به گزارش افکارنیوز،

مراسم بهترین‌های سال ۲۰۱۹ کاراته دنیا با حضور سجاد گنج‌زاده بهترین سنگین وزن دنیا در حاشیه رقابت‌های کاراته‌وان پاریس برگزار می‌شود. در بین نامزد‌های دریافت جایزه در اوزان مختلف سجاد گنج زاده کاراته کای وزن ۸۴ + کیلوگرم کشورمان با در اختیار داشتن رنکینگ یک دنیا به عنوان بهترین کاراته‌کای سنگین وزن دنیا انتخاب و جایزه بهترین کاراته‌کا را دریافت می‌کند. کاراته‌کای سنگین وزن تیم ملی با خوشحالی از این موفقیت، همراه تیم ملی به کاراته‌وان اسپانیا می‌رود تا علاوه بر کسب مدال طلا، موقعیت خود را در رنکینگ جهانی حفظ کند. او در گفتگو با خبرورزشی درباره راز و رمز موفقیت‌هایش در مسابقات جهانی، آسیایی و کاراته‌وان‌ها، انتخابی المپیک و... حرف زد‌. 
* از لقب بهترین کاراته‌کای سنگین وزن دنیا چه احساسی دارید؟
اخبار ورزشیاین اتفاق دوباره برای من تکرار شد، سال ۲۰۱۷ به عنوان بهترین سنگین وزن کاراته جهان انتخاب شدم و امسال دوباره به برای این عنوان انتخاب شد‌م که از این بابت خیلی خوشحالم و حس خیلی خوبی دارم که دو باره آن هم قبل از لیگ جهانی به عنوان برترین کاراته‌کا انتخاب شدم.
* آیا این موفقیت روی حریفانت تأثیرمنفی می‌گذارد؟
تمام کاراته‌کا‌های دنیا که در سنگین وزن مبارزه می‌کنند از یکدیگر شناخت دارند، این عناوین در تاتامی مقابل حریفان سرشناس خیلی تأثیر ندارد، اما روی کاراته‌کا‌های کم تجربه و جوان قطعاً خیلی تأثیرگذار است و روحیه آن‌ها را خراب می‌کند.
* روی خودت چه تأثیری دارد؟
مسئولیتم را سخت‌تر می‌کند و باید بیشتر از گذشته تلاش کنم. تا پیش از این در بعضی از مسابقات به آن مدالی که می‌خواستم نرسیدم و باید تلاشم را افزایش دهم و در مسابقاتی که پیش‌رو دارم مدال‌های خوبی به دست آوردم و این روند را تا مدال المپیک ادامه دهم.
* برای لیگ جهانی اسپانیا آماده هستی؟
با تمریناتی که انجام داده‌ایم، شرایط خوبی دارم و از اینکه بهترین‌های کاراته جهان در اسپانیا حضور دارند، نگران نیستم، چون به توانایی‌های خودم اعتماد دارم و می‌دانم اگر شرایط خوب پیش برود و قضاوت‌ها عادلانه صورت بگیرد شانس قهرمانی دارم. ضمن اینکه تلاش می‌کنم با کسب خوش‌رنگ‌ترین مدال لیگ جهانی اسپانیا و لقب بهترین سنگین‌وزن دنیا که از فدراسیون جهانی کسب کرده‌ام، خوشحالی‌ام را دوچندان کنم و موفقیت‌هایم را برای بقیه انتخابی‌های المپیک تداوم دهم.
* سطح کمی و کیفی مسابقات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بیشتر مدعیان دنیا در این مسابقات حضور دارند و همین موضوع سطح رقابت‌ها را افزایش خواهد داد و یک جنگ تمام عیار برای آن‌هایی که به دنبال سهمیه هستند، خواهد بود.
* نگران قرعه نیستی؟
وقتی دنبال مدال طلا هستی، دیگر مهم نیست با چه قرعه‌ای روبه‌رو شود چرا که برای طلا باید با خوب‌های آن وزن مبارزه کنید. به همین دلیل در لیگ‌های جهانی همه حریفان خوب و آماده هستند و کسی زنگ تفریح نیست. البته ما تمامی رقبا را آنالیز می‌کنیم چرا که فقط به فکر پیروزی هستیم و به نام حریفان توجه نمی‌کنیم.
* جایگاهت در رنکینگ المپیکی‌ها کجاست؟
با اختلاف زیاد نفر اول رنکینگ بهترین کاراته‌کای وزن ۸۴ + کیلوگرم جهان باشم که این افتخاررا متعلق به همه کاراته‌کا‌های ایران می‌دانم و می‌خواهم این شرایط را تا المپیک حفظ کنم.
* بازی‌های المپیک تا چه اندازه برایت مهم است؟
وقتی کاری را شروع می‌کنم، می‌خواهم به بهترین شکل آن کار را به پایان ببرم. قله آرزوهایم اول قهرمانی آسیایی بود، سپس قهرمانی جهان و قهرمانی بازی‌های آسیایی. اکنون تمام این قهرمانی‌ها را به دست آورده‌ام و تنها مدال المپیک را درکلکسیون مدالهایم کم دارم، از این‌رو تمام تلاشم را می‌کنم تا آن را هم به دست بیاورم.
