قرار بود دیدار سوپرجام فوتبال ایران در فصل 98-97 تیرماه 97 برگزار شود، اما به دلیل حضور استقلال در اردوی ترکیه، نتیجه این بازی 3 بر صفر به سود پرسپولیس اعلام و این تیم به‌عنوان قهرمان معرفی شد. پس از این موضوع باشگاه استقلال به حکم کمیته انضباطی اعتراض کرد و بعد از تایید این حکم از سوی کمیته استیناف، این باشگاه اعتراض خود را به CAS برد.

6 ماه از جلسه دفاع گذشت!

اخبار ورزشی- اسفندماه سال گذشته جلسه رسیدگی به پرونده شکایت باشگاه استقلال درمورد سوپرجام در محل دادگاه عالی ورزش (cas) در لوزان سوئیس برگزار شد. این جلسه به مدت 6 ساعت با حضور داور (قاضی) بلغارستانی پرونده و همچنین امیرحسین فتحی مدیرعامل، علی خطیر معاون وقت و وکیل باشگاه به نمایندگی از باشگاه استقلال، مدیرعامل و معاونان باشگاه پرسپولیس به نمایندگی از این باشگاه، حسن‌زاده و خسروی به نمایندگی از فدراسیون فوتبال و سعید فتاحی مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ برگزار شد که ۲ وقت تنفس ۱۵ دقیقه‌ای هم داشت. در جریان این جلسه، قاضی پرونده با اکبر ملکی عضو سابق هیات‌مدیره باشگاه استقلال درمورد جزئیات پرونده به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد که توسط مترجم رسمی ترجمه شد.

از نکات حائز اهمیت در این جلسه این بود که همه طرفین موضوع درخصوص ادله و مدارک و مستندات خود صحبت و قاضی پرونده هم درمورد ابهامات و مسائل موردنظر خود سوالاتی را مطرح کرد. در پایان هم مقرر شد قاضی پرونده پس از بررسی‌های نهایی، نظر خود را درمورد پرونده سوپرجام به cas اعلام کند.

تاخیر 3 باره برای اعلام یک رای

اواخر تیرماه گذشته دادگاه بین‌المللی ورزش با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال زمان اعلام رای نهایی سوپرجام فوتبال ایران را بار دیگر تمدید کرد. در این نامه که رونوشت آن به سازمان لیگ فوتبال، باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال تهران نیز ارسال شده است، به صراحت اعلام شده بود که اعلام رای نیاز به زمان بیشتری دارد تا ابعاد گسترده آن به‌طور کامل بررسی شود.

در این تاریخ دادگاه بین‌المللی ورزش، ۲۶ جولای (۴ مرداد) را برای اعلام رای نهایی در نظر گرفته بود و همان زمان نیز اعلام کرد درصورت نیاز بار دیگر، تاریخ مذکور را تغییر می‌دهد. این دادگاه در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز با ارسال نامه‌ای اعلام کرده بود برای اعلام نظر قطعی خود نیاز به زمان بیشتری دارد.

ابتدای مردادماه امسال دادگاه عالی ورزش (CAS) باز هم صدور رای را به تعویق انداخت. قرار بود ابتدا حکم دادگاه عالی ورزش تیرماه اعلام شود که این موضوع به اوایل مرداد موکول شد، اما باز هم تاریخ جدیدی برای اعلام حکم، تعیین شد. براین اساس، دادگاه عالی ورزش مطابق با ماده R59 مهلت خود را برای ابلاغ رای درخصوص پرونده استیناف‌خواهی باشگاه استقلال تا 8 آگوست (17 مرداد) تمدید کرد.

نامه تاخیر برای صدور رای به فدراسیون ارسال نشده

با آغاز روز پنجشنبه لحظات حساس و نفسگیر برای اعلام این رای آغاز شد، اما عجیب اینکه باز هم خبری از اعلام رای CAS نشد تا شائبه‌های زیادی به وجود بیاید؛ از سرکاری بودن پرونده تا تاخیر سه‌باره برای اعلام حکم. نکته قابل‌توجه اینکه برخی سایت‌های خبری درحالی از تاخیر سه‌باره اعلام رای در ساعت‌های آغازین روز شنبه خبر دادند که اصولا چنین نامه‌ای مبنی‌بر این امر برای فدراسیون فوتبال ارسال نشده است!

پشت‌پرده تاخیر اعلام رای

پرونده سوپرجام ایران در دادگاه CAS یکی از حساس‌ترین و به‌نوبه خود از خاص‌ترین پرونده‌های تاریخ این دادگاه عالی به شمار می‌رود. پیگیری‌های «فرهیختگان» نشان می‌دهد نمونه چنین پرونده‌ای تا به حال در این دادگاه مورد دادرسی و بررسی قرار نگرفته و به همین دلیل این پرونده و رای حاصل از آن می‌تواند از این جهت برای CAS مهم باشد که در آینده این حکم که البته جنبه بین‌المللی نیز پیدا می‌کند، مورد استناد قرار گرفته و سایر پرونده‌های به این شکل در سطح جهان نیز با توجه به رایی که برای سوپرجام ایران صادر می‌شود، مورد دادرسی قرار می‌گیرد.

بنابراین رای دادگاه CAS علاوه‌بر اینکه برای فوتبال ایران و هواداران سرخابی به‌نوعی حیاتی به شمار می‌رود، برای این دادگاه نیز به‌نوعی بسیار مهم و تاریخی محسوب شده و به همین دلیل است که داور بلغارستانی با وسواس و احتیاط خاصی این پرونده را مورد بررسی قرار داده و همین موضوع باعث شده رای سوپرجام مدام با تعویق و تاخیر مواجه شود.

از سوی دیگر معمولا پرونده‌های این دادگاه بین‌المللی با 3 داور مورد دادرسی قرار می‌گیرد و از آنجا که این پرونده فقط یک داور دارد، همین موضوع روال پیگیری و به نتیجه رساندن آن را به درازا کشانده و مشخص نیست چه زمانی رای سوپرجام اعلام خواهد شد.

عدم‌ انتشار دلیلی بر سرکاری بودن؟

در روزهای اخیر با توجه به تاخیر چندباره اعلام رای، بحث احتمال سرکاری بودن پرونده سوپرجام ایران مطرح شده و همه اتفاقات مربوطه یک نمایش از پیش تعیین‌شده در فوتبال ایران تلقی شده است. درواقع به این موضوع که CAS اخباری درخصوص این پرونده در سایت خود منتشر نمی‌کند، استناد شده است.

این درحالی است که شکوائیه باشگاه استقلال و دفاعیات این باشگاه در سفر به سوئیس به همراه دفاعیات باشگاه پرسپولیس و فدراسیون فوتبال در دادگاه عالی ورزش ثبت شده است و دلیل اینکه چرا اخبار این پرونده در سایت این دادگاه منتشر نمی‌شود نیز این است که CAS برای انتشار اخبار خود درخصوص روند دادرسی پرونده‌های مختلف، رضایت طرفین پرونده را مورد لحاظ قرار داده و درصورتی که هر طرف شکایت، از انتشار اخبار و جزئیات جلسات راضی نباشد، این دادگاه از انجام این کار صرف‌نظر کرده و تا زمان صدور رای جزئیات بیشتری را روی سایت خود منتشر نخواهد کرد.