به گزارش افکارنیوز،

 مارک ویلموتس لیست 23 نفره مد نظر خودش را برای دو مسابقه با کامبوج و بحرین اعلام کرد؛ لیستی که طبق معمول با انتقادها و پیشنهادهایی از سوی کارشناسان فوتبال مواجه شده است.

اخبار ورزشی- خیلی ها اعتقاد دارند خط خوردن برخی نفرات به سود تیم ملی نیست و برخی دیگر نیز از تفکرات جوانگرایانه سرمربی بلژیکی استقبال می کنندو معتقدند که او می خواهد تیمی یکدست با میانگین سنی پایین را برای جام جهانی بسازد.

هرچه هست اما باید مثل سرمربیان قبلی به تفکرات و انتخاب های ویلموتس هم احترام بگذاریم تا او با تمرکز کافی بتواند کارش را در راستای کسب موفقیت انجام بدهد. در ادامه به بررسی 10 نکته کلیدی از لیست سرمربی بلژیکی تیم ملی پرداخته‌ایم که آن را می خوانید:

1-اولین لیست با تفکرات خاص ویلموتس

اگرچه شاید به دلیل حساس نبودن این دو بازی برای تیم ملی ایران به عنوان یکی از قدرت های فوتبال آسیا این فهرست چندان مورد توجه قرار نگیرد اما نکات زیادی در آن نهفته است. فهرستی که ویلموتس اعلام کرده را می توان اولین لیستی دانست که او با بینش خودش دعوت کرده است. برخلاف چند لیست گذشته که به دلیل عدم شناخت کافی از بازیکنان ایرانی دستیاران ایرانی او را در انتخاب نفرات کمک می کردند حالا ویلموتس که تقریبا آشنایی خوبی با نفرات ایرانی پیدا کرده، خودش لیست جدید بازیکنان را اعلام کرده است. ویلموتس با انتشار این فهرست نشان داد که تفکرات خاصی دارد؛ خط خوردن برخی نفرات و اضافه شدن برخی بازیکنان نمایشگر سبکی است که او از فوتبالیست ها می پسندد.

2-  اطمینان ادامه دار به کاپیتان ها

با نگاهی به فهرست بازیکنان دعوت شده به تیم ملی مشخص می شود که مسعود شجاعی با 35 سال و 119 روز سن باتجربه ترین بازیکنی است که حضور دارد. کاپیتان تیم ملی و تراکتور که سالهاست پیراهن ایران را برتن می کند، هنوز قصدی برای خداحافظی از تیم ملی ندارد. بعد از شجاعی، اشکان دژاگه با 33 سال دومین بازیکن مسن تیم ملی محسوب می شود. این در شرایطی است که از حالا می توان پیش بینی کرد شجاعی و دژاگه به جام جهانی 2022 قطر نمی رسند اما تجربه آنها به بازیکنان هم‌دسته در تیم ملی کمک خواهد کرد.

3-  جامانده‌های بزرگ در فهرست ویلموتس

ویلموتس در فهرست جدید خود دو بازیکن سرشناس و لژیونر به نام های علیرضا جهانبخش و سعید عزت اللهی را جا نداده است. اگرچه این دو بازیکن با مصدومیت دست و پنجه نرم می کنند اما ویلموتس ترجیح داد آنها را به اردو نیاورد و فرصت را به بازیکنان آماده تری بدهد. از سوی دیگر خط خوردن وریا غفوری و مهدی ترابی در کنار سیدحسین حسینی هم غافلگیر کننده بود.

4-محبی جای اللهیار را گرفت!

یکی از اتفاقات لیست جدید تیم ملی خط خوردن اللهیار صیادمنش بود؛ هرچند ویلموتس در اردوی قبلی لژیونر ایرانی فنرباغچه را به تیم ملی فراخواند و حتی او در اولین حضورش گل هم زد، اما در این اردو نامی از اللهیار دیده نمی شود. در اردوی قبلی صیادمنش جوان ترین بازیکن تیم ملی بود اما حالا در غیاب این ستاره 18 ساله محمد محبی پدیده این فصل سپاهان جوان ترین بازیکن لقب گرفته است. این وینگر با 20 سال و 290 روز سن برای اولین بار به تیم ملی رسیده و حالا فرصت مناسبی دارد تا بتواند توانایی هایش را در سطح ملی نیز نشان بدهد. بی تردید اگر او بازی هایی که برای سپاهان انجام داده را در تیم ملی تکرار کند، روزهای بهتری نیز در انتظارش خواهد بود.

5- منصوری و یزدانی؛ انتخاب های غیرقابل پیش بینی

سیاوش یزدانی برای دومین بار متوالی توسط مارک ویلموتس به اردوی تیم ملی فراخوانده شده است. مدافع استقلال که سوابق خوبی هم در فوتبال ایران دارد، امسال با نظر استراماچونی یکی از نفرات کلیدی خط دفاع استقلال شده و حالا به نظر می رسد ویلموتس هم سبک بازی این بازیکن را می پسندد. همچنین محمد منصوری مدافع راست سپاهان که فصل پیش در شهرخودرو هم بازیهای خوبی از خود به نمایش گذاشته بود از نفراتی بود که دعوت از او غیرقابل پیش بینی بود. دو بازیکنی که باید نشان دهند ازش حضور در تیم ملی را می دانند.

