به گزارش افکارنیوز به نقل از برنا، تیم های فوتبال استقلال تهران و شاهین بوشهر از ساعت ۱۵ روز پنج شنبه باید در ورزشگاه حافظیه شیراز تک بازی فینال جام حذفی را برگزار کنند.

استقلال که در رده سوم لیگ قرار دارد، برای رسیدن به این مرحله سایپا مهر کرج، پرسپولیس و شهرداری یاسوج را شکست داد. شاهین نیز با پیروزی مقابل ابومسلم، داماش و مس کرمان به فینال رسید.

این نخستین حضور نماینده بوشهر در فینال این مسابقات است. این در حالی است که شاهین هم اکنون در رده شانزدهم لیگ قرار دارد و از کاندیداهای سقوط به دسته اول نیز محسوب می شود.

مسابقات جام حذفی ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۵۵ آغاز شد و قهرمان آن دوره که در سال ۱۳۵۶ مشخص شد، تیم ملوان بندرانزلی بود و در برابر تراکتورسازی در بازی پایانی به برتری ۴ بر ۱ دست یافت.

در بیشتر سالهای دهه شصت که لیگ سراسری برای باشگاههای فوتبال ایران وجود نداشت، جام حذفی تنها مسابقات سراسری و ملی ایران به شمار می رفت و قهرمان آن می توانست در جام باشگاههای آسیا که بعدها با تغییر ساختار و با نام " لیگ قهرمانان آسیا " برگزار شد راه پیدا کند.

با این حال پس از آغاز مسابقات لیگ سراسری ایران و همزمان آغاز مسابقات جام برندگان جام آسیا، نحوه مشخص شدن نمایندگان ایران در مسابقات آسیایی دگرگون شد. بدین ترتیب که قهرمان لیگ به مسابقات جام باشگاههای آسیا راه می یافت و قهرمان جام حذفی راهی مسابقات جام برندگان جام آسیا می شد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در در فصل ۰۳-۲۰۰۲ تصمیم به انحلال مسابقات جام برندگان جام آسیا و تغییر ساختار جام باشگاههای آسیا گرفت که در پی آن مسابقات لیگ قهرمانان آسیا راه اندازی شد. از آن پس همواره یکی از نمایندگان فوتبال ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، قهرمان جام حذفی ایران بوده است که اهمیتی دوچندان را به این مسابقات داده است.

استقلال با کسب پنج قهرمانی و سه نایب قهرمانی، برترین تیم ایران در جام حذفی است و پرسپولیس با پنج قهرمانی و یک عنوان نایب قهرمانی در جایگاه دوم قرار دارد. ملوان نیز با سه قهرمانی و چهار نایب قهرمانی، سپاهان با سه قهرمانی و ذوب‌آهن با دو قهرمانی و یک نایب قهرمانی رده‌های سوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین تیم‌های بهمن و فجرسپاسی با یک قهرمانی و دو نایب قهرمانی، برق شیراز و صبا با یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی و سایپا و شاهین اهواز با یک قهرمانی رده‌های بعدی را از آن خود کرده‌اند.

تیم تراکتورسازی تبریز با دو عنوان نایب قهرمانی ناکام‌ترین تیم فینالیست جام حذفی محسوب می‌شود. ضمن این که ابومسلم مشهد، گسترش فولاد تبریز، همای تهران، جنوب اهواز، خیبر خرم آباد، پگاه گیلان و راه‌آهن تهران هم یک بار به فینال این جام رسیده‌اند، اما در گام آخر ناکام مانده‌اند.

آبی پوشان پایتخت که نهمین حضورشان در فینال را تجربه می کنند، در فینال های قبلی برابر هما، برق شیراز، بهمن، فجر سپاشی و پگاه پیروز شده و به ملوان، پرسپولیس و سپاهان نیز باخته اند.

آخرین حضور این تیم در دیدار نهایی مربوط به سال ۱۳۸۷ است که در دو بازی رفت و برگشت با نتیجه ۳-۱ پگاه گیلان را شکست داد.

نتایج فینال های جام حذفی در دوره های گذشته به شرح زیر است:

سال ۱۳۵۵: ملوان بندرانزلی ۴ - تراکتورسازی تبریز ۱

سال ۱۳۵۶: استقلال تهران ۲ - همای تهران ۰

سال ۱۳۶۵: خیبر خرم آباد ۰ - ملوان بندرانزلی ۲

سال ۱۳۶۶: پرسپولیس تهران ۱ - ملوان بندرانزلی ۰

سال ۱۳۶۷: شاهین اهواز ۵ - ملوان بندرانزلی ۳

سال ۱۳۶۹: ملوان بندرانزلی ۰ - استقلال تهران ۰(ملوان در ضربات پنالتی به پیروزی ۶ بر ۵ رسید)

سال ۱۳۷۰: پرسپولیس تهران ۲ - ملوان بندرانزلی ۱

سال ۱۳۷۲: سایپای تهران ۱ - جنوب اهواز ۱(سایپا به علت گل زده در خانه حریف به پیروزی رسید)

سال ۱۳۷۳: تراکتورسازی تبریز ۱ - بهمن تهران ۲

سال ۱۳۷۴: استقلال تهران ۵ - برق شیراز ۱

فصل ۷۵ - ۱۳۷۴: برق شیراز ۱ - بهمن تهران ۱(در ضربات پنالتی برق شیراز به پیروزی ۳ بر ۰ رسید)

فصل ۷۸ - ۱۳۷۷: پرسپولیس تهران ۲ - استقلال تهران ۱

فصل ۷۹ - ۱۳۷۸: بهمن تهران ۱ - استقلال تهران ۳

فصل ۸۰ - ۱۳۷۹: فجر شهید سپاسی شیراز ۳ - ذوب آهن اصفهان ۱

فصل ۸۱ - ۱۳۸۰: استقلال تهران ۴ - فجر شهید سپاسی شیراز ۳

فصل ۸۲ - ۱۳۸۱: ذوب آهن اصفهان ۴ - فجر شهید سپاسی شیراز ۴(در ضربات پنالتی ذوب آهن به پیروزی ۴ بر۳ رسید)

فصل ۸۳ - ۱۳۸۲: استقلال تهران ۲ - سپاهان اصفهان ۵

فصل ۸۴ - ۱۳۸۳: صبای تهران ۲ - ابومسلم مشهد ۲(در ضربات پنالتی صباباتری به پیروزی ۴ بر ۲ رسید)

فصل ۸۵ - ۱۳۸۴: سپاهان اصفهان ۲ - پرسپولیس تهران ۲(در ضربات پنالتی سپاهان به پیروزی ۴ بر ۲ رسید)

فصل ۸۶ - ۱۳۸۵: صباباتری تهران ۰ - سپاهان اصفهان ۴

فصل ۸۷ - ۱۳۸۶: استقلال تهران ۳ - پگاه گیلان ۱

فصل ۸۸ - ۱۳۸۷: ذوب آهن اصفهان ۵ - راه آهن شهرری ۲

فصل ۸۹ - ۱۳۸۸: پرسپولیس تهران ۴ - فولادگستر تبریز ۱

فصل ۹۰-۱۳۸۹: پرسپولیس تهران ۴ - ملوان بندرانزلی ۳