به گزارش افکارنیوز،

 مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران برای برگزاری نخستین بازی تیم ملی فوتبال در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با هنگ کنگ، ۲۳ بازیکن را به اردو دعوت کرده است تا شاگردانش پس از سه روز تمرین در تهران، چهارشنبه این هفته به شرق آسیا سفر کنند.

اخبار ورزشی- یکی از نکات جالب فهرست ویلموتس این است که به جز امید ابراهیمی بدون تیم، تنها ۹ بازیکن لژیونر در اردوی تیم ملی حضور خواهند یافت و از جمع همین نفرات محدود هم سه بازیکن یعنی مرتضی پورعلی گنجی (العربی) کریم انصاری فرد (السیلیه) و رامین رضائیان(الشحانیه) جزء نفراتی هستند که اکنون در لیگ ستارگان قطر و کشوری آسیایی بازی می‌کنند.

لژیونر‌های اروپایی تیم ملی فوتبال ایران در سراشیبی سقوط/ راهکار ویلموتس چیست؟

در واقع اکنون تنها ۶ بازیکن حاضر در فوتبال اروپا عضو تیم ملی ایران هستند و مقایسه این آمار با اردو‌های قبلی تیم ملی تا حدی نگران کننده است.

مجید حسینی (ترابزون اسپور ترکیه) اللهیار صیادمنش (فنرباغچه ترکیه) سردار آزمون (زنیت سن پترزبورگ روسیه) میلاد محمدی (خنت بلژیک) علیرضا جهانبخش (برایتون انگلیس) و مهدی طارمی (ریو آوه پرتغال) تنها نفراتی هستند که قرار است از فوتبال باشگاهی قاره سبز در اردوی تیم ملی حاضر شوند.

در میان این شش بازیکن اللهیار صیادمنش و علیرضا جهانبخش وضعیت بدی در تیم خودشان دارند و در این فصل رقابت‌های سوپرلیگ ترکیه و پرایمر لیگ انگلیس یک ثانیه هم در ترکیب تیم هایشان بازی نکرده اند.

بیشتر بخوانید: نشست «ویلموتس» با سرمربیان تیم‌های لیگ برتر فوتبال/ سرمربی تیم ملی از مجموعه «پک» بازدید کرد + تصاویر

لژیونر‌های اروپایی تیم ملی فوتبال ایران در سراشیبی سقوط/ راهکار ویلموتس چیست؟

از طرفی میلاد محمدی هم به دنبال انتقال از تیم آخمت گروژنی روسیه به خنت بلژیک تاکنون در تیم جدید خود به یک بازیکن ثابت تبدیل نشده است. محمدی در چهار هفته ابتدایی ژوپیرلیگ بلژیک تنها ۱۰۹ دقیقه مقابل شارلروا و اوستنده به میدان رفت و در مجموع ۶ بازی مسابقات مقدماتی لیگ اروپا و بازی‌های رفت و برگشت برابر تیم‌های ویتورول رومانی، لارناکا قبرس و ریجکا کرواسی تنها ۲۰ دقیقه در دیدار رفت با ویتورول بازی کرد.

حضور تنها سه لژیونر اروپایی که شرایط خوبی در تیم‌های شان دارند نشان دهنده بحران تیم ملی در زمینه در اختیار داشتن لژیونر‌های با کیفیت و پرتعداد است.

مصدومیت برخی بازیکنان مانند کاوه رضایی، سعید عزت اللهی، علی قلی زاده و نیمکت نشینی‌های متوالی نفراتی، چون امیر عابدزاده و صادق محرمی سبب شده است آن‌ها که در یک سال اخیر همواره در بسیاری از اردو‌های تیم ملی حاضر بوده اند جایی در تفکرات ویلموتس نداشته باشند.

از طرفی سرمربی بلژیکی ترجیح داد نام سامان قدوس، هافبک تیم آمیان فرانسه را هم که به تازگی با حکم محرومیت چهار ماهه از سوی فیفا مواجه شده و مصدومیت جزئی هم دارد به اردو دعوت نکند.

با این وجود نادیده گرفتن مهرداد محمدی، برادر دوقلوی مهرداد که در نخستین سال لژیونر شدن خود به ستاره تیم آوس پرتغال تبدیل شده و در چهار بازی آمار سه گل و یک پاس گل را در لیگ برتر این کشور ثبت کرده است بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

لژیونر‌های اروپایی تیم ملی فوتبال ایران در سراشیبی سقوط/ راهکار ویلموتس چیست؟

تیم ملی در جام ملت‌های ۲۰۱۹ امارات از سردار آزمون (روبین کازان روسیه) مجید حسینی و وحید امیری (ترابزون اسپور ترکیه) علیرضا جهانبخش (برایتون انگلیس) سامان قدوس (آمیان فرانسه) امیر عابدزاده (ماریتیمو پرتغال) کریم انصاری فرد (ناتینگهام فارست انگلیس) مرتضی پورعلی گنجی (یوپن بلژیک) و میلاد محمدی (آخمت گروژنی روسیه) به عنوان لژیونر‌های اروپایی استفاده کرد و تمام این نفرات هم به جز جهانبخش که با آسیب دیدگی وارد جام ملت‌ها شد، اما پیش از مصدومیت حضور ثابتی در ترکیب برایتون داشت و البته کریم انصاری فرد که بیشتر یک بازیکن ذخیره در ترکیب ناتینگهام بود، جزء بازیکنان‌اصلی تیم‌های شان بودند.

احسان حاج صفی و کریم انصاری فرد (المپیاکوس یونان) میلاد محمدی (آخمت گروژنی روسیه) سعید عزت اللهی (آمکار پرم روسیه) مسعود شجاعی (آ. ا. ک آتن یونان) سامان قدوس (اوسترشوند سوئد) رضا قوچان نژاد (هیرنوین هلند) علیرضا جهانبخش (آلکمار هلند) سردار آزمون (روبین کازان روسیه) اشکان دژاگه (ناتینگهام فارست انگلیس) امیر عابدزاده (ماریتیمو پرتغال) و رامین رضائیان (اوسترشوند سوئد) ۱۲ بازیکن فهرست تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فوتبال باشگاهی اروپا سبز بودند که تمام این نفرات هم به جز اشکان دژاگه و تا حدی احسان حاج صفی، جزء شاخص‌ترین بازیکنان تیم خود در آن زمان محسوب می‌شدند.

بیشتر بخوانید: تمرینات تیم ملی فوتبال ایران با غیبت ۶ بازیکن شروع می‌شود

هرچند نباید از علاقه و توجه کارلوس کی روش به لژیونر‌های شاغل در اروپا بی تفاوت عبور ترک کرد و شاید سرمربی جدید تیم ملی به اندازه مرد پرتغالی دل بسته بازیکنان ایرانی حاضر در این قاره نباشد، اما به هر حال کاهش کمیت و کیفیت ملی پوشان لژیونر فوتبال ایران در قاره اروپا می‌تواند در آینده عواقب خطرناکی برای تیم ملی به همراه داشته باشد و امید می‌رود با بازگشت آن‌ها به فرم ایده آل خود و همچنین تجارب مارک ویلموتس، فوتبال ملی به سلامت از این منطقه قرمز عبور کند.

انتهای پیام/

آخرین اخبار از تیم ملی فوتبال ایران