* سقف آرزوهایت کجاست؟
کاراته بخشی از زندگی من به شمار می‌رود و برای رسیدن به اوج تلاش می‌کنم. چون دیر یا زود مسیر من ازکاراته جدا خواهد شد، اما تنها آرزویم این است که با رزومه خوب در اوج از دنیای قهرمانی خداحافظی کنم.
* با المپیکی شدن کاراته چه تغییراتی در برنامه تمرینی‌ات ایجاد شد؟
فشار تمرینات افزایش پیدا کرده است. ما پیش از این برای مسابقات جهانی و قاره‌ای فقط تمرین می‌کردیم، اما اکنون نمی‌توانیم فقط به تمرین بسنده کنیم، بلکه باید از نظر بدنسازی و روانشناسی آماده باشیم به خصوص برای مسابقاتی که برای انتخابی المپیک پیش‌رو داریم. همه کشور‌ها می‌خواهند در سهمیه‌های المپیک سهیم باشند به همین دلیل باید تمرکز زیادی روی هدف‌مان داشته باشیم.
* رمز موفقیتت کاراته در چند سال اخیر در چیست؟
رمز و راز خاصی نداریم، فقط طبق برنامه کادر فنی تمرین می‌کنیم و مثل یک خانواده در اردو‌ها به هم کمک می‌کنیم.
* به تکرار مدال طلای کاراته‌وان اسپانیا تا چه اندازه امیدوارهستی؟
با اینکه هر مسابقه‌ای شرایط خاص خودش را دارد و مدال‌آوری در لیگ جهانی خیلی سخت است. تیم ما واقعاً توانایی کار‌های بزرگ را دارد و تک‌تک بچه‌ها از لحاظ آمادگی بدنی و تجربه، شرایط خوبی دارند. اگر سیاست‌های پشت پرده و جانبداری داوری گریبان کاراته‌کا‌ها را نگیرد می‌توان به مدال‌آوری ملی‌پوشان امیدوار بود.
* مربی روانشناس در کنار کاراته‌کا چقدر ضروری است؟
خیلی زیاد. من به شخصه معتقدم که آمادگی ذهنی مهمتر از آمادگی بدنی است. مدیر فنی تیم ملی درخواست کرد و فدراسیون هم مربی روانشناس به خدمت گرفت تا کاراته‌کا‌ها را در جلسات روانشناسی و مهارت‌های ذهنی تقویت کند.
* با موفقیت‌هایی که کاراته در میادین جهانی و قاره‌ای به دست‌آورده چرا هنوز سالن اختصاصی ندارد؟
باید از مسئولان بپرسید، چند سال است که کاراته در میادین جهانی و قاره‌ای مدال‌آوری می‌کند و هربار هم مسئولان وعده سالن اختصاصی می‌دهند، اما با گذشت چند سال هنوز این وعده وعید‌ها هنوز در حد حرف باقی‌مانده و کاراته‌کا‌ها از نبود سالن اختصاصی برای تمرین رنج می‌برند.
* اردوی آخر چطور بود؟
تمرینات خیلی منظم و باانگیزه دنبال شد. هدف همه بچه‌های تیم ملی ابتدا این است که تمرینات را به بهترین شکل انجام دهیم و در مسابقات پیش‌رو بتوانیم با آمادگی مناسب، مبارزه کنیم و امتیاز خود را برای ارتقای رنکینگ افزایش دهیم. امیدوارم بتوانیم با مبارزه‌های خوب و سهیمه‌های المپیک جواب زحمات کادر فنی را بدهیم.
* کاراته شانس چند سهمیه دارد؟
در سه وزن کومیته مردان و سه نماینده زنان سهمیه داریم که اگر تمام سهمیه‌ها را بگیریم با ۶ کاراته‌کا در کومیته انفرادی به توکیو می‌رویم.
* مسیر سختی برای المپیک دارید؟
یک ماراتن واقعی پیش‌رو داریم، هنوز۶ مسابقه تا تقسیم سهمیه‌ها باقی‌مانده است، به خاطر اینکه تمام کشور‌ها می‌خواهند سهمی از سهمیه‌ها داشته باشند. شرایط سختی برای تمام کاراته‌کا‌ها وجود دارد و هر کاراته‌کایی که با آمادگی وارد تاتامی شود می‌تواند المپیک را ببیند. من در وزن ۸۴+ کیلوگرم شرایط خوبی دارم، اما باید این شرایط را حفظ کنم تا سهمیه‌ام را قطعی کنم.
* در لیگ کاراته با کدام تیم قرارداد داری؟
همراه دانشگاه آزاد برای قهرمانی در سوپرلیگ بازی می‌کنم. حضور ملی‌پوشان در لیگ تأثیر خوبی دارد و موجب افزایش انگیزه جوانان و حفظ آمادگی ملی‌پوشان می‌شود.
* از مبلغ قراردادت راضی هستی؟
متأسفانه سوپر لیگ کاراته مثل بعضی از رشته‌ها نیست که سقف قرارداد‌ها بالا باشد. کاراته‌کا‌های ملی‌پوش که بهترین مدال‌ها را از میادین جهانی و قاره‌ای دارند چیزی نزدیک به ۴۰ تا ۴۵ میلیون در یک فصل می‌گیرند که این مبلغ برای بعضی از ملی‌پوشان تا ۱۶ میلیون تومان تقلیل پیدا می‌کند. به همین دلیل نبود حامی مالی باعث شده است تا چند ملی‌پوش بدون تیم بمانند.