌دلیل نبوده و حرفی برای گفتن داریم. در نتیجه‌ وظیفه‌مان خیلی سنگین تر شده است.


موافقت فیفا با حضور بانوان محجبه برای فوتسال هم پر اهمیت است

سرمربی تیم فوتسال بانوان اضافه می‌کند: فیفا حضور ما را قبول کرده است و ما باید اثبات کنیم که اشتباه نکرده ایم و می توانیم، توانایی‌های خود را نشان دهیم. موافقت فیفا برای حضور فوتبال بانوان در رقابت‌های بین‌المللی برای فوتسال هم بسیار پر اهمیت است، چون ما در آستانه راه ا‌ندازی مسابقات آسیایی و جام جهانی این رشته هستیم.

به گزارش ایسنا، حالا که راه برای حضور بانوان ایران در رقابت های جهانی باز شده باید منتظر بود و دید که فدراسیون، ‌ کادر فنی و حتی بازیکنان چگونه از این فرصت طلایی استفاده خواهند کرد هر چند آنها پیش از این بارها شایستگی خود را در شرایط سخت اثبات کرده اند.