به گزارش افکارنیوز،

عبدالصمد ابراهیمی، کارشناس حقوقی و مطبوعاتی فوتبال درباره اظهارات اخیر مهدی تاج مبنی بر محرومیت ۴ ساله خبرنگاران در صورت طرح سوال‌های غیرمرتبط با بازی در نشست‌های خبری بیان کرد: اگر خبرنگاران و عکاسان از چارچوب مقررات و اصول حرفه‌ای کارشان تخطی کنند امکان برخورد با آن‌ها وجود دارد، اما به هیچ وجه نمی‌توان مانع طرح سوال از سوی خبرنگاران شد. این مربی است که با توجه به شرایط حرفه‌ای نشست خبری می‌تواند به آن سوال جواب بدهد یا ندهد. در کل نمی‌توان به دلیل طرح سوال حتی غیرمرتبط با بازی در نشست خبری خبرنگار را ۴ سال محروم کرد.

اخبار ورزشی_ او افزود: دادگاه‌ها ما اکنون به شکل علنی برگزار می‌شود. یعنی هرکسی می‌تواند با حضور در دادگاه از روند رسیدگی به پرونده از سوی قاضی مطلع شود به شرط اینکه در این روند اخلال ایجاد نکند. اگر حرفی زده شود یا حرکتی انجام بشود که نظم دادگاه را به هم بریزد، قاضی می‌تواند دستور بازداشت فرد متخلف را داده و از دادگاه بیرون اندازد. طبیعی است اگر خبرنگاری بخواهد نظم نشست خبری را برهم بزند یا جیمی جامپی که با حضور در زمین نظم بازی را به هم می‌زند، باید با آن‌ها برخورد شود، اما هیچگاه طرح سوال با برخورد و محرومیت همراه نمی‌شود.

او ادامه داد: من مدت‌ها کار رسانه‌ای انجام داده ام و هیچ وقت ندیدم کارت خبرنگاری برای طرح سوال ضبط شود. فیفا و AFC هیچ آئین نامه‌ای هم در این مورد ندارند و من نمی‌دانم مطرح شدن ۴ سال محرومیت برای سوال غیرمرتبط با بازی روی چه اساسی مطرح شد.

ابراهیمی درباره اینکه آیا قوانینی که به تازگی برای رسانه‌ها در فوتبال ایران وضع شده است، قابلیت اجرایی دارد یا خیر، اظهار داشت: یکی از مشکلات خبرنگاران ما این است که بسیاری از آن‌ها به راحتی و بدون پشت سرگذاشتن چارچوب‌ها و قواعد وارد کار می‌شوند. زمانیکه سردبیر روزنامه البرز بودم، برای جذب خبرنگار فراخوان دادیم که بسیاری از متقاضیان بدون آگاهی نسبت به این شغل وارد شدند و اتفاقا برخی از آن‌ها در ادامه پس از کسب مهارت به افراد زبده‌ای هم تبدیل شدند. یکی از همان افراد اکنون در شبکه ZDF آلمان فعال است. مهم این است که ما همزمان با آموزش درست به خبرنگاران مان، از لحاظ فرهنگی هم آن‌ها را تقویت کنیم نه اینکه خبرنگار را با اینگونه اظهارات تهدید کنیم.