به گزارش افکارنیوز،

 تیم ملی فوتبال ایران ۲۳ مهر در سومین بازی اش در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به مصاف بحرین می‌رود که این دیدار در ورزشگاه ملی منامه برگزار خواهد شد.

اخبار ورزشی- با اعلام فیفا، «والنتین کوالنکو» ازبکستانی، با کمک ۲ هم وطن خود یعنی «اینولین» و «تساپنکو» قرار است این بازی حساس را قضاوت کنند و داور چهارم هم «تانتاشف» ازبک است.

والنتین کوالکنو، داور باتجربه‌ای در فوتبال ازبکستان محسوب می‌شود، اما همواره زیر سایه مشهورترین داور تاریخ این کشور یعنی روشن ایرماتوف بوده است.

او ۹ آگوست ۱۹۷۵ در تاشکند متولد شد و اکنون ۴۴ ساله است. کوالنکو از سال ۲۰۰۲ در فهرست داوران بین المللی فدراسیون فوتبال ازبکستان قرار گرفت و تنها یک سال دیگر می‌تواند در بازی‌های بین المللی قضاوت کند.

مهم‌ترین بازی‌ که «والنتین» برای تیم‌های ایرانی سوت زده دیدار برگشت پرسپولیس و السد قطر در مرحله نیمه نهایی فصل ۲۰۱۸ لیگ قهرمانان است که سرخ پوشان ایرانی توانستند با تساوی یک بر یک در آن بازی به فینال رقابت‌ها رسید. سیامک نعمتی در آن بازی برای پرسپولیس گلزنی کرد و کوالنکو به کمال کامیابی نیا کارت زرد نشان داد.

ازبکستانی خوش یمن برای پرسولیسی ها داور بازی ایران و تیم منحوس عربی شد

در زیر بازی‌هایی که «کوالنکو» در لیگ قهرمانان برای تیم‌های ایرانی قضاوت کرده است می‌بینید.

۲۴ فوریه ۲۰۱۰- مرحله گروهی- مس کرمان ایران ۴- الاهلی امارات ۲- گلزنان: مصطفی سیفی، مهدی رجب زاده (۲ گل) و علی سامره- بازیکنان اخطاری: -

۲ مارس ۲۰۱۱- مرحله گروهی- ذوب آهن ایران ۲- الامارات امارات ۱- گلزنان: سید محمد حسینی و ایگور کاسترو- بازیکنان اخطاری: محمد قاضی- قاسم حدادی فر- علی احمدی و مهدی رجب زاده

۲۱ مارس ۲۰۱۲- مرحله گروهی- الاهلی عربستان ۱- سپاهان ایران ۱- گلزن: برونو سزار- بازیکن اخطاری: امید ابراهیمی

۲۳ می ۲۰۱۲- مرحله یک هشتم نهایی- الاتحاد عربستان ۳- پرسپولیس ایران ۰- بازیکنان اخطاری: حسین بادامکی و غلامرضا رضایی

۱۳ مارس ۲۰۱۳- مرحله گروهی- استقلال ایران ۲- العین امارات ۰: جی لوید ساموئل و فرهاد مجیدی- بازیکن اخطاری: امیرحسین صادقی

۱۰ آوریل ۲۰۱۳- مرحله گروهی- تراکتورسازی ایران ۰- الشباب عربستان ۱- بازیکنان اخطاری: مرتضی اسدی و مسعود ابراهیم زاده

۲۳ می ۲۰۱۷- مرحله یک هشتم نهایی- پرسپولیس ایران ۰- لخویا قطر ۰- بازیکن اخطاری: سید جلال حسینی

۲۹ می ۲۰۱۹- مرحله گروهی- ذوب آهن ایران ۰- النصر عربستان ۰- بازیکن اخطاری: محمد نژاد مهدی

کوالنکو همچنین تاکنون سه بار برای تیم ملی فوتبال ایران سوت زده است.

او ابتدا ۸ اکتبر ۲۰۱۵ در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بازی رفت ایران و عمان را قضاوت کرد که آن بازی با تساوی یک بر یک به اتمام رسید. سید جلال حسینی برای تیم کارلوس کی روش گلزنی کرد و مهدی طارمی و اشکان دژاگه هم در آن بازی با کارت زرد داور ازبکستانی جریمه شدند.

ازبکستانی خوش یمن برای پرسولیسی ها داور بازی ایران و تیم منحوس عربی شد

همچنین ۲ بازی دوستانه تیم ملی در زمان سرمربی پرتغالی سابقش هم با قضاوت کوالنکو برگزار شد. ۱۸ نوامبر ۲۰۱۴ یوز‌ها (لقب تیم ملی فوتبال ایران) در مهم‌ترین بازی دوستانه خود پیش از جام ملت‌های ۲۰۱۵ استرالیا با تک گل سردار آزمون موفق شدند کره جنوبی را در ورزشگاه آزادی یک بر ببرند که در آن بازی پژمان منتظری، جواد نکونام و اشکان دژاگه از والنتین کارت زرد گرفتند. سپس ۲۸ می ۲۰۱۸ تیم ملی کشورمان در مهم‌ترین بازی دوستانه اش پیش از جام جهانی روسیه که در ورزشگاه باشاک شهیر استانبول انجام شد ۲ بر یک به ترکیه باخت. اشکان دژاگه زننده گل و روزبه چشمی بازیکن اخطاری ایران در آن بازی بودند.

در کل تیم‌های باشگاهی و ملی ایران با داوری این ازبکستانی آمار ۱۲ بازی، ۴ برد، ۵ مساوی، ۳ باخت، ۱۲ گل زده، ۱۲ گل خورده و ۱۹ کارت زرد را ثبت کرده اند.