6-  قوت گرفتن شایعات درباره وریا غفوری

خط خوردن وریا غفوری از تیم ملی را برخی به مسائل غیرفنی ربط می دهند. اما غفوری خودش در مصاحبه ای اعلام کرده از نظر فنی طی هفته های گذشته شرایط ایده آل نداشته و به ویلموتس حق می‌دهد اما بحث هایی درباره او مطرح شده که مسائل دیگری در خط خوردنش از تیم ملی دخیل بوده است. این حرف و حدیث ها در شرایطی مطرح شده که بدون تردید هیچ سرمربی ای مسائل غیرفنی را در کارش دخیل نمی کند و قطعا ویلموتس هم زیر بار نمی رود که بازیکنی را با فشار برخی افراد خط بزند یا کسی را به تیم ملی دعوت کند.

7-محمدی ها بعد از فنونی ها

یکی از بازیکنانی که برای این اردو پیراهن تیم ملی را برتن می کند، مهرداد محمدی است. بازیکن پیشین سپاهان که امسال اولین تجربه حضورش در فوتبال اروپا و تیم آوس پرتغال را تجربه کرده، حالا با نظر مارک ویلموتس به تیم ملی نیز دعوت شده است. دعوت مهرداد محمدی را حضور برادر دوقلویش میلاد جذاب تر می کند. میلاد محمدی طی یکی، دو سال گذشته یکی از بازیکنان خوب تیم ملی ایران بوده و در جام جهانی و جام ملت های گذشته نیز به عنوان دفاع چپ با نظر کارلوس کی روش بازی کرده و حالا مورد اعتماد ویلموتس قرار گرفته است. میلاد و مهرداد محمدی که علاقه زیادی به برادران تاچیبانا دارند و این لقب را هم برای خودشان از گذشته انتخاب کرده اند، حالا تیم ملی را بعد از سالها صاحب دو برادر کرده اند. آخرین باری که دو برادر در تیم ملی همزمان حضور داشتند به دوران فنونی زاده ها برمی گشت که مهدی و مرتضی فنونی زاده عامل آن بودند. حالا با گذشت سالها مهرداد و میلاد محمدی این مساله را در تیم ویلموتس تکرار کردند.

8- گلرها مثل نویر و ترشتگن

اگرچه علیرضا بیرانوند در سال های گذشته به واسطه عملکرد فوق العاده اش گلر شماره یک تیم ملی ایران بوده و بازی های خوبی نیز انجام داده اما حالا به نظر می رسد رقابت در بین دروازه بان های تیم ملی بیشتر هم شده است. بیرانوند به همراه رشید مظاهری و پیام نیازمند 3 دروازه بان دعوت شده از سوی ویلموتس هستند. این در شرایطی است که مظاهری و نیازمند در هفته های ابتدایی لیگ برتر عملکرد فوق العاده ای داشته و توانسته اند در 6 مسابقه لیگ برتر دروازه شان را بسته نگه دارند. بی تردید با درخشش مظاهری و نیازمند و تک اشتباه هایی که بیرانوند در دیدارهای پرسپولیس داشته، رقابت میان دروازه بان ها بیشتر شده است. به عبارتی دیگر رقابت گلرهای فوتبال ایران بی شباهت به رقابت نویر و ترشتگن در تیم ملی آلمان نیست. جایی که نویر کمی از کیفیت گذشته اش کاسته شده و ترشتگن با درخشش در بازی های باشگاهی توانسته به سطح ایده آل برسد. حالا ویلموتس هم در تیم ملی ایران کار سختی برای انتخاب شماره یک خودش خواهد داشت.

9- لژیونرهایی که پشت خط ماندند

برخلاف کارلوس کی روش که همواره به لژیونرها اهمیت ویژه ای می داد و گاها در بدترین شرایط جسمانی نیز آنها را دعوت می کرد، مارک ویلموتس اما در فهرست آخر خود نشان داد سعی دارد آماده ترین ها را به تیم ملی بیاورد. به غیر از جهانبخش، صیادمنش و عزت اللهی که در بالا به آنها اشاره شد، بازیکنان ایرانی دیگری نیز در فوتبال اروپا هستند که در گذشته سابقه حضور در تیم ملی را دارند اما دعوت نشده اند. نفراتی مثل علی قلی زاده، کاوه رضایی، یونس دلفی و... که جایی در لیست ویلموتس ندارند و امیدوار هستند به اردوهای بعدی برسند.

10- ترابی قربانی 3 باخت پرسپولیس

مهدی ترابی یکی از بازیکنان مطرح و برجسته فوتبال ایران طی سالهای گذشته بوده که همواره در اردوهای تیم ملی نیز حضور داشته است. در این اردو اما ویلموتس او را خط زده اگرچه او همچنان ستاره پرسپولیسی هاست. شاید علت عدم دعوت از ترابی سه شکست پرسپولیس در لیگ امسال بوده؛ شکستهایی که دعوت از بازیکن با تعداد بالاتر از مدافع عنوان قهرمانی را زیرسئوال می برد.